Тетяна Стукало: «Цього сезону попит на суницю був вищим за пропозицію»

 Тетяна Стукало: «Цього сезону попит на суницю був вищим за пропозицію»

Незалежно від сезону всі аграрії дуже часто вдаються до характеристики «рік був непростим». Аналогічне твердження цього року використовують і ягідники. Через нестабільну ситуацію в країні не всі аграрії змогли вчасно внести засоби захисту рослин і добрива. Крім цього, літо було з перепадами температури: від аномальної спеки – до різкого похолодання з дощем і градом. А для ягідників, чий сезон дуже короткий, кожен із цих факторів є ключовим. Сьогодні ми підсумовуємо сезон суниці 2022 разом з керівником розсадника Tevitta Тетяною Стукало.

«Ягідник»: Тож скільки площ у Tevitta засаджено суницею?

Тетяна Стукало: Цього року ми збільшили насадження полуниці на 15 га. Наступного сезону в планах збільшення площі до 60 га. Вже 2 сезони працюємо за однорічною технологією вирощування суниці.

«Ягідник» А чому саме така технологія? Багато ж хто закладає багаторічні насадження. Хіба так вигідніше?

Тетяна Стукало: Бренд Tevitta має сертифікат GlobalG.A.P., який формує правила щодо використання пестицидів. Згідно з ним користування більшою частиною фунгіцидів заборонено. Виростити якісний продукт без застосування більшої частини фунгіцидів складно, тому ми перейняли однорічну технологію, яка дозволяє продукції відповідати вимогам і вирощувати якісний урожай.

Садивний матеріал для себе вирощуємо ми. Вартість догляду за багаторічними насадженнями (прополювання, обробка тощо) аналогічна ціні перезакладки плантацій. Тому вартість такої технології не дуже відрізняється від традиційної.

«Ягідник»: Яка врожайність суниці була цього сезону? Чи можемо ми сказати: так, рік для суниці був хорошим?

Тетяна Стукало: Середня врожайність суниці коливалася від 15 до 21 т/га залежно від сорту. У нас є сорти, які цього року вродили дуже добре, наприклад, Брілла, Зенга-Зегана, Азія. Натомість є сорти, які й розчарували, зокрема Фредеріка, Мармелада.

«Ягідник»:Що вплинуло різницю врожайності між сортами?

Тетяна Стукало: Врожайність будь-якої культури у відкритому ґрунті залежить від погоди. Інша справа вирощувати в тунелях.

Ранні сорти на відкритому ґрунті постраждали від зворотних заморозків. Тобто 20-25 % врожаю на ранніх ягодах було втрачено ще на етапі цвітіння.

Літо було доволі холодне. Суниця дуже довго лежала на полі, важко дозрівала, тому що в ночі було 10-12 °C, а в день – 16-18 °C. Усе стабілізувалося тільки на початку липня, тоді й були хороші збори.

Ми вирощуємо як ранні, так і пізні сорти. Щодо пізніх сортів у цьому році була важка історія. Натомість ремонтнантні сорти показали себе дуже гарно. Зараз вони заходять на друге плодоношення.

«Ягідник»: Розкажіть про досвід про вирощування у тунелях.

Тетяна Стукало: На нашому підприємстві є тунельний комплекс. Він працює поки тестово: туди висадили різні сорти ремонтантної суниці по 2-3 тунелі, оскільки ще не визначилися з сортом. Наразі ми спостерігаємо за урожайністю: є сорти, які в перший рік плодоношення показують себе низьковрожайними, зате на другий рік можуть бути фаворитами. Є навпаки. Але особливістю вирощування суниці у тунелях є контрольоване середовище, яке дозволяє завжди мати ягоди високої якості.

«Ягідник»: Після цього сезону зрозуміли, які сорти краще не садити?

Тетяна Стукало: Загалом у нас було 24 сорти. Цього року ми вже чітко зрозуміли, які прибираємо. Дуже хотілося б вибрати 5 фаворитів і працювати на потенціал з ними. Але є розуміння, що цього робити не можна. Тому що кожен рік для якогось сорту більше вдалий, ніж для інших. Рідко бувають роки, коли погодні умови підходять для всіх сортів.

«Ягідник»: З врожайністю зрозуміло, а як щодо ціни: вона дуже змінилася порівняно з минулим роком? Хочеться зрозуміти, цей сезон був успішним для суничників чи збитковим?

Тетяна Стукало: Орієнтовно ціна піднялася від 30 до 50 % у гривні. Минулого року гуртова ціна коливалася в межах 25-40 грн/кг, а цього року – 50-60 грн/кг. З урахуванням, що курс долара теж зріс, то виробники це зростання не дуже відчули.

«Ягідник»: То як з точки зору виробника можна оцінити ринок суниці цього року?

Тетяна Стукало: Спілкуючись з колегами ми дійшли висновку, що ринок не був повністю насичений. Пізні сорти взагалі багато кого розчарували. До того ж цього року було нашестя трипса, спалахи фузаріозу, з яким багатьом фермерам довелося боротися.

Збір цього року закінчився швидко, після холодних дощів. До опадів ми збирали 20-30 т у день, а потім довелось його практично завершити.

«Ягідник»: Як вплинула відсутність Херсонської та Миколаївської ягоди?

Тетяна Стукало: Якби повернулися наші південні регіони, чому ми б були безмежно раді, то ситуація на ринку була б, звичайно, іншою. Ринок би був більше насичений ягодою, і споживачів було б більше.

Наразі до старту сезону прогнозували вартість ягід по 20 грн/кг. А стартували з ціни 50-65 грн/кг, і така вартість протрималася до кінця сезону.

Як бачимо, прогнозувати щось в умовах сьогодення досить складно.

«Ягідник»: Щодо малини, то її вартість цього року доволі висока.

Тетяна Стукало: Були новини, що у Сербії та Хорватії був град, певні регіони постраждали. А оскільки вони є ключовими гравцями ринку, то, відповідно, ціна на малину тримається. Прогноз був 60-70 грн/кг, а в результаті маємо 80 грн/кг для здачі на завод з заморожування.

«Ягідник»: Відомо, що в Tevitta є і сади з вишнею, її також приймають на завод. Які цього року врожаї і чи сезон можна вважати успішним?

Тетяна Стукало: Загальна площа нашого вишневого саду – 117 га. До його складу входить 27 га дорослого саду, а все інше – молодий, дворічний. Гарні врожаї дають насадження, яким від 5 років, але говорити про урожайність вишні будемо пізніше. Якщо коротко, то результатами ми задоволені.

Українці купували полуницю за середньо ціною в півсотні гривень. Але через опади, сезон був коротким. Попит перевищував пропозицію і покупці готові були платити навіть більше, лиш би ягода була на ринку. Що буде на наступний сезон та чи збільшувати ягідникам площі – сказати важко. Прогнози на цей рік не збулися, тому кожне господарство виходить з власних можливостей.

Читайте також: Новий випуск журналу «Ягідник» уже скоро вийде друком!

Журнал «Ягідник»

Останні статті