Українська черешня: яка ситуація очікується на ринку?

 Українська черешня: яка ситуація очікується на ринку?

Цьогоріч через війну, яку розпочала росія, в Україні може виникнути дефіцит деяких культур, що значною мірою вирощуватися на тимчасово окупованих територіях. Йдеться, зокрема, про овочі (помідори та перець), а також про мелітопольську черешню. З очевидних причин її на ринку України цього року не буде. Думками про те, як формуватиметься ринок черешні з урахуванням цієї ситуації, чи зможуть українці поласувати черешнею та яка буде ціна на неї, ексклюзивно з «Ягідником» поділилася керівниця проєкту «Уманська фруктова компанія» Оксана Гордій.

– Ми спілкувалися з колегами, які вирощують черешню і в зоні бойових дій, і на Заході України. І ми всі розуміємо, що мелітопольської черешні в Україні цьогоріч не буде. Якщо вона десь таки з’явиться, то точно не в нас, а в районі Криму, – розповідає Оксана Гордій. – Наразі в Україні залишається небагато черешневих садів, серед яких – сад «Уманської фруктової компанії» площею 17 гектарів. Загалом ми вважаємо, що дефіцит черешні в Україні таки буде, але це не означає, що на неї спостерігатимуться висока ціна, адже в людей зараз обмежені можливості. Тому ми чекаємо на ринкову ціну, яка сформується сама і на яку ми ніяк не зможемо вплинути.

За словами Оксани Гордій, цього сезону можуть виникнути проблеми і з імпортом черешні. При цьому, якщо минулого року для українських виробників проблема пролягала в тому, що імпортної черешні було дуже багато і вона збивала ціну, то цьогоріч ситуація буде інша.

– По-перше, зараз значно зросла вартість транспортування черешні. По-друге, існують ризики її доставки. По-третє, є проблеми з часом розмитнення, яке зараз триває досить довго, а для черешні це дуже ризиковано. При цьому постачальники хочуть передоплату, а з цим також виникають проблеми: як платити за товар, який ти не бачиш, і в якій валюті платити, коли цю валюту складно придбати, – зазначає керівниця проєкту «Уманська фруктова компанія».

Що стосується реалізації черешні з саду «Уманської фруктової компанії», то минулого року врожай компанія продавала як гуртовим покупцям, так і торговим мережам.

– Цього року на початку сезону, думаю, в нас будуть в основному гуртові продажі, а потім – мережі. Але нам важливо отримати свої кошти якнайшвидше, а торгові мережі зазвичай дають велике відтермінування платежів, – каже Оксана Гордій.

Як зазначає, керівниця проєкту «Уманська фруктова компанія», цього року вимоги до черешні, зокрема до якості її сортування, на ринку будуть не такі високі.

– Ми вважаємо, що в нас цього року є певна преференція – не дуже перейматися якістю сортування, тому що це переважно вимога експорту. Гуртовим покупцями, які реалізовують черешню на базарі, цей момент буде не настільки важливий. Я думаю, що, можливо, є сенс навіть збирати черешню в саду, складати в картонні ящики і безпосередньо звідти її реалізовувати. Словом, перші продажі наших колег покажуть, на що саме нам потрібно орієнтуватися, – зазначає Оксана Гордій.

Нагадаємо, в «Уманській фруктовій компанії» на 17 гектарах вирощують різноманітні сорти черешні, основні з яких – Регіна, Кордія і Тамара. Особливість черешневого саду «Уманської фруктової компанії» полягає у застосуванні на частина насаджень системи драпо, коли дерева ростуть на шпалері під кутом 45 градусів.

Оксана МАРЧУК

Читайте також: Чим мережі замінять мелітопольську черешню?

Журнал «Ягідник»

Останні статті