Тенденції на світовому ягідному ринку

 Тенденції на світовому ягідному ринку

Зміни у кращий бік спостерігатимуться на світовому ягідному ринку після 2023 року. Таку думку висловив учасники Міжнародного ягідного конгресу, який відбувся 15 листопада нідерландському Роттердамі. Уперше з моменту організації заходу настрої серед учасників були змішаними, а не просто дуже оптимістичними, повідомляє RaboBank. Очікується, що інфляційний тиск на виробників і дистриб’юторів найближчим часом не припиниться. Крім того, на споживчий попит, ймовірно, вплине інфляційне середовище. Ці виклики спонукають ягідну галузь вносити необхідні зміни, щоб забезпечити перспективний сектор ягід, зосереджуючись на якості, а не на кількості.

Під час попередніх Міжнародних ягідних конгресів дискусії зосереджувалися переважно на вибуховому ринку ягід. Але якщо раніше питання полягало в тому, як пропозиція може встигати за попитом, то тепер питання полягає в тому, як змусити попит встигати за пропозицією.

У 2022 році пропозиція свіжих ягід на світовому ринку знову зросла. Так, експорт лохини демонструє стійке зростання, яке продовжуватиметься в найближчі роки завдяки розширенню виробництва в Перу, Мексиці та Марокко. Світове виробництво й експорт малини та ожини менш стабільні, але також ще не демонструють ознак стаціонарного зростання. Більш зрілий ринок суниці садової був стабільнішим і, як очікується, залишиться таким у наступні роки.

– Загальне занепокоєння, яке ми відчули серед учасників конгресу, полягає у зниженні попиту на свіжі ягоди наступного року. Споживачі в усьому світі почали натягувати гроші, оскільки на наявний дохід сильно впливає інфляційне середовище, особливо в Європі. Базуючись як на історичному досвіді, так і на останніх опитуваннях споживачів, ми очікуємо, що споживачі почнуть знижувати торгівлю. Перші ознаки того, що споживачі шукають цінності, вже помітні, – йдеться у повідомленні.

Дискаунтери завойовують частку ринку в різних країнах, і загальні закупівлі свіжих продуктів, включаючи свіжі фрукти, знизилися в 2022 році. Але поки що важко оцінити, як це вплине на ягоди наступного року. Під час світової фінансово-економічної кризи 2008-2009 рр. ягоди все ще були нішевою категорією, і їх стрімке зростання почалося лише через кілька років. Але дохід споживачів явно впливає на купівлю свіжих ягід, таким чином, значна частина закупівель ягід не постраждає, оскільки наявний дохід заможніших споживачів, які купують ягоди, постраждає порівняно менше.

– У першій половині 2022 року суниця була однією з найефективніших категорій свіжих фруктів за обсягом продажів як у Нідерландах, так і в Німеччині. В основному це сталося через відносно низькі рівні цін у 2022 році. Водночас роздрібні продажі яблук впали навіть попри нижчі рівні цін порівняно з попереднім роком. Це може означати, що ціна є не єдиним вирішальним фактором для покупців, але й інші фактори, зокрема зручність, сприйняті переваги для здоров’я та смак, також важливі, – йдеться у повідомленні.

Кілька учасників Міжнарожного ягідного конгресу показали приклади того, як вони вже змінюють свій бізнес на краще. Виробники в усьому світі двічі подумають, перш ніж збільшувати свої площі, і часто віддають перевагу заміні старих сортів новими сортами вищої якості. Ці нові різновиди можуть, наприклад, підвищити продуктивність праці або споживчий досвід. Крім того, кілька південноамериканських виробників ягід почали виробництво в Європі, ближче до споживачів, часто покращуючи свіжість і зменшуючи витрати на транспортування та вплив на клімат. Супермаркети в Європі та США представляють першокласні ягідні лінії з стабільним преміальним смаком. Щоб скоротити використання пластику, вводяться більші розміри упаковок.

Читайте також: На Рівненщині розвиватимуть органічне ягідництво

Журнал «Ягідник»

Останні статті