Сорти лохини, оптимальні для механізованого збору та заморожування

 Сорти лохини, оптимальні для механізованого збору та заморожування

Промислові насадження лохини (Білорусь)

Дефіцит робочої сили став відчутною проблемою у більшості країн, де вирощують чорницю високорослу (лохину). Чорнична промисловість зростає надзвичайно стрімко і упродовж наступних 7–10 років досягне річного обороту до 10 мільярдів євро, тобто вдвічі перевищить обсяги сьогоднішнього виробництва і становитиме орієнтовно 2 мільйони тонн.

Швидкі темпи зростання обсягів виробництва лохини зумовлять значні труднощі у збиранні врожаю звичним способом, адже у нас не буде достатньо робочої сили. Країни з інтенсивним розвитком виробництва, зокрема Польща та Румунія, уже відчувають серйозні труднощі через проблеми еміграції. Країни Центральної Європи є привабливими роботодавцями, оскільки пропонують вищу зарплатню. Однак при цьому виробничі витрати перев щують бажаний рівень, що зменшує конкурентоспроможність.

Пандемія Covid-19 виявила слабкі місця ягідної галузі в країнах Європи, Близького Сходу та Африки, які суттєво залежать від наявності робочої сили. Тому виробники все частіше обирають сорти лохини, призначені для збору врожаю механізованим способом.

– Ми спостерігали в Європі під час Covid-19 зростання в середньому на 30% споживання свіжої чорниці всокорослої та зростання на 100% ринку IQF (глибокого заморожування)! Поєднання цих тенденцій призведе до дуже цікавого розвитку ринку для інвесторів та машинобудівних компаній, оскільки цей ринок прибутковий, великий та зростаючий, – коментує ситуацію Ханс ЛІКЕНС, комерційний директор компанії Fall Creek у країнах Європи, Близького Сходу та Африки. – Ключовим є те, що механізований збір урожаю вже скоро буде домінувати. Тому, плануючи вирощування чорниці упродовж найближчих 10–15 років, варто відразу продумати, як саме садити (щоб мати можливість збирати механізовано) і обрати сорти, найбільш придатні для механізованого збирання.

Загальні принципи щодо схеми висаджування для механічного збирання: відстань між рослинами в ряду 0,75–1 м, залежно від сорту; висоту рослини потрібно тримати 1,5– 1,75 м, залежно від сорту; міжряддя може бути 2,75 м та більше.

Успіх механізованого збирання врожаю безпосередньо пов’язаний з вимогами щодо тривалості зберігання після збиральних операцій.

Журнал «Ягідник»

Останні статті