Суниця альпійська: з чого почати?

 Суниця альпійська: з чого почати?

Суниця альпійська (Fragaria vesra vesca var. alpina) – рід багаторічних трав’янистих рослин родини розових. У дикому вигляді вона поширена на Поліссі, в Лісостепу й Карпатах. Сьогодні прошу звернути увагу на два сорти, призначені для промислового вирощування: Регіна і Барон Солемахер.

Регіна – ремонтантний сорт. Йому характерна висока адаптивність до умов вирощування, стійкість до хвороб. Сорт можна вирощувати як у конвенційних, так і в органічних технологіях.

Барон Солемахер – також ремонтантний сорт суниці альпійської, виведений німецькими селекціонерами у 1935 році. Ягоди цього сорту на Поліссі дозрівають на 5–7 днів раніше від ягід сорту Регіна. Гарно себе зарекомендував в органічній технології вирощування.

Існує широка палітра сортів, на які варто звернути увагу початківцям. Рюген, Олександрія, Білосніжка, Жовте чудо, Пори року, Сахалінська – це далеко не повний їхній перелік. Ви можете купувати готову розсаду обраних сортів, а можете спробувати виростити її самотужки.

ВИРОЩУВАННЯ РОЗСАДНИМ СПОСОБОМ

Для вирощування суниці альпійської розсадним способом насіння висівають у касети з лютого по липень. У фазі 1–2 справжніх листків сіянці пікірують у горщики. Коли розсада наростить 5–7 листків, її висаджують у поле, і вже за 60 днів можна смакувати ароматною, солодкою і дуже корисною ягодою.

Схема посадки залежить від обраної технології вирощування та способів обробітку. Не любить суниця альпійська загущеності. Їй потрібне повітря. Тоді й менше дошкулятимуть хвороби. Добре реагують рослини на полив.

ПІДГОТОВКА ПОЛЯ ДО ВИСАДКИ СУНИЦІ АЛЬПІЙСЬКОЇ

Важливе значення має підготовка поля і ґрунту для посадки суниці. Поле потрібно очистити від багаторічних бур’янів, внести 30–40 тонн перегною на 1 га. Якщо нема такої можливості, то потрібно зробити 3–4 сидерації такими культурами: жито, горох, люпин, гірчиця біла, олійна редька, чорнобривці. Внесення добрив – лише після аналізу ґрунту. Це має бути повне NPK – безхлорне. Або Jara mila complex 12-11-18 200–300 кг/га, Тimak Phisio Natur PKS 47-13-15-19 100–180 кг/га. Азот також має важливе значення для культури залежно від типу ґрунту. Це може бути селітра, сульфат амонію, карбамід.

ХВОРОБИ СУНИЦІ АЛЬПІЙСЬКОЇ

Хоч суниця альпійська більш стійка до хвороб, аніж суниця садова, проте за сприятливих для патогенів умов таки може захворіти. Та на кожну хворобу є дієвий препарат, який допоможе справитися й тримати на контролі поширення хвороби. Якщо говорити про білу та буру плямистість листя, то з ними гарно справляються такі препарати: Хорус, Світч, Сігнум, Луна сенсейшен, а з борошнистою росою – Хорус і Топаз. Позбутися сірої гнилі допоможуть Світч, Тельдор, Луна сенсейшен, Сігнум, Серенаде, Бесткур. До речі, останній препарат – фунгіцид, який не має терміну очікування, його можна використовувати навіть на стадії червоної ягоди.

ШКІДНИКИ СУНИЦІ АЛЬПІЙСЬКОЇ

Полюбляють суницю альпійську і комахи. Коли їхнє нашестя неконтрольоване, це може поставити під сумнів увесь врожай і його якість. Серед найбільш поширених шкідників – сунична попелиця, сунично-павутинний кліщ, тля, інші види кліщів, совка (зимує в корені суниці альпійської), личинка хруща, дротяник. З ними гарно справляються такі препарати: Вертімек, Деціс мега, Моспілан, Енвідор, Флораміт, Актофіт, Боверин, Антихрущ.

Суниця альпійська – дуже делікатна ягода для ринку свіжої продукції. Тому економічно вигідніше її заморожувати. Хоча суниця альпійська – нішева культура, та попит на неї великий у всьому світі. Дуже мало країн, де вона може рости. Небагато господарств, котрі мають площу її вирощування, більшу за гектар. Врожайність з гектара може бути від 2 до 6 тонн. Залежно від технології вирощування і догляду за плантаціями на одному місці вона може рости 3–4 роки.

Бажаю гарних врожаїв!

Для консультацій з теми і для придбання розсади

звертайтеся за телефоном: +38 (099) 375-03-90

Ірина ПАВЛОВА, агроном-консультант

Більше матеріалів читайте у друкованому журналі «Ягідник».

Оформити передплату журналу «Ягідник» можна за телефонами:
+38 (0362) 60 88 21,
Альона Данчук, тел.: +38 097 65 43 126
Анна Панкратенкова, тел. +38 097 75 92 583, reklama.nti@gmail.com
Лариса Товкач, тел.+38 097 968 95 16, sad.nti@ukr.net
Ірина Калюжна, тел.: +38 096 458 76 82, reklama.nti@ukr.net
Ірина Петронюк, тел.: +38 096 49 16 692
або надіслати заявку на e-mail: sad2017@ukr.net

Передплату на журнал можна оформити як через редакцію, так і в будь-якому поштовому відділенні. Передплатний індекс 60218.

Журнал «Ягідник»

Останні статті