Тарас БАШТАННИК: ринок ягід в Україні демонструє розвиток

2022 рік через початок повномасштабної війни в Україні став найважчим для українців. Нові неочікувані випробування він приніс для всіх сфер бізнесу, зокрема для сільгоспвиробників і фермерів. Упродовж року їм довелося долати різні виклики і вирішувати проблеми, які, хочеться вірити, лише загартували гравців на цьому ринку. Як пережили минулий рік виробники та експортери ягід, чи вдалося подолали всі труднощі і що очікувати ягідному ринку в новому сезоні, – своїми висновками та прогнозами поділився президент Української плодоовочевої асоціації Тарас Баштанник під час виступу на VI Міжнародній Благодійній науково-практичній конференції «Ягідництво і переробка в умовах воєнного стану: вчимося перемагати», що відбулася 16–17 лютого в Рівному.
ВИКЛИКИ СЕЗОНУ–2022
Минулий 2022 рік умовно поділяється на кілька періодів, які відрізнялися різними проблемами для ягідівників, але від їхнього вирішення залежала майбутня доля господарств.
У березні-квітні всі українці опинилися у стані абсолютної невизначеності, незрозумілості щодо майбутнього. Зрозуміло, що такі ж емоції переживали представники бізнесу, виробники ягід, експортери. На щастя, цей період швидко минув, бізнес та аграрії прийняли рішення працювати далі, незважаючи на ситуацію в країні. Тому в квітні-травні ягідівники, які мали такі можливості, а їхні землі не були тимчасово окуповані, почали готуватися до сезону. Щоправда їм довелося стикнутися з дефіцитом окремих ресурсів і засобів. Саме на той час припала криза з нестачею пального, виникли проблеми із засобами захисту рослин, матеріалами для пакування тощо.
Але вже влітку й ці питання були вирішені. Натомість виникли значні логістичні труднощі для експортерів продукції. Звичні транспортні зв’язки обірвалися, нові ще не були достатньо відпрацьовані. Для прикладу, значних труднощів зазнали підприємці, які експортували товар. Через довжелезні черги на кордонах значно збільшувався час доставки продукції. Зрозуміло, це впливало на її якість, а отже, і на ціну. Через об’єктивні причини з початку війни вартість логістики зросла вдвічі-втричі, тому взагалі постало питання економічної доцільності експорту. З такими проблемами зіткнулися, для прикладу, експортери яблук, яблучного концентрату, заморожених ягід тощо. Тобто в сегменті дешевшої продукції транспортні витрати надзвичайно впливали на цінову конкурентоспроможність українського товару.
Осінь принесла нові випробування. Товаровиробникам довелося навчитися працювати в умовах нестабільного електропостачання. Пощастило, що перебої в електроенергії почалися наприкінці осені. Це виявилося не надто критично для ягідівників, як, наприклад, могло б бути наприкінці літа чи початку вересня. Адже тоді енергетична криза могла б повністю провалити сезон заморожування ягід. Оскільки саме для заморожування потрібна найбільша кількість електроенергії, під час зберігання її потрібно значно менше. Більше того, деякий час холодильне обладнання може підтримувати необхідну температуру заморожених ягід без електричного живлення. Щоправда, непереливки довелося тим підприємцям і підприємствам, які зберігали продукцію на складах. За її якість в умовах відключення електроенергії довелося добряче понервувати. Але всі доволі швидко знайшли вихід із цієї кризи, на допомогу прийшли генератори, які стабілізували енергопостачання. Без перебільшення рік видався надскладним, проблеми були різні, їхнє вирішення вимагало нестандарт них підходів, швидкої реакції, і найголовніше – віри в Перемогу і подальший розвиток та перспективу. Але більшість все ж успішно спрацювала.
Тому в прогнозах на цей рік немає серйозних загроз, які були для ягідівників у 2022 році. Єдине, що, на його думку, може повторитися, – перебої з енергопостачанням. Це можливо в разі масованих обстрілів і влучань ворожих ракет по об’єктах енергетичної інфраструктури.
Продовження статті безкоштовно читайте в журналі «Ягідник» № 2 тут.
Аби придбати друкований випуск журналу, оформити передплату на рік (у 2023 році буде 5 випусків) або придбати видання, видані впродовж минулих років, звертайтеся: Лариса Товкач, +38 (097) 968 95 16, sad.nti@ukr.net.
Якщо ви хочете, щоб у наступному номері журналу ми написали саме про ваше господарство, підприємство, медіагрупа «Технології та Інновації» пропонує розміщення новин та інформації про компанії на електронних та друкованих ресурсах. Ми з радістю напишемо про досвід – ваш чи ваших клієнтів, про впроваджені новітні технології та передові рішення у журналах чи на сайтах («Ягідник», «Садівництво і Виноградарство. Т.І.», «Напої. Технології та Інновації»).
Контакти: Надія Ящук, директор проєкту, тел. +38 (068) 568-58-22, rnadia@ukr.net
Лариса Товкач, менеджер, +38 (097) 968 95 16, sad.nti@ukr.net.
Анна Панкратенкова, менеджер, +38 097 759 25 83, +38 095 607 09 04, reklama.nti@gmail.com
Все буде Україна!