У стилі «органік»: підприємство “Сила природи” з Харківщини успішно експортує до Європи органічну ягідну продукцію

 У стилі «органік»: підприємство “Сила природи” з Харківщини успішно експортує до Європи органічну ягідну продукцію

Органічне виробництво в Україні наразі тільки набирає обертів. Проте завдяки тим, хто обрав саме таку сферу діяльності та впевнено розвиває свій бізнес, у країнах Євросоюзу органічну продукцію українського походження вже добре знать. Серед таких підприємств – і ТОВ «Сила Природи», яке працює у селі Старовірівка Нововодолазького району на Харківщині.

У господарстві органічну продукцію вирощують уже п’ять років. Нині налагоджено експорт органічних ягід до країн Євросоюзу, поступово продукцію популяризують і серед вітчизняних покупців. Однак до успіху довелося йти непростим шляхом, розповідає керівник ТОВ «Сила Природи» Олена ПРУДНІКОВА. Адже вирощування органічної продукції – сфера специфічна, а тому потребує копіткої праці та особливого підходу.

ОРГАНІЧНЕ ВИРОБНИЦТВО ПОТРЕБУЄ СПЕЦИФІЧНИХ ЗНАНЬ

Органічну продукцію на підприємстві «Сила Природи» почали вирощувати у 2015-му. Нині вона сертифікована першим національним сертифікаційним органом у галузі органічної сертифікації – «Органік стандарт».

– Ми стартували якраз тоді, коли в Україні розгорнулася російська агресія. Доти я працювала в іншій сфері, займаючись будівництвом та архітектурою. Спочатку з’явилася ідея про вирощування органічної продукції для власних потреб. Тож разом з однодумцями взялися втілювати її, щоб харчуватися корисними, екологічно чистими овочами та фруктами. Згодом спробували вирощувати малину і, що називається, втягнулися. Зараз у господарстві – 50 га землі, на 20 га з них вирощуємо органічні овочі та ягоди, –розповідає керівник підприємства.

Розвивати нову для себе справу було нелегко, розповідає Олена Пруднікова. Протягом перших двох років довелося зіштовхнутися з різними проблемами, а в певний період – навіть опинитися на межі банкрутства. Але з часом з’явився досвід і потрібні вміння. Органіка – складна сфера, яка потребує специфічних знань, адже тут використовуються лише біодобрива.

– Суть органіки полягає у тому, щоб створити у ґрунті оптимальне співвідношення патогенів і корисних бактерій та грибів. У цьому нам дуже допомагає випробуваний препарат Престоп®. Це біологічний фунгіцид для боротьби зі збудниками грибкових хвороб, серед яких сіра гниль (Botrytissp.), Didymella (Mycosphaerella), фузаріоз і ризоктоніоз. Препарат дозволений для вирощування органічних ягід, зокре ма суниці та малини, він безпечний для людей, бджіл, продукції бджільництва та природи загалом. Престоп® пройшов контроль безпеки в ЄС. Він забезпечує ґрунт корисними грибами, а якщо вони переважають, то патогени втрачають активність, і їхня дія вже не спричиняє шкоди. Ґрунт оздоровлюється, його мікрофлора стає оптимально збалансованою. Саме цієї мети ми й прагнули досягти, і нам це вдалося разом із препаратом Престоп® від компанії «Агрітема». Хоча аналізи ґрунту, проведені восени минулого року, засвідчили, що показники мікрофлори у господарстві хороші, однак ми продовжуємо користуватися вже випробуваним засобом і вносити корисні бактерії та гриби, які дають змогу захистити рослини від шкідливого впливу патогенів та зменшити їхню активність, – розповідає Олена Пруднікова.

Основні роботи для цього у господарстві проводять навесні та восени, використовуючи низку біопрепаратів. Зокрема, для збагачення ґрунту азотом застосовують препарат Філазоніт угорського виробництва. Завдяки використанню цього комплексного бактеріального біодеструктора у ґрунт не потрібно додатково вносити азотні добрива. До складу препарату входить кілька видів бактерій, серед яких – азотофіксуючі. Після його внесення бактерії фіксують азот з повітря у ґрунті, і згодом рослини отримують потрібну його кількість.

