Українські ягідівники не готові чекати на якісний садивний матеріал

 Українські ягідівники не готові чекати на якісний садивний матеріал

Питання якості садивного матеріалу в ягідному бізнесі – одне з ключових, адже саме від стану саджанців передусім залежить доля майбутньої плантації та врожаю. Особливо це стосується органічного напрямку ягідництва. Але для того, щоб виростити якісний садивний матеріал, потрібен час, натомість українські фермери не хочуть чекати на його підготовку та прагнуть купувати саджанці відразу, а не замовляти їх заздалегідь. Таку думку в ексклюзивному коментарю проєкту «Ягідник» висловив менеджер СВК «Ягідки» Олексій Прокопчик.

Сільськогосподарський виробничий кооператив «Ягідки» з Київщини мав досвід вирощування власного садивного матеріалу органічної лохини.

– Ми намагалися цим займатися. Але виростити звичайний саджанець лохини й органічний – це різні речі і дуже різна цінова політика. І для того, щоб кожного року запускати в роботу розсадник, нам треба була необхідна певна кількість саджанців. Але, на жаль, український ягідний ринок поки що не готовий працювати правильно та логічно. У фермерів чомусь досі присутня ця експресивна покупна штука, коли він приходить і спонтанно щось купує. Тобто вони мають гроші, вирішують вирощувати лохину та хочуть купувати саджанці вже і зараз, а не чекати свого замовлення певний час, – зазначив менеджер СВК «Ягідки» Олексій Прокопчик.

Співзасновниця медіагрупи «Технології та Інновації» Надія Ящук
і менеджер СВК «Ягідки» Олексій Прокопчик

За його словами, для того, щоб виростити органічні саджанці лохини належної якості розсаднику СВК «Ягідки» потрібно було замовити партію садивного матеріалу з лабораторії та довести її до товарного вигляду. В результаті отримати саджанці замовник може лише через рік-півтора.

– І це буде правильно. Але чому фермери поки що відмовляються від цього правильного підходу, не розуміючи, що ягідний бізнес – дуже довгостроковий. Це не зернові культури, які навесні посіяв, а восени зібрав урожай. Ягідництво – це бізнес на 40-60 років, і в межах цього періоду півтора року очікування на садивний матеріал – це ніщо. Тим паче що впродовж цього часу можна підготувати ґрунт, облаштувати систему поливу тощо… Але люди хочуть купити готовий бізнес і не чекати, – констатував Олексій Прокопчик.

Саме з цієї причини СВК «Ягідки» вирішив не розвивати напрямок органічного розсадництва, а працювати лише під замовлення та для власних потреб.

– Ми можемо працювати під замовлення, готувати якусь мінімальну партію саджанців, але не працювати «тут і зараз». Наш розсадник був створений для власних потреб, адже якісного органічного садивного матеріалу на ринку не було та немає. Ми його будували для себе, використовували для себе і намагалися відтворити цей процес, який приносить гроші. Не скажу, що нам це не вийшло, просто ринок до таких умов співпраці ще не готовий. Фермери поки що не хочуть працювати правильно, а через кілька років будуть думати, що ж пішло не так. Тому важливо, щоб у ягідному бізнесі був комплексний підхід, – резюмував Олексій Прокопчик.

Читайте також: «Органічний сад» розширює плантацію лохини

Журнал «Ягідник»

Останні статті