Українське розсадництво: що далі?

 Українське розсадництво: що далі?

8 лютого на засіданні наглядової ради асоціації «Укрсадпром» була схвалена Концепція розвитку українського розсадництва, яку розробили представники розсадницьких господарств асоціації спільно з науковцями Уманського НУС, кафедри садівництва НУБіП та спеціалістами Державного центру сертифікації й експертизи сільськогосподарської продукції.

Основні напрямки Концепції полягають у тому, аби:

  • погодити законодавство України в сфері розсадництва багаторічних культур зі стандартами ЄС і сертифікаційними схемами ЕРРО;
  • надати розсадникам України право розмножувати з подальшою реалізацією всі сорти, клони, види та форми «суспільного, народного надбання» багаторічних культур країн ЄС, Австралії, Канади, США тощо;
  • надавати державну підтримку лише за умов використання садивного матеріалу вітчизняних виробників.

Свої думки щодо подальшого розвитку українського розсадництва висловили і керівники ягідних розсадницьких господарств. Так, співвласник компанії «ФруТек» Олег Босий зазначив, що правильно підготовлена законодавча база дозволить створити прозорі та зрозумілі умови роботи українських професійних розсадників та інтегруватись у сертифікаційні стандарти ЄС, що в подальшому полегшить експорт садивного матеріалу з України. За словами фахівця, потрібно гармонізувати термінологію визначень «Вільний від вірусів» і «Тестований на віруси», назви та вимоги до категорій сертифікації і категорії якості, а також офіційно перекласти Сертифікаційні схеми ЕРРО.

Керівниця ФГ «Фруктовий сад АТ»,  членкиня наглядової ради АУСП з напрямку розсадництва Анна Домбровська запропонувала визначити сорти, клони, види та форми  «народного надбання» країн ЄС, Австралії, Канади та США, а також багаторічних культур, які не занесені до Державного реєстру сортів рослин України, такими, які можна розмножувати у розсадниках з подальшою реалізацією на території України. Загалом, за словами експертки, потрібно спростити реєстрацію сортів до Державного реєстру сортів рослин України та затвердити чіткий план і терміни сертифікації та пересертифікації рослин залежно від культури та виду. Окрім того, Анна Домбровська пропонує залишити категорію садивного матеріалу «Стандартний», зробивши до неї поправку «…для створення непромислових насаджень»,  оскільки частина саджанців з розсадників йде на «хобі ринок», а не лише для створення промислових плантацій. Також спеціалістка запропонувала сформувати перелік лабораторій, у яких можна проводити тестування рослин на присутність/відсутність вірусів, і створити банк рослин з безвірусним матеріалом.

Журнал «Ягідник»

Останні статті