Тадеуш Кусібаб, PLANTIN KUSIBAB «Жимолость потребує часу»

 Тадеуш Кусібаб, PLANTIN KUSIBAB «Жимолость потребує часу»

Марина СТЕПАНЮК

Садивний матеріал, який пропонує польська компанія Plantin, нині добре знають чи не у кожній європейській країні. Головні особливості продукції від цього виробника – різноманіття надсучасних сортів і висока якість матеріалу. До того ж, як розповідає відомий польський агроном, керівник компанії Plantin Тадеуш КУСІБАБ, фахівці підприємства на практиці перевіряють найновіші дослідження селекціонерів.

– Розповідаючи клієнтам про той чи інший сорт, нині я з впевненістю кажу: це підтверджені мною дані, і це наш головний успіх, саме те, заради чого працюємо, – стверджує Тадеуш Кусібаб. Під час зустрічі досвідчений агроном розповів про перспективи вирощування жимолості – ягоди, котра вже за якихось кілька років, за його прогнозом, стане не менш популярною, ніж лохина.

Жимолость «дожене» лохину

Вирощувати лохину в компанії Plantin почали ще у минулому столітті. У 1984 році придбали саджанці in vitro в Інституті садівництва в Скерневіцах і почали працювати над їхнім розмноженням. Тадеуш Кусібаб пригадує, що першу отриману продукцію продавали вкрай важко. Новою на той час ягодою ніхто особливо не цікавився. І популяризувати її було непросто, адже ягідівники з різних країн у ті часи практично не спілкувалися. Закриті кордони, відсутність адекватного зв’язку та платформ для професійного спілкування ставали на заваді «просуванню» лохини.

Нині жимолость проходить схожий шлях. Проте цій ягоді Тадеуш Кусібаб прогнозує значно стрімкіше зростання популярності.

– Зараз ті, хто займаються розсадництвом і ягідництвом, часто подорожують, зустрічаються, спілкуються. Крім того, маємо змогу практично безперешкодно спілкуватися завдяки Інтернету та сучасним технологіям. Тож уже за 5-10 років жимолость набуде великої популярності. При цьому вона не стане конкурентом для лохини, а розвиватиметься з нею паралельно, – стверджує Тадеуш Кусібаб.

Останню тезу підтверджує й біологія рослин. На відміну від лохини, багато сортів якої може рости та ефективно плодоносити у теплому кліматі, жимолость зростає лише в умовах Півночі. Тому допоки ареал вирощування лохини активно розширюватиметься у південних країнах, що відбувається уже зараз, жимолость зможе у перспективі стати візитною карткою саме наших широт.

Найголовніше – набратися терпіння та діяти правильно, зазначає польський агроном. Жимолость належить до категорії рослин, яким необхідна значна увага. І тим, хто прагне заробляти на її вирощуванні, для досягнення мети знадобиться чимало часу та суттєві інвестиції.

Хороший ґрунт і якісне запилення

Щоб не наробити помилок у процесі вирощування жимолості, перед тим, як ним зайнятися, потрібно зрозуміти, звідки походить ця рослина, та врахувати усі її особливості, наго лошує Тадеуш Кусібаб. Адже в ході вирощування ягідівники будуть змушені долати певні проблеми, пов’язані з її раннім цвітінням, втратою врожаю наступного року та ін. Якщо знати про це та правильно підготуватися до подолання труднощів, невдач можна буде уникнути.

Варто правильно підібрати ділянку для вирощування жимолості. Аж ніяк не можна легковажити з її вибором, враховуючи, що ця рослина порівняно з лохиною може рости на ґрунтах, pH яких набагато вищий. Вирощувати жимолость потрібно на хорошому ґрунті й обов’язково забезпечити їй достатній полив та підживлення. За таких умов кущі щорічно плодоноситимуть і виправдають надії ягідівників.

Дуже важливим фактором для отримання очікуваного врожаю жимолості є запилення. Ця рослина цвіте дуже рано: процес цвітіння розпочинається з кінця березня, а вже до третьої декади квітня вона відцвітає. У цей період може бути холодно та вітряно, бджіл ще немає або ж їх зовсім мало. В основному рослину запилюють джмелі, дикі бджоли та місцеві різновиди запилювачів. Щоправда, їх не вистачає для ефективного запилення квітів. Тому досвідчений агроном радить купувати та вирощувати джмелів і диких бджіл, які забезпечать ефективне запилення, і тоді щедрий врожай практично гарантований.

