Тунелі від Haygrove: максимальний урожай і найвища якість ягід

З кожним роком вирощування ягід стає все більш технологічним процесом, який потребує нових методик та інноваційних рішень. Крім того, вимоги до якості ягід, потреба в максимальному врожаї та кліматичні зміни відіграють свою роль у ягідництві, створюючи нові виклики для виробників. Враховуючи це, компанія Haygrove розробила та будує високопродуктивні тунелі для суниці садової, малини, ожини, а також овочів, які за правильної технології вирощування гарантують максимальний урожай найвищої якості. Пересвідчилась у цьому та на власні очі побачила ефективність і роботу таких конструкцій співзасновниця медіагрупи «Технології та Інновації» Катерина КОНЄВА під час відвідин польської компанії Amplus, яка займається дистрибуцією та вирощуванням фруктів, овочів і ягід, зокрема й суниці садової. Про переваги вирощування суниці в тунелях на прикладі компанії Amplus розповів менеджер із продажів компанії Haygrove у Східній Європі Марек ЯМРИ.
Компанія Amplus розташована в польському містечку Сломніки. Раніше підприємство займалося дистрибуцією овочів і фруктів, а з часом вирішило самостійно вирощувати ягоди стабільної якості, які так затребувані на польському та європейському ринку. Зараз там триває будівництво тунелів Haygrove для вирощування суниці садової на підвісних столах на площі 9,5 гектара. Саджанці суниці ремонтантного сорту Хадемар компанія купує в Нідерландах і Німеччині – в розсаднику Flevoplant. Перший урожай ремонтантних сортів суниці очікується в червні, і потім ягоди збиратимуть аж до листопада. Впродовж усього цього часу суниця буде плодоносити безперервно.
КОРОТКО ПРО ТЕХНОЛОГІЮ ВИРОЩУВАННЯ СУНИЦІ В ТУНЕЛЯХ
За словами менеджера компанії Haygrove Марека Ямри, наразі в ягідництві все більше спостерігається тенденція до вирощування ягід, зокрема суниці та малини, у тунелях:
– Коли в 2005 році я лише починав працювати в цьому напрямку та зустрічався з потенційними клієнтами, тоді тунелі не цікавили нікого. Всі казали, що погода сприятлива, врожай досить високий, і тунелі не потрібні. Але з часом клімат змінився, навесні почали траплятися заморозки, і виробники зацікавилися таким методом вирощування.
Будівництво тунелів Haygrove в компанії Amplus розділене на три черги: перші дві вже збудували, зараз тривають роботи в третій черзі.
– Минулого року, на першому етапі, ми збудували тунель площею 2,5 гектари. І того ж року там зібрали перший урожай. Цьогоріч ми закінчили будівництво другого проєкту площею 3,5 гектара, а зараз будуємо третій, площа якого – 3,2 гектара, – розповідає Марек Ямри. – Особливість цих конструкцій полягає в тому, що суниця росте в субстраті та на жолобах, які висять, а самі тунелі обладнані автоматичним провітрюванням.
Стіни тунелю з лівого та правого боків за потреби підіймаються. Всередині тунелю розташовані датчики та сенсори, які підключені до комп’ютера, і коли вони фіксують підвищення температури та сприятливу погоду зовні, комп’ютер самостійно відкриває стіни теплиці. Якщо з’являється сильний вітер, обладнання також це враховує та автоматично закриває теплицю.

– Так, автоматизовані двигуни забезпечують провітрювання з двох боків. Окрім того, провітрювати тунелі можна вручну або піднімати стіни лише з одного боку – ліворуч чи праворуч. Це дуже важливо, адже відкривати тунелі потрібно з урахуванням розташування сонця, – каже менеджер компанії Haygrove.
Ворота тунелю кріпляться до тросів. За словами Марека Ямри, це дуже дешеве, але надзвичайно ефективне рішення:
– Завдяки цьому вітер не підіймає ворота та не потрапляє до тунелю. Раніше траплялося таке, що вітер всередині підіймав перші арки та деякі секції, натомість зараз там усе закріплено. Ця система, яку компанія Нaygrove запатентувала, називається EZvent. Її особливість полягає в тому, що арка має вигнуту форму буквою S, а не суцільну.
За словами Марека Ямри, якщо все зробити правильно та дотримуватися технології, то врожай суниці може сягати 1,5 кілограма з куща. Якість ягід дуже висока: близько 80– 90 % першого класу.
– Словом, ця система розроблена так, щоб підтримувати температуру всередині тунелю та мікроклімат у найкращому та найоптимальнішому для суниці стані, – зазначає менеджер із продажів компанії Haygrove у Східній Європі. – Крім бокових стін, автоматично відчиняються і ворота тунелю. Це все дуже допомагає в роботі. По-перше, зберігає гроші виробника, адже не потрібно платити працівникам, які би вручну відкривали та закривали теплицю. Тому зекономлені гроші – це зароблені гроші. По-друге, велика перевага такої технології полягає в тому, що всередині тунелю регулюються та підтримуються сприятливі для суниці садової температура та мікроклімат.