– Для фосформобілізуючої дії використовуємо препарат Райс Пі®, який розчиняє наявний у ґрунті фосфор і робить його доступним рослині. Завдяки бактеріям, які входять до складу препарату, наші ґрунти збагачуються фосфором природними методами, – зауважує Олена Пруднікова. – Також Райс Пі® виділяє метаболіти росту, стимулює розвиток кореневої системи та має пробіотичний ефект, заселяючись в ризосфері і витісняючи патогени. У цьому напрямку ми теж продовжуємо активно співпрацювати із «Агрітемою».

Застосовують у ТОВ «Сила Природи» й низку інших засобів.

– Для боротьби з грибковими та бактеріальними захворюваннями рослин вносимо у ґрунт біопрепарат Триходермін, до складу якого входять спори, міцелій та продукти метаболізму гриба Trichoderma lignorum. А для забезпечення живлення рослин використовуємо мікоризні гриби. Перед висаджуванням обов’язково замочуємо корені рослин у розчині препарату мікоризи. Власне, мікориза – це симбіоз коренів та грибів, завдяки чому рослина має змогу активно розвиватися. Мікориза отримує від рослини глюкозу, натомість постачає їй воду та поживні речовини. Не менш важливо, щоб у ґрунті були органічні рослинні залишки. Тому регулярно вносимо солому, перегній та ін. Застосовуємо також гуматні добрива, основою яких є буре вугілля. Використання цих добрив дає змогу покращити обмін речовин рослин, які завдяки цьому отримують більшу кількість поживних речовин з ґрунту. З такими добривами поки що експериментуємо, купуючи їх у різних виробників, – розповідає Олена Пруднікова.

До захисту рослин у господарстві підхід також особливий. Оскільки основа технології – поліпшення стану ґрунтів, біозасоби для захисту застосовують ситуативно.

– Для профілактики обробляємо рослини Бітоксибациліном. У процесі росту застосовуємо також мікроелементи для стимулювання, але в невеликих кількостях і за потреби. Що ж до боротьби зі шкідниками, то трапляються різні ситуації. Скажімо, свого часу нам вдалося побороти навалу личинки хруща. Ці шкідники почали «атакувати» корені рослин, коли ми висадили молоді саджанці малини на місці старого яблуневого саду. Жодні біопрепарати їх не зупиняли. І тоді ми замовили у Голландії нематоди, які заселили у ґрунт. Зараз з цим проблем не маємо: невелика кількість нематод допомогла суттєво знизити рівень шкідливості хруща, – пригадує керівники підприємства.

Тож нині у господарстві працюють за технологією, яку випрацювали на власному досвіді. Та свого часу однією з перепон була відсутність потрібної інформації щодо технології такого виробництва, а також фахівців-агрономів, які б спеціалізувалися саме на органічному землеробстві.

– Найсуттєвішу допомогу ми отримали від підприємства «Агроекологія» з Полтавщини. Зараз це найбільше в Україні підприємство, яке працює лише за технологіями органічного землеробства. У них є школа органічного землеробства, де можна здобути дуже важливі знання. Користувалися ми й інформацією «Клубу органічного землеробства». Та хоч пропоновані ними природні ефективні методики не розраховані на великі господарства, адаптуємо їх «під себе» й успішно використовуємо. Власне, особливість вирощування органічної продукції полягає у тому, що потрібно дуже добре розумітися на технології, інакше в результаті можна працювати у мінус. Спочатку технологію «органік» потрібно зрозуміти, потім спробувати і навіть виробити певну інтуїцію. Тоді все спрацює, – каже керівник ТОВ «Сила Природи».

