Тепло південного сонця у кожній ягоді

 Тепло південного сонця у кожній ягоді

Як вирощують знамениту херсонську суницю

Історія особистого селянського господарства «ЯДЛОСЬ» розпочалася понад 10 років тому з амбітного бажання однієї людини створити власний бізнес, який не лише приноситиме прибуток, а й надихатиме, мотивуватиме й постійно змушуватиме вчитись.

Вадим Ядлось – молодий, перспективний господар. Усе на своїй землі робить сам: розсаду вирощує, плантації засаджує, «балагани» монтує, «краплю» кладе. А ще мріє про власну лінію з переробки ягід.

– Мені пощастило починати свій шлях на полі. Ще студентом я щосезону допомагав вирощувати і доглядати за суницею своєму дядькові. Там я й вивчав основні етапи розвитку ягоди, догляду за нею. Знав, куди її збувати, яка ціна цієї праці. А коли завершив навчання, вирішив, що залишусь удома, на Херсонщині, й розпочну свою справу – вирощуватиму суницю. Взяв у дядька на пробу різних сортів, посадив поблизу дому і вивчав, як кожен сорт себе поводить, чого потребує, які шкідники його уражують. Зрозумівши, що ця справа припала мені до душі, вирішив масштабувати обсяги, – пригадує Вадим Ядлось.

На той час на півдні України можна було купити земельну ділянку для ведення особистого селянського господарства. Не гаючи часу садівник придбав дві ділянки площею по 1,35 га. На одній він вирощує розсаду, а на іншій – заклав плантацію суниці.

– Важливо не просто посадити саджанці й виростити врожай, потрібно відразу правильно підібрати сорти, – переконаний чоловік. – Тому я вирощую ранньо-, середньо- та пізньостиглі сорти суниці садової, щоб максимально розтягнути період збирання врожаю. На жаль, ще десять років тому інформації про ягоду – методи вирощування, способи посадки, хвороби, шкідників – було катастрофічно мало. Доводилось їздити до колег, самостійно знімати короткі відеоуроки, писати публікації. Такий спосіб комунікації дозволив мені зібрати чимало відгуків, вражень, порад.

ОБОВ’ЯЗКОВО ВИЗНАЧИТИ СОРТИ

Вадим Ядлось упевнений: без підбору вдалих, правильних сортів успіху годі чекати. Врахувавши клімат, аналіз ґрунту та води, ринок збуту, варто обрати для вирощування оптимальні сорти.

– У мене на ділянці росте чимало сортів ягоди. Одні вже стали улюбленими, інші тестую, перевіряю в наших умовах. Перший сорт суниці, Хоней, я отримав «у спадок» від свого дядька. Це невибагливий сорт, який добре прижився в нас на півдні й дає врожай вже наступного року після посадки. Головне – зібрати цю ягоду тоді, коли вона набуде морквяного кольору, бо якщо її перетримати на кущі, то транспортування врожаю стане просто неможливим. А ось сорт Клері, навпаки, досить добре переносить дорогу, гарно зберігається та й взагалі є одним з найулюбленіших серед споживачів. А ще я вирощую добрий пізній сорт суниці під назвою Мальвіна, популярний у Польщі. Він розпускає квіти лише тоді, коли Хоней чи Клері досягають піку врожайності, і морози йому не страшні. Ягоди збираємо тоді, коли ранні сорти вже відплодоносили, а ремонтантні ще ні.

Для суниці важливо, щоб навесні квітка не змерзла на кущі. Сорти Хоней, Клері цвітуть у квітні, коли ще можуть бути зворотні заморозки, а отже, є ризик утрати врожаю.

Продовження статті читайте у друкованому журналі «Ягідник».

Оформити передплату журналу «Ягідник» можна за телефонами:

Альона Данчук, тел.: +38 097 528 36 46

Ірина Петронюк, тел..: +38 096 491 66 92

Лариса Товкач, тел..: +38 097 96 89 516

Анна Панкратенкова, тел.: +38 097 759 25 83, reklama.nti@gmail.com

Ірина Калюжна, тел: +38 096 45 87 682

Директор проєкту: Надія Ящук, співзасновник медіа-групи «Технології та Інновації», тел. +38 (068) 568-58-22, rnadia@ukr.net

Автор ідеї – Катерина Конєва, шеф-редактор/ співзасновник медіа-групи «Технології та Інновації», тел..: +38 067 238 18 51 kateryna.koneva@gmail.com

Передплату на журнал можна оформити як через редакцію, так і в будь-якому поштовому відділенні. Передплатний індекс 60218.

Журнал «Ягідник»

Останні статті