ТЕХНІЧНІ ХАРАКТЕРИСТИКИ ТУНЕЛІВ HAYGROVE
Вирощування ягід під накриттям – це вже давно не новація, а потреба виробників і відповідь на кліматичні умови. Але унікальність тунелів від Haygrove полягає в тому, що близько 5 років тому компанія почала виготовляти каркас тунелів з овальної трубки, а не круглої.
– Розміри такої трубки – 40х70 міліметри. Завдяки цьому вона на 50 % міцніша та без проблем витримує пориви сильного вітру. Так, цього року на плантаціях була сильна негода та вітер швидкістю 150 км/год. І ці тунелі вистояли без проблем. Тому використання овальної труби для конструкції надзвичайно важливе, – розповідає Марек Ямри.

Усі труби та стійки тунелів вкручені в землю на глибину як мінімум 75– 80 сантиметрів – за умови, якщо земля тверда. У випадку, коли в ґрунті є пісок, їх потрібно вкручувати глибше. Загалом висота тунелів сягає близько 6,5–7 метрів, тому температура та мікроклімат усередині дуже сприятливі для рослин.
– Ці тунелі спроєктовані так, що на початку сезону, коли на вулиці ще холодно, всередині теплиці температура досить висока. І навпаки, коли на вулиці вже спекотно, в тунелі працює автоматичне провітрювання для підтримування сприятливих для ягід умов, – зазначає менеджер компанії Haygrove. – Плівка, якою ми накриваємо конструкції, має термодифузний фільтр, завдяки якому світла в тунелі більше, а тепла – менше. Загалом, треба уважно слідкувати за температурою повітря всередині тунелів, адже цей пункт дуже важливий, особливо на початку сезону.
МАЙБУТНЄ – ЗА АВТОМАТИЗАЦІЄЮ
Менеджер компанії Haygrove Марек Ямри розповідає, що ці тунелі для вирощування ягід побудовані таким чином, щоб через 2–3 роки збирати там ягоди з допомогою роботів:
– Ці тунелі підходять для механізованого збору врожаю. Зокрема, такі роботи вже починають працювати в Англії. Загалом по всьому світі набирає обертів проблема з нестачею працівників, і Польща не виняток. Тому наша компанія в Англії працює над створенням такого механізованого робота для збору врожаю суниці. Орієнтовно, через 2 роки він уже буде працювати.
Всередині тунелів розташовані жолоби, по яких дощова вода стікає до ставка, з якого забирають воду для поливу. Окрім того, для зрошення використовують воду із свердловини, а також із металевих ємностей, у яких також збирають опади.
– Тунелі побудовані так, що всередині розташовані жолоби, по яких тече вода у ставок, але не потрапляє в самі теплиці, тому вологість там нижча, а температура на 1–2 оС вища, адже завдяки кріпленню жолобів плівка виходить більш щільна. Відповідно, якщо температура в тунелі трохи вища, то врожай достигає на 1–2 тижні раніше, – розповідає Марек Ямри. – Все живлення та добрива для суниці вносяться через полив, а ремонтантні сорти додатково обприскують під час цвітіння. Дуже важливо прослідкувати за розміщенням столів, на яких росте суниця: потрібно, щоб вони були ідеально рівні. Якщо не дотриматися цього пункту, то під час поливу вода може стікати: у результаті в одному місці буде нестача вологи, а в іншому – її надлишок.
Земля в тунелях вкрита білим агроволокном, аби всередину потрапляло менше світла. За словами менеджера компанії Haygrove, цей нюанс також дуже важливий:
– Якщо виробник дотримуватиметься всіх цих пунктів, то отримає великий і якісний урожай. Провітрювання та біле агроволокно збільшують врожайність на 15 % порівняно із звичайним методом вирощування суниці на столах.
ПЕРЕВАГИ ВИРОЩУВАННЯ В ТУНЕЛЯХ: МІКРОКЛІМАТ, ВИСОКА ВРОЖАЙНІСТЬ І ЗАХИСТ ВІД КОМАХ
Суниця садова в тунелях вирощується у субстраті, завдяки чому на гектарі можна висадити більшу кількість кущів та отримати більший урожай. Так, при звичайному методі вирощування висаджується близько 50 тисяч кущів на гектар, а при вирощуванні в тунелі на жолобах – приблизно 62-65 тисяч, залежно від сорту.
– Якщо це ремонтантні сорти суниці, то на погонний метр висаджується до 6 кущів, а ранніх сортів – до 10–ти. Таким чином, кущів ранніх сортів виходить близько 75 тисяч на гектар, а їхній урожай при дотриманні правильної технології сягає 60-70 тонн з гектара, – зазначає менеджер компанії Haygrove. – Завдяки вирощуванню суниці на жолобах зменшуються витрати на збір урожаю, тому що працівники збирають ягоди стоя- чи. Це набагато зручніше, тому ефективність їхньої роботи збільшується. Ми порівнювали продуктивність збору на жолобах та з землі, і в нас працівники збирають урожай на 70 % швидше.
