В Англії відбудеться міжнародна зустріч виробників смородини
Точка зору: яким цьогоріч видався сезон суниці

За офіційною статистикою, загальна площа суниці садової в Україні становить більше 8000 гектарів із валовим збором 60 000 т/рік і врожайністю 7,5 т/га. Скільки насправді вирощується цієї ягоди у нас, сказати важко, але можемо сміливо додати ще відсотків 20. Більшість ягоди в Україні вирощується в приватних сімейних господарствах, які становлять до 90 % від загального збору суниці. Це дає стабільний дохід сільським громадам і регулярну сезонну роботу їх мешканцям. Близько 35 % української суниці традиційно йде на переробку, більша частина якої експортується до ЄС у замороженому вигляді. Інтерес до цієї ягоди залежить від сезону: якщо з 2013 по 2017 рік площі скорочувалися через низькі ціни, то з 2018 року українські фермери почали більше інвестувати у вирощування суниці.
Цей рік став найскладнішим за всю історію. Військові дії та невизначеність щодо ринку, дорогі пестициди та дорогий транспорт – усе це негативно вплинуло на сезон-2022. Як наслідок, загальний урожай в Україні цього року був невисоким. Перепади температури в лютому вплинули на окремі сорти, які незначно підмерзли. Також рання суниця садова з південних регіонів не змогла потрапити на українські ринки, оскільки ці території на той час були окуповані російськими військами.

Очевидно, цього року в Україні посадили менше суниці. Наступного року, напевно, ситуація буде подібною. В середньому ринок саджанців суниці в Україні нараховує 20 мільйонів рослин, з яких 5 мільйонів імпортується у вигляді фріго, 5 мільйонів вирощується в місцевих сертифікованих розсадниках (фріго та касетна розсада) і 10 мільйонів виробляється в несертифікованих розсадниках (свіжа розсада та касетна) для власної посадки і на продаж. Через війну українські сертифіковані розсадники цього року припинили або призупинили свою діяльність. Таким чином, наявність і доступність якісного сертифікованого матеріалу стане основною проблемою наступного року, адже альтернативні імпортні саджанці будуть занадто коштовними для пересічного фермера. Це все може призвести до зменшення обсягів суниці на ринку України, також може погіршитись якість ягоди через посадку неякісного матеріалу. Щоб частково вирішити цю проблему, український уряд спільно з іноземними донорами, такими як USAID, готуються запустити грантові програми для українських виробників ягід (https://ukragroconsult.com/news/ssha-zapochatkuvaly-inicziatyvu-stijkosti-silskogo-gospodarstva-v-ukrayini-na-100-miljoniv/).
Румба селекції компанії Fresh Forward BV залишається топовим сортом суниці в Україні навіть у господарствах з невисокою врожайністю. Його легко вирощувати, він дуже подобається споживачам як зі свіжого ринку, так і з переробного сектору. Приваблює її хороша транспортабельність, зовнішній вигляд і відмінний смак. Румба також подобається збирачам, вони її збирають більше, ніж інших сортів, а отже, і заробляють краще.

Компанія «Адана-3» вже багато років вирощує ягоди і саджанці суниці. Через воєнні дії підприємство цього року не змогло здійснити жодної нової посадки. За словами головного агронома Мустафи Сулака, у цей непростий час компанія зробила все що змогла:
– Урожайність невисока, але достатня, щоб покрити основні виробничі витрати. Нам пощастило, що цього року є достатньо працівників для збору ягоди, деякі з них вимушені переселенці з східних регіонів.

Цей рік був загалом вдалим для місцевих аграріїв. Ціна за ягоду 1 класу не падала нижче 40-45 грн/кг. Переробні компанії іноді повинні були платити ще більше, якщо вони хотіли отримати суницю без плодоніжки для заморожування. Це позитивна історія, яка стимулює виробників і надалі інвестувати у вирощування цієї ягоди. Тож, незважаючи на війну та непростий сезон, виробники суниці з оптимізмом дивляться в майбутнє ягідного бізнесу.
Представник нідерландської фірми Fresh Forward BV Антон ДОВГАНЮК
Читайте також: «Ягідник» № 2 уже вийшов друком!