Тадеуш Кусібаб, компанія Plantin: «Щороку ми впроваджуємо у виробництво нову лінію або новий клон найважливіших сортів»

 Тадеуш Кусібаб, компанія Plantin: «Щороку ми впроваджуємо у виробництво нову лінію або новий клон найважливіших сортів»

Високоякісні саджанці польської компанії Plantin добре відомі в усій Європі: майже 70% вирощеного посадкового матеріалу йде на експорт. Найбільше – в Німеччину, Нідерланди, а також в Іспанію, Сербію, Хорватію, країни Балтії, Україну та Угорщину. Одна з основних культур, що вирощують у цьому передовому європейському господарстві – лохина, але в останні роки тут зробили ставку також і на жимолость. Кореспонденту журналу «Ягідник» пощастило відвідати розсадники Plantin біля Кракова та поспілкуватися з керівництвом компанії, ближче познайомившись із сімейним бізнесом відомого польського агронома Тадеуша КУСІБАБА.

РОЗВИТКУ БІЗНЕСУ СПРИЯЛА ПОДОРОЖ ДО США

– У Кракові ми розпочали свою роботу в 1981 році – це була маленька лабораторія у підвалі власного дому, де я вирощував рослини разом із моєю працівницею-подругою, з якою ми працюємо вже 34 роки, – розповів «Ягіднику» п. Тадеуш Кусібаб – визнаний авторитет у галузі відтворення рослин, керівник компанії Plantin, який понад сорок років продукує технології вирощування якісних саджанців для професіоналів ринку. – Спочатку ми розводили гербери, горобину чорноплідну, орхідеї… Потім – рослини, що люблять кислі ґрунти: рододендрони, азалії, кальмії. В 1984 році зайнялися лохиною: придбали саджанці in vitro в Інституті садівництва в Скерневіцах і почали розмножувати. А вже до кінця 1990-х довели обсяг продукції до кількох сотень тисяч рослин на рік.

Після професійної поїздки в США на початку 2000-х бізнес п. Тадеуша почав розвиватися дуже стрімко. Компанії вже не вистачало площ у Кракові, де знаходилася ділянка розміром із гектар, тому почали орендувати теплиці. Оскільки працювати одночасно в декількох місцях було не просто, стали шукати нове постійне місце розташування для компанії і зупинилися в селищі Муняковіце. Тут мешкав один зі співробітників компанії: він знайшов ділянку площею 3,7 гектари, і в 2003 році її було викуплено. А в 2004 році тут побудували уже вісім теплиць: під дахами компанії розкинулося майже пів гектара насаджень.

ЧИТАТИ ТАКОЖ: Вирощування лохини в СВК «Ягідки» за органічною технологією

– У Кракові ми мали майже 2 000 кв. метрів теплиць, де проходила адаптація рослин. Пізніше троє моїх дочок теж почали працювати разом зі мною. Сьогодні компанія Plantin виробляє вже більше п’яти мільйонів рослин на рік. Цей результат забезпечують три незалежних розсадники (один із них належить фірмі Plantin, а інші є власністю родин двох дочок) і одна лабораторія, де працюють близько 160 фахівців, – розповідає п. Тадеуш.

КОНТРОЛЬ ЯКОСТІ ТА БЕЗПЕЧНЕ РОЗМНОЖЕННЯ КЛОНІВ

Майже чотири десятиліття підприємству Тадеуша Кусібаба вдається тримати марку одного з найкращих європейських виробників посадкового матеріалу. В основі успіху – система контролю якості на кожному етапі виробництва: починаючи з лабораторії – і завершуючи розсадником.

– Кожного разу, коли ми бачимо, що рослина в чомусь гірша або відстає у розвитку, має якісь нетипові розміри або інші аномалії, завжди позбуваємось її, – розповідає Тадеуш Кусібаб. – У нас є спеціальний спосіб маркування для рослин in vitro та рослин із розсадника. Рослини на кожному етапі розмноження (від лабораторії і безпосередньо до розсадника) позначені таким чином, щоб виключити можливість помилок і змішування сортів у подальшому. Також щороку ми відновлюємо лінії або клони найважливіших сортів ягідних культур. Саме тому ми не розмножуємо один клон упродовж тривалого часу – це може бути небезпечно. Рослини, що довго розмножуються in vitro (протягом багатьох років) можуть із часом зазнавати неочікуваних змін: існує незначна ймовірність прояву епігенетичних змін або мутації.

НОВІ ПЛАНТАЦІЇ ЖИМОЛОСТІ ЗАПИЛЮЮТЬ ОСМІЇ (БДЖОЛИ-САМІТНИЦІ)

Рік тому в компанії висадили близько 8 гектарів нової плантації жимолості, з яких близько 50% займають найновіші сорти. Ці поля будуть слугувати і для виробництва ягід, але головне їх призначення – показати людям потенціал жимолості. Всього у Plantin близько 12 гектарів плантацій цієї ягідної культури.