Кущі суниці в таких тунелях змінюють кожного року (тобто видаляють і висаджують нові), адже через високу врожайність ремонтантні сорти дуже виснажуються: якщо в середньому їхня врожайність становить 1,5 кілограма, то наступного року вона буде значно менша, а ягоди стануть меншого розміру та гіршої якості.
У тунелях, розташованих на плантаціях компанії Amplus, для захисту від комах на воротах і бокових стінах встановили сітки.
– Завдяки цим сіткам комахи, зокрема дрозофіла сузукі, не можуть потрапити всередину тунелю. Так, два роки тому була проблема з цим шкідником, і завдяки такому рішен- ню нам вдалося її подолати, – каже Марек Ямри.
У вирощуванні суниці садової (неважливо – під накриттям чи у відкритому ґрунті) дуже важливим є час від збору ягоди до моменту її продажу. Так, завдяки тунелям цей період подовжується порівняно з вирощуванням у відкритому ґрунті з 2–3 днів до 7–10 днів.
– За цей час можна знайти кращі варіанти реалізації та вибрати більш вигідну ціну, – розповідає менеджер Haуgrove. – Вартість такого тунелю становить близько 170 тисяч євро, які польські виробники можуть окупити за 2–3 роки. Але досягнути цього можна лише за дотримання всіх пунктів: вибір хороших сортів, висока якість саджанців, якісні тунелі та плівка, а також дотримання оптимальних умов для рослин.
HAYGROVE: ДОСЯГНЕННЯ ЗА 15 РОКІВ
Компанія Haygrove працює не лише на ринку Польщі, а й в усій Європі: в Чехії, Словаччині, Угорщині, Румунії, Болгарії, Литві, Латвії, Естонії, Україні, Молдові, Білорусі та Сербії. Загалом у Польщі підприємство збудувало тунелі загальною площею до 1000 гектарів.
Монтаж тунелю площею 1 гектар триває 5–6 тижнів. Якщо потрібно накрити вже наявні насадження, таке будівництво триває вдвічі довше.
– Ми будуємо тунелі не лише для суниці садової. З усіх збудованих у Польщі конструкцій лише у 40 % росте суниця. Інші 40 % займають малина, ожина та лохина, а також перець і помідори з огірками – 15 % і 5 % відповідно, – розповідає Марек Ямри. – Тунелі для кожної культури будуються однакові, різниця лише у плівці. Наприклад, на ранні сорти суниці плівка повинна бути прозора, а на ремонтантні – навпаки.
За словами менеджера компанії, зараз у Європі вирощування ягід у тунелях дуже популярне, тому реалізовується дуже багато таких проєктів.
– Майже всі виробники розуміють: аби заробити кошти та в подальшому менше витрачати на утримання плантацій і збір урожаю, треба споруджувати системи з керованим провітрюванням, – зазначає менеджер Haygrove.
– Я вважаю, що цей проєкт є дуже перспективним. Наша компанія займається купівлею та продажем садивного матеріалу, а також овочів і фруктів. З часом ми вирішили самостійно вирощувати ягоди та вважаємо, що цей бізнес має неабияку перспективу. Я сподіваюся, що через 2–5 років у нас буде вже близько 50 гектарів тунелів, де вирощують ягоди, які відповідають вимогам торгових мереж. Для початку ми орієнтуємося на реалізацію ягід на внутрішньому ринку, а далі виходитимемо і на ринок Європи, – каже керівник компанії Amplus.
Контакти: ТзОВ «Хайгров», вул. Познанська, 4, 63-600, Кемпно
Тел. +48 62 781 96 02, +48 605 113 609
Представник в Україні – Роман Ворожбит, тел.: +38 096 043 60 10
e-mail: biuro@haygrove.pl, www.haygrove.com

Безкоштовно завантажити випуск журналу «Ягідник» № 2 можна тут.
Аби придбати друкований випуск журналу, оформити передплату на рік (у 2022 році буде 5 випусків) або придбати видання, видані впродовж минулих років, звертайтеся: Лариса Товкач, +38 (097) 968 95 16, sad.nti@ukr.net.
Якщо ви хочете, щоб у наступному номері журналу ми написали саме про ваше господарство, підприємство, медіагрупа «Технології та Інновації» пропонує розміщення новин та інформації про компанії на електронних та друкованих ресурсах. Ми з радістю напишемо про досвід – ваш чи ваших клієнтів, про впроваджені новітні технології та передові рішення у журналах чи на сайтах («Ягідник» і «Садівництво і Виноградарство. Т.І.»).
Контакти: Надія Ящук, директор проєкту, тел. +38 (068) 568-58-22, rnadia@ukr.net
Лариса Товкач, менеджер, +38 (097) 968 95 16, sad.nti@ukr.net.
Все буде Україна!