Суниця садова нідерландської селекції

 Суниця садова нідерландської селекції

Досвід ведення успішного бізнесу в умовах війни

Цей рік приніс виробникам ягід багато викликів – військові дії, високі ціни на добрива та пестициди, нестача якісного садивного матеріалу, відсутність стабільності, щоб садити цей матеріал, очевидні кліматичні зміни тощо. І якщо сила наших фермерів – у гнучкості, то й сорти нідерландської селекції фірми «Фреш Форвард» є такими ж гнучкими, щоб адаптуватись до нашого мінливого контексту.

Одним із таких прикладів гнучкого й розумного господарювання є підприємство «Евіта», що на Кіровоградщині. Господарство розташоване в с. Первозванівка біля Кропивницького. Очолює його Сергій СУПРУН, який вже більше як 15 років вирощує яблука, груші, черешню та суницю садову. Площі невеликі, тому основну ставку Сергій робить не на кількість, а на якість продукції. На ринках у Кропивницькому всі знають його смачну суницю садову та черешню, чудові яблука і груші.

За більше ніж 10-річну працю Сергій Супрун випробував багато сортів суниці садової, зокрема італійських та англійських, але обрав сорти нідерландської селекції. Нідерландські сорти, на думку фермера, більш придатні для його регіону з погляду основних показників – якості ягід, врожайності та стійкості до хвороб. Зараз Сергій Супрун вирощує сорти Румба, Соната та Ельсанта на загальній площі 3 га. Наступного року ягідівник хоче посадити 1 га сорту Сальса, також селекції «Фреш Форвард». Фермер дуже цікавиться новинками сезону – ранніми сортами Твіст, Аллегро і Верді, і в перспективі потребує хороших пізніх сортів.

Спочатку в господарстві суницю садову садили на гряді з плівкою, але впродовж останніх років повернулись до традиційної «безгребеневої» технології. Сергій помітив, що без гряди і плівки рослини почувають себе більш комфортно і природно, в них менше проблем із кореневими гнилями й зимівлею. Також це більш екологічно чисте господарювання. Навіть той факт, що не виникає проблеми з тим, як забрати та утилізувати плівку, після того як плантація «відпрацювала», набагато полегшує роботу фермера.

Сорт суниці садової Ельсанта, вересень 2021

Сергій звернув увагу на те, що сорти нідерландської селекції добре ростуть на всіх типах ґрунтів. Ґрунти у фермера родючі, але через нестачу площі він мусить повертатись на те ж саме поле через рік-два. Тому вирощування сортів Аллегро і Верді, для яких придатні і «втомлені» ґрунти, є для фермера метою на наступні сезони. Також ці сорти мають хорошу стійкість проти фітофторозу, вертицильозу та борошнистої роси. На початку своєї ягідної кар’єри у фермера були проблеми з личинкою травневого хруща, але зараз все гаразд, шкідники вже не створюють особливих проблем на насадженнях суниці садової. Через те, що поруч не сіють зернові культури, не докучають і трипси.

Якщо йдеться про вибір садивного матеріалу, то господарство «Евіта» ніколи на цьому не заощаджує і завжди садить якісні саджанці фріго. Коли працювали розсадники «Адана-3» і «Поділля-Плант», сертифіковані рослини брали саме там. Через відсутність розсади в Україні останній раз Сергій купував матеріал в нідерландської фірми «Рапо БВ». Через певні обставини садивний матеріал висадили в кінці серпня 2021 року, хоча зазвичай це відбувається в квітні-травні. Восени плантація мала дуже хороший вигляд, але після зими були очевидні підмерзання, особливо сорту Ельсанта. Ймовірно, проблема була в пізній посадці і перепадах температур у лютому-березні 2022 року. Завдяки препарату «Вітазим» та іншим стимуляторам вдалось «перезапустити» вегетаційні механізми рослин та отримати хороший результат.

Сорт суниці садової Румба, червень 2022

Як результат, сезон суниці для господарства «Евіта» минув доволі успішно, хоча врожай не був дуже високим. Найбільше ягід дав сорт Соната – 16 т/га, але цінова ситуація була сприятлива, і ціни в Кропивницькому були від 100 до 60 грн/кг. В середньому це 2 євро/кг. Враховуючи, що собівартість суниці в господарстві становить 1 євро/кг, то це непогана рентабельність.

