Цінність ягід у раціоні людини

 Цінність ягід у раціоні людини

Свіжі ягоди – натуральні носії вітамінів та різноманітних біологічно і фізіологічно активних речовин. Ще Гіппократ був переконаний, що використовувати рослини з лікувальною метою потрібно в їхньому природному стані, без жодних переробок, бо саме свіжі ягоди містять усі необхідні біологічно активні речовини. Тому так важливо забезпечити населення ягідною продукцією упродовж цілого року.

Ягоди – ефективне джерело різноманітних вуглеводів (таблиця 1). Основні засвоювані вуглеводи – глюкоза, фруктоза і цукроза. Сумарний вміст цукрів становить від 1 до 20%. Переважають моноцукри, глюкоза, фруктоза.

Смак плодів і ягід обумовлений загальним вмістом цукрів та їхнім співвідношенням. Своєрідний солодкий смак формують поліоли, наприклад сорбіт, вміст якого в плодах аронії майже 3,5%, а в плодах горобини звичайної – 9–10,4%. Сорбіт солодкий на смак і може замінити цукор для діабетиків.

Ягоди містять 0,2–2% пектинових речовин із хорошими желеутворювальними властивостями. Желеутворювальна здатність пектину окремих видів плодів ягідних культур залежить від його кількості, наявності метоксильних груп і молекулярної маси. Чим більше пектину в плодах, тим він більш метоксильований, має більшу молекулярну масу і тим вища його желеутворювальна здатність. Велику желеутворювальну здатність має смородина (1,1% пектину), журавлина (0,7%), аґрус (0,7%), аронія (0,6%) та ін.

Пектин допомагає в лікуванні шлункових захворювань. Він нормалізує мікрофлору кишечника, виводить з організму холестерин, може утворювати нерозчинні комплекси з токсичними і радіоактивними металами та виводити їх з організму.

Роль клітковини як основного компонента «грубих» харчових волокон зводиться до нормалізації кишкової мікрофлори. Багато клітковини у смородині, малині, суниці, обліписі (4,2–5,2%). У цілому ягоди і слід розглядати як джерело надходження в організм людини харчових волокон.

Вміст сухих речовин у плодах ягідних культур є важливим показником виходу продуктів переробки (су- шені плоди, пюре, пасти, соуси тощо). Чим вищий вміст сухих речовин у сировині, тим більше продуктів переробки можна з неї отримати.

Вміст кислот у плодах і ягодах коливається в межах від 0,6 до 6%. Найбільш висока кислотність характерна для лимонника, журавлини, обліпихи, калини.

Продовження статті читайте у друкованому журналі «Ягідник».

Оформити передплату журналу «Ягідник» можна за телефонами:

Альона Данчук, тел.:+38 097 528 36 46

Ірина Петронюк, тел..: +38 096 491 66 92

Лариса Товкач, тел..: +38 097 96 89 516

Анна Панкратенкова, тел.: +38 097 759 25 83, reklama.nti@gmail.com

Ірина Калюжна, тел: +38 096 45 87 682

Директор проєкту: Надія Ящук, співзасновник медіа-групи «Технології та Інновації», тел. +38 (068) 568-58-22, rnadia@ukr.net

Автор ідеї – Катерина Конєва, шеф-редактор/ співзасновник медіа-групи «Технології та Інновації», тел..: +38 067 238 18 51 kateryna.koneva@gmail.com

Передплату на журнал можна оформити як через редакцію, так і в будь-якому поштовому відділенні. Передплатний індекс 60218.

Журнал «Ягідник»

Останні статті