Випробуваний сорт – запорука успіху

Різновидів жимолості нині є дуже багато, адже в різних країнах діють програми селекції. Найпопулярніші сорти походять з Польщі, України, Росії, Канади, Сполучених Штатів Америки. Компанія Plantin нині активно співпрацює з канадськими селекціонерами. Польські фахівці уклали угоду з канадським Університетом Саскачевана (University of Saskatchewan) і оцінюють сорти та селекційні форми, отримані від канадських селекціонерів.

– Три сорти жимолості (Boreal Beauty, Boreal Beast, Boreal Blizzard), отримані від науковців Університету Саскачевана, зараз захищаємо в країнах Євросоюзу. До слова, першим захищеним у світі сортом є російський Sinij Utes. Це дуже пер- спективний ранній сорт зі смачними ягодами, які легко збирати. Врожай, отримуваний з його саджанців, практично такий же, як урожай сорту Vostorg. Щоправда, останній дозріває дещо пізніше, проте наразі саме Vostorg – це номер один серед різновидів російської жимолості. Кілька перспективних сортів (Anakonda, Ussulga, Lavina, Usłada) ввели до реєстру саме російські селекціонери. Що ж до канадських різновидів, то найкращим з них, безперечно, є Aurora. Ще один перспективний сорт з Канади – Honeybee. Високу врожайність мають і вже згадувані Boreal Beauty, Boreal Beast, Boreal Blizzard. З трирічних кущів жимолості цих сортів ми отримали в середньому по 4,5 кг ягід, – розповідає Тадеуш Кусібаб.

Агроном наголошує, що для нього важливо на практиці переконатися у тому, про що селекціонери розповідають у наукових журналах. Саме тому у компанії мають плантації жимолості для випробування сортів і демонстрації їхнього потенціалу клієнтам.

– Цьогоріч я вперше отримав реальне підтвердження того, про що раніше читав у статтях науковців. До прикладу, є запатентовані сорти, про які пишуть «врожай хороший». А що насправді це означає, скільки ягід можна отримати з куща? Для мене, скажімо, це 2-3 кг. Тому важливо перевірити ці дані. І цьогоріч ми отримали підтвердження потенціалу врожаю, що є великим успіхом. Завдяки таким практичним перевіркам вирощування цієї ягоди ми краще зрозуміли і деякі помилки, які раніше траплялися в процесі, – зауважує Тадеуш Кусібаб.

Без промоції продажів не буде

Утім, для отримання бажаних прибутків недостатньо приділяти увагу лише процесу вирощування та агрономічним тонкощам. Тим, хто має намір вирощувати жимолость, потрібно забезпечити її популяризацію, переконаний Тадеуш Кусібаб.

– Думаю, що у майбутньому вона таки стане промисловою рослиною, яку збиратимуть механічним способом і використовуватимуть для переробки. Однак спочатку варто забезпечити елементарні кроки – зробити так, щоб якнайбільше людей спробували свіжі ягоди, більше дізналися про їхні смакові властивості та користь жимолості. Саме в це потрібно достатньо інвестувати. Популяризувати ягоду дають змогу профільні виставки, тематичні статті, «живе» представлення продукції – соків, вина та інших виробів. Участь виробників ягоди у таких заходах обов’язково «спрацює» на перспективу. Потрібно демонструвати, роз’яснювати, проводити екскурсії у розсадниках і на плантаціях. Варто розуміти, що і досвід, і промоція потребують суттєвих коштів та певного часу. І саме копітка щоденна праця забезпечує успіх, – резюмує агроном.

Решту статей ви можете прочитати на сторінках журналу «Ягідник».

Придбати журнал ви можете як паперовому варіанті, так і в електронному.

Охочі отримувати журнал увесь рік можуть оформити передплату. Ви можете звернутися:

• за тел. +38 096 491 66 92, +38 068 513 31 87;

• через e-mail nti.sad@gmail.com, sad2017@ukr.net.

З вами зв’яжеться менеджер проекту і оформить замовлення.

Передплату на журнал можна оформити як через редакцію, так і в будь-якому поштовому відділенні. Передплатний індекс 60218.

Журнал «Ягідник»

Останні статті