Основний сегмент господарства – свіжий ринок, адже на Кіровоградщині не так багато переробних підприємств. Сергій Супрун не вирощує органічну ягоду через низький попит на внутрішньому ринку, але завжди намагається контролювати використання пестицидів, щоб бути впевненим, що його ягода безпечна для споживачів. В цьому він також вбачає перевагу нідерландських сортів, які більш стійкі до хвороб і не потребують використання великої кількості засобів захисту.

Філософія Сергія Супруна – знайти баланс між конвенційним господарюванням, коли фермер задля високого прибутку мусить «заправити» плантацію мінеральними добривами і хімією, та екологічною свідомістю, щоб зберегти родючість ґрунту і забезпечити сталість виробництва.

Сергій Супрун, на жаль, не зміг приїхати в Рівне на науково-практичну конференцію «Садівництво, ягідництво, овочівництво в умовах воєнного стану: вчимося перемагати» 29–30 вересня, де ми презентували надранній сорт Твіст. Ця новинка відповідає багатьом викликам сьогодення: Твіст придатний для свіжого ринку надранньої продукції, комфортно себе почуває на всіх видах ґрунтів, стійкий до кореневих гнилей та має високу врожайність. Його хороші показники (високий брікс, забарвлення та легке відривання хвостика) мають зацікавити виробників органічної ягоди. Під час конференції ми помітили тенденцію до органічного ягідництва серед фермерів Волині на інших регіонів.

Сорт суниці садової Соната, жовтень 2022

Крім сорту Твіст, селекційна фірма «Фреш Форвард» продовжує тестувати й вивчати в Україні свої новинки, щоб безперервно забезпечувати українських виробників новими сортами суниці та якісним матеріалом від партнерських розсадників.

Досвід Сергія Супруна демонструє, що, незважаючи на складну ситуацію в країні, можна організувати успішну роботу в умовах воєнного стану, будувати плани на майбутнє і працювати на перемогу. Чому важлива роль таких підприємців? Тому що вони самозайняті, платять податки, забезпечують роботою ще з десяток людей, що так важливо для підтримки держави в цей період.

Ягідний бізнес – один з небагатьох, які зараз працюють в країні, ще й досить успішно. Ягідівники не тільки забезпечують смачним і корисним продуктом споживачів, а й експортують значну частину ягід за кордон, а це забезпечує дохід у необхідній зараз іноземній валюті.

Антон Довганюк, представник нідерландської фірми Fresh Forward BV

Контакти: Fresh Forward BV, https://www.fresh-forward.nl/en

Hogewoerd 1C 6851 ET Huissen Netherlands, +38 (067) 431-55-48

Більше матеріалів безкоштовно читайте в журналі «Ягідник» № 4 тут.

Аби придбати друкований випуск журналу, оформити передплату на рік (у 2022 році буде 5 випусків) або придбати видання, видані впродовж минулих років, звертайтеся: Лариса Товкач, +38 (097) 968 95 16, sad.nti@ukr.net.

Якщо ви хочете, щоб у наступному номері журналу ми написали саме про ваше господарство, підприємство, медіагрупа «Технології та Інновації» пропонує розміщення новин та інформації про компанії на електронних та друкованих ресурсах. Ми з радістю напишемо про досвід – ваш чи ваших клієнтів, про впроваджені новітні технології та передові рішення у журналах чи на сайтах («Ягідник»«Садівництво і Виноградарство. Т.І.», «Напої. Технології та Інновації»).

Контакти: Надія Ящук, директор проєкту, тел. +38 (068) 568-58-22rnadia@ukr.net

Лариса Товкач, менеджер, +38 (097) 968 95 16, sad.nti@ukr.net.

Анна Панкратенкова, менеджер, +38 097 759 25 83, +38 095 607 09 04, reklama.nti@gmail.com

Все буде Україна!

Журнал «Ягідник»

Останні статті