ПОПИТ НА «ОРГАНІКУ» У ЄВРОПІ ВИЩИЙ

Зараз у господарстві вирощують три види ягід – ожину, малину і суницю садову, а також десять видів органічних овочів. І якщо останні постачають на внутрішній ринок, то органічні ягоди підприємства «Сила Природи» йдуть тільки на експорт. У господарстві вже визначили оптимальні сорти, які добре ростуть і плодоносять у місцевих кліматичних умовах.

– Сорти підбирали також методом проб та помилок. Обрали сорт ожини Карака Блек новозеландскої селекції, який добре зарекомендував себе за період вирощування. А от британські сорти малини Джоан Джей не підійшли для клімату Харківщини: виявилося, що їм у нашому регіоні надто сухо та гаряче, принаймні саме ці особливості сповна проявилися характерно упродовж останніх кількох сезонів. Натомість італійські сорти малини наш клімат сприйняли добре. Суницю садову вирощуємо також італійської селекції – сорти Клері, Віваро. Зараз спробували посадити деякі американські сорти – згодом оцінимо результат, –розповідає керівник підприємства.

Підприємство експортує ягідну продукцію у замороженому вигляді. Поки що заморожування проводять на підприємстві у партнерів. Експорт до країн Євросоюзу відбувається через трейдерів.

– В Європі органічні дари природи дорожчі мінімум на 30%, ніж звичайні ягоди, фрукти та овочі. В Україні все поки що інакше. Тут ми реалізуємо нашу продукцію дуже малими партіями, і хоча це не надто вигідно, все одно продаємо наш урожай всередині країни, щоб розвивати вітчизняний ринок органічної продукції. Наші ягоди та фрукти можна знайти у харківських супермаркетах – вони відповідно марковані, – зазначає Олена Пруднікова.

Враховуючи реалії, поки що на вітчизняному ринку органічної продукції відсутня висока конкуренція. Її можна помітити хіба що у столиці, де свою продукцію реалізують ягідні підприємства, які вирощують органічну лохину та інші ягоди. А от на Харківщині поки що органічну ягоду вирощують лише у трьох господарствах. І тільки «Сила Природи» представляє свою продукцію на внутрішньому ринку – інші два працюють винятково на експорт.

ВАРТО НАЛАШТУВАТИСЯ НА ТРИВАЛУ ПРАЦЮ

Суттєвою проблемою у ході становлення виробництва для ентузіастів з «Сили Природи» стала відсутність потрібної кількості робочих рук. У селах людей працездатного віку дуже мало, а «затягти» їх з інших населених пунктів непросто.

– Люди виїздять з сіл, і в результаті ми постійно маємо труднощі з підбором персоналу. А ті, хто хоче працювати, це люди пенсійного віку. У результаті часто виходить так, що один працівник обіймає 2-3 посади. Працівники потрібні для збору врожаю, роботи у складських приміщеннях. Адже ягідний врожай збираємо лише вручну, щоб отримати максимально якісну цільну ягоду. Наскільки мені відомо, поки що процес збору м’яких ягід, зокрема суниці та малини, не механізують і провідні ягідні органічні господарства в інших країнах. Хоч у них з робочою силою все ще складніше, – каже керівник господарства.

Але якщо врахувати всі аспекти та налагодити процес, результатом стане екологічно чистий органічний урожай. Щоправда, тим, хто прагне спробувати свої сили у цій сфері, Олена Пруднікова радить обов’язково запастися терпінням.

– Щоб налагодити органічну технологію, потрібні час і витримка. Ми повинні відновити ґрунт, щоб природа дала змогу рослинам засвоїти всі потрібні їм речовини. На це йдуть роки: необхідно принаймні три роки, щоб всі ці процеси у ґрунті поступово відбулися. Тому на тих, хто чекає на швидку віддачу – посіяти і вже восени зібрати якісний органічний врожай, чекає розчарування і банкрутство. А терплячі та наполегливі отримають гідну віддачу.

Журнал «Ягідник»

0 Reviews

Написати відгук

Останні статті

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *