«Сьогодні доцільніше говорити про стабільні ягідні культури», – Олександр ДУСАНЮК

 «Сьогодні доцільніше говорити про стабільні ягідні культури», – Олександр ДУСАНЮК

Успішний ягідний бізнес компанії «Декоплант» розпочався у 2003 році з посадки голландських троянд. Уже за кілька років на підприємстві вирішили розширювати потужності, активно впроваджувати іноземний досвід та відкривати нові можливості. Які ягідні культури на сьогодні є актуальними для вітчизняних покупців, що являє собою потенціал нішевих культур, а також про перспективи українського ягідного бізнесу журналісти «Ягідника» дізнавалися, відвідавши одне з найбільших підприємств-розсадників, де екскурсію для них провели генеральний директор компанії «Декоплант» Олександр ДУСАНЮК та комерційний директор Сергій БЕЗКОСТИЙ.

ЛОХИНА ЗАЛИШАЄТЬСЯ НІШЕВОЮ – НАВІТЬ ІЗ ПОТУЖНИМИ НАСАДЖЕННЯМИ

«Ягідник»: Олександре Вікторовичу, розкажіть, будь ласка, які основні види плодово-ягідних культур пропонує на сьогодні компанія «Декоплант»?

Олександр ДУСАНЮК: Сьогодні компанія «Декоплант» займається вирощуванням фактично всього спектру ягідних культур, окрім таких специфічних рослин, як виноград, – його нам виробляють на замовлення виключно для хобі-ринку. Також ми не вирощуємо розсаду суниці садової – у нас наявний лише імпортований посадковий матеріал голландської селекції від двох провідних європейських розсадників. Утім, увесь закордонний посадковий матеріал суниці садової відмінно зарекомендував себе на українському ринку, адже наш клімат подібний до голландського, і ми вже третій рік успішно реалізовуємо саджанці цієї культури для клієнтів. Окрім того, заклали демо-ділянки суниці садової і в себе на господарстві, щоб спостерігати за ростом та достиганням ягоди, вивчати її потреби та смакові властивості і показувати клієнтам товар «наживо».

Решту ягідних культур – смородину, порічки, аґрус, малину, жимолость, ожину, лохину – вирощуємо самостійно на наших виробничих план-таціях. Ми маємо власні маточники, де проводимо постійне оновлення та контроль рослин, які використовуємо для подальшого розмноження садивного матеріалу.

«Декоплант» – спільне українсько-голландське підприємство, засноване восени 2003 року. Основна мета – забезпечити клієнта високоякісним садивним матеріалом. Фахівці компанії зосередилися на вивченні і застосуванні нових технологій виробництва саджанців європейських селекцій. Нині на підприємстві вирощують декоративні рослини та посадковий матеріал ягідних і плодових культур.

Сьогодні в «Декопланті» працює понад півсотні працівників, що виробляють і реалізують близько одного мільйона саджанців на рік. Крім того, у компанії співпрацюють із розсадниками Голландії, Польщі, Болгарії, Сербії, щоб забезпечити споживача ексклюзивним посадковим матеріалом, який важко, а часом – і неможливо знайти в Україні.

«Ягідник»: Саджанці яких ягідних культур користуються найбільшим попитом на ринку України? За якими культурами бачите перспективи?

О.Д.: Наша компанія працює за методом поділу культур на нішеві і масові. Масові – це малина, суниця, чорна смородина. Всі інші, навіть лохина з її потужними насадженнями, – це культури нішеві. Запитайте у п’яти ваших знайомих, які ягоди вони купують влітку – всі назвуть суницю, малину, а от лохину може назвати хіба одна-дві людини.

Сергій БЕЗКОСТИЙ: Коли наша компанія лише розпочинала працювати з саджанцями ягідних культур, на ринку попитом користувалася чорна смородина. Тоді на неї була найбільша ціна – майже 3 долари (це 2013 рік при курсі долара 8), і всі масово її садили, шукали гарний посадковий матеріал. За кілька років ситуація різко змінилася, і в моду ввійшла малина, тепер – ми вже пережили і малиновий бум. Вважаємо, доцільніше говорити про більш стабільні ягідні культури, хоча є й такі, популярність яких важко спрогнозувати. Стабільною культурою, наприклад, є суниця садова. Якщо проаналізувати динаміку цін на неї, то цій ягоді найбільш властива стабільна ціна. Останні два роки почав рости попит на саджанці порічки. Купуючи малину, варто орієнтуватися на величину кореневої системи, у смородини та порічки – на розгалуженість гілок і загальний розвиток рослини, у суниці – на ширину кореневої шийки й кількість закладених плодоносних бруньок

ЧИ Є СЕНС ВИРОЩУВАТИ МАЛИНУ?

«Ягідник»: Повертаючись до малини, – на вашу думку, в чому криється проблема втрати популярності цієї ягоди?

О.Д.: Так, для малини зараз не найкращі часи – минулоріч на неї була настільки низька ціна, що вона навіть не перекривала витрати на збір, і скільки малина лишатиметься довготривалим трендом, важко спрогнозувати. Але варто пам’ятати, що, окрім свіжого ринку, є величезний ринок замороженої ягоди, на який іде багато недорогої української, польської, сербської малини. А ще минулого року, на нашу думку, не дуже гарно працювали переробники. В позаминулому році вони дещо втратили кошти, бо всі кинулися закуповувати ягоду, чекаючи підвищення ціни на неї, потім цю ягоду заморозили і ще довго чекали росту цін, а в результаті – обвал. Тоді закупівельнику довелося продавати продукцію дешево чи навіть «в мінус», або тримати ягоду до наступного сезону в морозильниках, витрачаючи кошти на її зберігання.

Таким чином, виробникам просто «викрутили руки», і все пішло шкереберть. Середня ціна на заморожену малину на світовому ринку впала приблизно на 30% , а на свіжому ринку – в 2-3 рази. Якщо такий тренд із боку переробників буде зберігатися, то вони лишаться без сировинної бази, бо фермерам не буде сенсу вирощувати малину.

В ОСНОВІ ВИРОБНИЦТВА – ЄВРОПЕЙСЬКІ ПОГЛЯДИ

«Ягідник»: Якщо говорити про ягоду, то треба починати з саджанця… Як у компанії вирощують садивний матеріал?

О.Д.: Ми одразу наголошуємо усім нашим друзям та клієнтам – стартові вкладення в посадковий матеріал не такі великі, порівняно з тим, що фермер може втратити потім, зекономивши на ньому. Очевидна наша перевага криється у двох простих речах – чистому садивному матеріалі та чіткому дотриманні всіх технологій у процесі вирощування рослин. Своє виробництво ми розпочинали разом із голландськими партнерами. Звідти ми згодом привезли технології та культуру вирощування ягідних насаджень, адже в Україні на той час було дуже мало розсадників, де можна було би навчитися правильно вирощувати посадковий матеріал. Напевно, саме європейські погляди, ідеї, техніки та секрети й лягли в основу нашого виробництва.

У компанії «Декоплант» виробляють посадковий матеріал, що відповідає всім параметрам європейської якості і вимогам покупця.

«Ягідник»: Відомо, що компанія пропонує упаковані саджанці, які мають ряд переваг над саджанцями з відкритою кореневою системою. Розкажіть, будь ласка, детальніше про цей тип посадкового матеріалу.

О.Д.: Саджанці з закритою кореневою системою ми переважно продаємо для хобі-ринку (домашніх садоводів, тих, хто хоче виростити гарне дерево чи кущ у себе в саду, біля дому). Рядовий споживач купує товар через конкретний ринок збуту: поштова торгівля, інтернет, садовий магазин, супермаркети. Відповідно, певний відрізок часу займає логістика товару до покупця. Поки саджанець знаходиться у нас, ми зберігаємо його у спеціалізованому холодильнику при контрольованій температурі й вологості. Коли саджанець від нас виїжджає, ми вже не можемо контролювати, що з ним відбувається в дорозі чи магазині. Але технологія упаковки дозволяє протримати його при кімнатній температурі від 4 до 6 тижнів без втрати якості. Професійному ринку це не потрібно, тому що виробники забирають свої саджанці тоді, коли безпосередньо готові їх висаджувати.

«Ягідник»: Як відбувається процес пакування?

О.Д.: Загалом перед упаковкою садивний матеріал проходить поетапний відбір за характеристиками і параметрами якості. Всі саджанці упаковуються на спеціальному обладнанні. Пакувальна машина точно формує щільну земляну масу навколо кореня, дозуючи необхідну кількість спеціально підготовленого субстрату. У такому вигляді саджанець зберігається в промислових холодильних камерах, де підтримується відповідна температура і вологість повітря до моменту відвантаження його покупцеві. Такий спосіб виробництва гарантує якість товару і високий результат приживлюваності посадкового матеріалу на присадибних ділянках кінцевих споживачів.

«Ягідник»: Специфіка садивного матеріалу – важливий етап для формування успішного і прибуткового господарства. На що ви рекомендуєте звертати увагу під час вибору саджанців ягідних культур?

О.Д.: Кожна рослина має свою специфіку виробництва і розмножується абсолютно різними способами. Компанія «Декоплант» не одразу почала впроваджувати технології розмноження всіх ягідних культур, ми нарощували свої об’єми поступово. Спочатку вивчали розмноження та догляд за смородиною, потім додалася малина, далі – жимолость та ожина, аґрус, пізніше – лохина. Кожна культура має свою технологію розмноження, тому для кожної з них ми створюємо максимально сприятливі умови і технологічні карти з урахуванням всіх специфік та вимог. Так, є основні моменти, на які необхідно звертати увагу під час добору якісного матеріалу. Наприклад, при покупці малини ми рекомендуємо орієнтуватися на величину кореневої системи, у смородини та порічки – на розгалуженість гілок і загальний розвиток рослини, у суниці – на ширину кореневої шийки і закладену кількість плодоносних бруньок.

Запаковані саджанці від «Декоплант» мають ряд переваг перед саджанцями з відкритою кореневою системою:

• зручне транспортування;

• гарантія збереження від покупки до посадки;

• висока приживлюваність;

• відповідність сорту

Знайти унікальний підхід та виростити найкращі саджанці

Для того, аби краще розуміти усю природу вирощування саджанців та догляду за дорослими рослинами, у компанії «Декоплант» закладають демо-ділянки для ягідних культур і радо демонструють маточники підприємства. Головний агроном «Декоплант» Віктор ДРОБОТ каже, що кожна рослина веде себе по-різному, але в цьому й криється вся суть роботи спеціалістів – знайти унікальний підхід та виростити найкращі саджанці.

– Наприклад, на демо-ділянці суниці минулоріч ми висадили три голландські сорти різних термінів дозрівання – Румбу, Джайв та Алегро. Так можна і клієнтам показати, що вони купують, і самостійно вивчати культуру та реально відпрацьовувати на практиці технології догляду. Усі сорти по-різному ведуть себе в нашій кліматичній зоні, але жоден не вимерзає, дає гарний урожай та має великий потенціал – до 1 кілограма ягід із куща. Ремонтантні сорти суниці та малини дають нам змогу прослідкувати весь цикл розвитку рослини, включаючи й збір урожаю, – розповідає спеціаліст.

Поле для висадки майбутніх саджанців на підприємстві готують цілий рік: вносять гній, фосфорні добрива. В сівозміні присутні зернові культури. Восени живці та вкорінені саджанці висаджують у спеціально підготовлені в полі гребені. Кожних 5-6 років маточний матеріал оновлюється та пересаджується, а ділянки – відпочивають.

– Маточник ми заклали у 2009 році, поступово оновлюємо та розширюємо його. Усі рослини перевіряємо, постійно дбаємо про максимально комфортні умови для кожної культури, – каже Віктор Дробот. Ряд культур у компанії розмножують способом зеленого живцювання. Для того щоб рослини максимально швидко та добре прижилися, у теплицях проводять туманне дощування – така система дозволяє підтримувати високу вологість для вкорінення молодих пагінців.

– Викопані саджанці поміщаються у холодильники, після кожної зміни партій ми їх миємо, дезінфікуємо і лише тоді закладаємо нові рослини. Загалом ми намагаємося мінімізувати термін викопування, сортування і доставки садивного матеріалу для клієнта, щоб він устиг посадити культури відповідно до погодних умов, – зауважує Віктор Дробот.

НА ЯКІСНУ РОЗСАДУ – ГРОШІ ВІД ДЕРЖАВИ

«Ягідник»: Сертифікація розсадника – один із сучасних трендів. Придбавши якісний матеріал, фермер може отримати грошову компенсацію від держави. Ваші клієнти вже подавали документа на отримання дотацій?

О.Д.: «Декоплант» – давно сертифіковане підприємство, що знаходиться в реєстрі виробників продукції і продає свій посадковий матеріал українським та закордонним фермерам. Утім, таких підприємств наразі дуже мало, раніше процедура сертифікації була значно простішою, але після того як держава ввела дотації та список вимог для їх отримання, цей процес став складнішим, і необхідні документи почали отримувати одиниці. Звісно, це впливатиме і на вартість посадкового матеріалу, бо є плата (роялті) за сорти, за аналізи, за виготовлення документації. Все це потребує скрупульозної роботи, чіткого ведення документації, постійної інспекції полів і т. д.
Але є й інша сторона медалі: якщо фермер чи розсадник не хоче мати справу зі сертифікацією, то ніхто не прийде і не заборонить йому працювати. Хоча якість та врожайність посадкового матеріалу тут вам ніхто
не гарантуватиме. Потенційно – через несертифіковані саджанці виробник може втратити все. Крім того, ми постійно ведемо дискусії з приводу того, що ми сплачуємо роялті за окремі сорти, а поряд із нами сусід вирощує такі ж сорти і нічого не сплачує…

Одне зі стратегічних завдань компанії – стати основним надійним виробником і постачальником садивного матеріалу для споживчого ринку України.

«Ягідник»: Проте у сертифікованого розсадника є свої відчутні переваги…

О.Д.: Так, ви купуєте саме той здоровий і чистий сорт, що обрали, вирощений із дотриманням усіх вимог виробництва. І наші клієнти-фермери без проблем отримують фінансову компенсацію від держави. Звичайно, коли держава взялася за перевірки господарств та введення дотацій, ми відчули свою перевагу, але позаду – чималий шмат роботи. І, на жаль, бачимо десятки плантацій, що активно працюють із розсадниками сумнівної якості. Очевидно, що питання ціноутворення на ягоди певною мірою формується і завдяки таким підприємствам.

ПРОБЛЕМИ ВИРОБНИКІВ ПЕРЕРОБНИКІВ НЕ ТУРБУЮТЬ?

«Ягідник»: Які тенденції ринку посадкового матеріалу України спостерігаєте та з якими проблемами стикаєтесь?

О.Д.: Розширюється сортова лінійка, вивчається потенціал таких рослин, як аронія, ірга, обліпиха, кизил – але ці культури ще не досягли рівня масового попиту. Тенденції та проблеми ягідного ринку, на жаль, взаємопов’язані. На нашу думку, головна проблема нині криється в тому, що у нас переробники не думають про проблеми виробника, і в результаті він не може прогнозовано працювати. Яскравий приклад – той
же малиновий бум. Але далі буде ще цікавіше – логічно, що розсадники та фермери відмовляться від вирощування малини, і за кілька років на ринку знову настане дефіцит цієї ягоди.

У Європі, наприклад, дуже популярною є співпраця господарств із супермаркетами. Вони домовляються між собою про фіксовану ціну на продукт і купують ягоду у закордонних постачальників лише за умови дефіциту продукції на власному ринку. А так, навіть якщо певний продукт можна завезти дешевше, його не купуватимуть до тих пір, поки власного виробництва вистачає: виробник ягід знає, який сорт потрібен клієнту, замовляє відповідні саджанці, і так напрацьовується певний ланцюжок, де кожен має чесно погодитись на фіксований заробіток чи хоча б орієнтовну маржу.

Усі статті повністю журналу “Ягідник” №3 (14) 2019 доступні для вас в електронному чи друкованому варіанті. Деталі оформленння підписки – тут.

Журнал «Ягідник»

Останні статті