Точка зору: цього року ціни на малину досягнуть свого «дна»

 Точка зору: цього року ціни на малину досягнуть свого «дна»

Цього року ціни на малину досягнуть мінімуму і, можливо, знижуватимуться далі. Таку думку озвучив Андрій Ярмак – економіст інвестиційного департаменту Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (ФАО).

– Я думаю, що цього року ціни на малину досягнуть свого «дна». Потрібно бути дуже обережним при закупівлі сировини для заморожувальників. Тому що ціни на малину, можливо, і далі знижуватимуться. Водночас через високі ціни на малину почали виключати з рецептур переробними, тому що це дуже дорога сировина, – зазначив Андрій Ярмак, пише SEEDS.

Малину потрібно розглядати в контексті інших альтернативних ягід та фруктів, які можуть бути використані для виробництва молочних продуктів із наповнювачами – різні десерти, йогурти тощо, для пекарень, для кондитерської промисловості. Варіантів багато і абсолютна більшість варіантів дешевша, ніж малина.

– Для того, щоб малина повернулася на своє місце, щоб вона знову потрапила в рецептури, ціна на неї повинна знизитися до конкурентного рівня. Після цього відновиться зростання, тому що знову-таки почнеться відмова від плантацій менш ефективними виробниками. Цей цикл, якщо в нього не втручається сторонні чинники, зазвичай займає 3,5-4 роки, – розповів Андрій Ярмак.

Причини подорожчання малини і те, чому ця ягода стала таким популярним продуктом за такий короткий час, досить прості та очевидні, вважає експерт:

– Насправді це відбувається не вперше. Нагадаю, у 2017-2019 роках ціни на сировину малини в Україні знижувалися до рівня 8-10 центів за кілограм. Малина на той час була практично безкоштовною. Зрозуміло, що це була не найкраща сировина. І такої сировини було багато.

Це призвело до того, що Україна завалила світовий ринок дешевою малиною. Малина з’явилась у великих обсягах у всіх сферах переробки. Однак, коли українські виробники, незадоволені цінами на малину, а також виробники різних країн, зокрема Сербії та Польщі, почали відмовлятися від плантацій, попит залишався високим, а пропозиція знижувалася.

Потім виник COVID, попит підвищився за рахунок і додаткових факторів. В результаті цей товар став дуже гарячим – ціни в опті сягнули 4,5-5 євро за кг на заморожену малину.

– Минулий сезон ми заходили із оптовими цінами на заморожену малину в районі 5 євро за кілограм. Але на сьогоднішній день ми бачимо, що ціни протягом сезону мали чітку тенденцію до зниження і попит був дуже низьким. Повторюся: без малини можна прожити, – підсумував Андрій Ярмак.

Читайте також: Сорти суниці садової очима агронома: практика (частина 1)

Журнал «Ягідник»

Останні статті