Як підкреслюють у компанії, для жимолості дуже важливо, щоб сорти були різними і зацвітали одночасно. А оскільки період цвітіння цієї культури припадає на квітень, коли температура повітря рідко перевищує 10 градусів, потрібно заздалегідь подбати про те, які комахи будуть запилювати квіти. Бджоли, як відомо, починають працювати при 12 градусах тепла. Тому на плантаціях Plantin використовують джмелів та диких бджіл. Зокрема – осмій (Osmia rufa), які, до речі, не агресивні до людей.

ПЛАНТАЦІЯ ЖИМОЛОСТІ, ЯК І БУДЬ-ЯКА ІНША, ВИМАГАЄ ВІДПОВІДНИХ ЗНАНЬ ЩОДО ОБРОБІТКУ

– Є така поширена думка, що жимолость не хворіє і шкідників у неї немає. Це казка. Хвороби є – все залежить від погоди, від сорту, добрив і поливу, – пояснює Тадеуш Кусібаб. – Є, звичайно, сорти, що мають підвищену стійкість до захворювань, але таких, що взагалі не хворіють, практично не існує. Чимало фермерів вирощують жимолость без усвідомлення, мовляв, якщо виросло, то так нехай і росте! Але на спекотному сонці кущі починають хворіти від сонячних опіків. У жимолості є проблеми і з борошнистою росою, сірою гниллю, з кліщами…

Ще один важливий нюанс: після збирання ягід обов’язковим є полив і підживлення рослин. Це необхідно проводити з метою закладки квіткових бруньок на наступний рік і щоб запобігти раптовому початку періоду спокою в середині літа. Не треба забувати, що робота над черговим урожаєм починається наступного дня після збору ягід.

ЯГІДНИЦТВО ЯК БІЗНЕС НАЙКРАЩІ СОРТИ ДЛЯ ФРЕШ-МАРКЕТУ – АВРОРА І ВОСТОРГ

Нещодавно в компанії Plantin висадили один із найкращих російських сортів жимолості – Восторг: дуже солодкий, смачний сорт, що характеризується також і хорошою транспортабельністю. Як стверджують російські агрономи, плоди цього сорту великі та приємні на смак. На думку Тадеуша Кусібаба, цей сорт є дійсно одним із найкращих. Цьогоріч чотирирічні кущі дали в середньому по 2,2 кг ягід.

Ще один новий російський сорт – Югана. Як і Восторг, він дуже смачний, але трохи м’якший, більше підходить для приготування десертів і переробки. Наразі Югана в умовах Малопольського воєводства не підтвердила заявлену високу врожайність і дала лише 0,78 кг ягід із чотирирічного куща.

Найкращим для фреш-маркету і переробки є все-таки канадський сорт Аврора. В цьому році в умовах фірми Plantin середня врожайність із чотирирічного куща даного сорту склала 2,45 кг.

– Три найбільш відомі сорти з Канади – Боріел Біст, Боріел Бьюті і Боріел Бліззард. Вони можуть бути кращими, ніж Аврора, тому що їх ягоди мають шкірку дуже хорошої якості, вони дуже м’які та смачні всередині. Зараз ми спостерігаємо за розвитком і врожайністю цих пізніх сортів, яким уже по три роки, – розповідає Тадеуш Кусібаб.

– У цьому році ми отримали середню врожайність від 1,8 до 4,2 кг ягід із куща. – Ягоди сорту Індіго Джем смачні, дуже соковиті, але занадто малі й м’які. Вони добре підходять для переробки, як і плоди сорту Тундра.

– Сорт Хоней Бі не має таких дрібних плодів, як Індіго Джем чи Тундра, але вони також можуть бути смачними. До речі, Хоней Бі треба садити поруч із Авророю, щоб отримати добре запилення. В цьому році чотирирічні кущі Хоней Бі показали середню врожайність на рівні 2,06 кг. Підсумовуючи, скажу, що на даний момент два найкращі сорти на ринку – це Аврора і Восторг, особливо для фреш-маркету. У них великі, смачні ягоди. А для переробки добре підходять усі сорти жимолості.

Як стверджує п. Тадеуш Кусібаб, попит на саджанці в країнах нашої частини Європи стабільний упродовж останніх років. Ціни не високі і залишаються стабільними. Сьогодні з-поміж наших клієнтів є представники з теплих країн: Іспанії, Португалії, а також Грузії. Важко говорити про перенасичення ринку, оскільки йдеться про садивний матеріал найвищого рівня якості.

Окремі сорти жимолості мають тенденцію до сильного загущення крони куща, щорічно відтворюючи по 10-15 нових скелетних гілок, інші, що мають слабшу силу росту і розвитку, – лише 3-4 нові міцні гілки. Рекордсменом у цьому плані є сорт Хоней Бі, що, за нашими спостереженнями, може сформувати більше 20 нових скелетних гілок щороку. Довжина однорічного приросту від основи куща може перевищувати 100 см. Виходячи з цього, для отримання належної якості плодів та високої щорічної врожайності необхідно розробити методику обрізки для окремо визначених сортів даної культури.

Усі статті повністю журналу “Ягідник” №3 (14) 2019 доступні для вас в електронному чи друкованому варіанті.

Журнал «Ягідник»

Останні статті