Смородина потребує ретельного догляду. Як забезпечити рентабельність вирощування цієї культури, знають у ПП «ДЖІ ПІ ТРЕЙД»

 Смородина потребує ретельного догляду. Як забезпечити рентабельність вирощування цієї культури, знають у ПП «ДЖІ ПІ ТРЕЙД»

Смородина ще кілька років тому перебувала у топі популярних ягідних культур в Україні. Зайнятися її вирощуванням багатьох підприємців спонукали доступність садивного матеріалу та сподівання на отримання швидких прибутків. Проте вже згодом чимало з тих, хто не приділяв цій культурі належної уваги, розчарувалися в обраній справі. Адже вирощування смородини, як і будь-якої іншої культури, потребує чіткого дотримання агротехнології та професійного підходу до справи загалом. Тільки у такому разі врожай буде високим, а бізнес – рентабельним.

Саме за таким принципом працюють у ПП «ДЖІ ПІ ТРЕЙД», де смородину вирощують уже протягом шести років. До того ж, як зауважує директор приватного підприємства «ДЖІ ПІ ТРЕЙД» Руслан КОПІЙ, у цьому бізнесі даються взнаки ще й особливості кожного сезону. Утім, навіть від весняних приморозків насадження смородини можна вберегти, якщо правильно планувати всі агротехнічні заходи та використовувати якісні засоби.

ТРАДИЦІЙНИЙ ПІДХІД ТА МЕХАНІЗАЦІЯ ВИРОБНИЦТВА

У підприємстві «ДЖІ ПІ ТРЕЙД» смородину вирощують ще з 2014-го. Саме тоді в Кам’янка-Бузькому районі на Львівщині заклали 36 га насаджень: 33 гектари чорної смородини і 3 гектари червоної порічки. Вирощують у господарстві чорну смородину чотирьох сортів: Софіївська, Вернісаж, Ювілейна Копаня і Тібен. За роки роботи ягідівники встигли впевнитися, що смородина потребує уваги протягом року. А ще переконалися, що у кожного сезону є свої особливості.

Зрозуміло, що для отримання хорошого врожаю важливо забезпечити багато факторів – якісне підживлення, достатній полив, своєчасне проведення заходів для боротьби зі шкідниками. Завдяки застосуванню крапельної системи поливу маємо змогу не залежати від погодних умов і забезпечити на наших плантаціях якісне й достатнє зволоження. Практикуємо традиційну схему догляду та підживлення, при цьому намагаючись застосовувати більше натуральних добрив. До прикладу, підживлюємо кущі натуральним продуктом – попелом, який беремо на котельнях, де спалюють лузгу соняшника. За роки роботи переконалися і в ефективності засобів від компанії «Ерідон», саме їхні сертифіковані мінеральні добрива застосовуємо для підживлення ягідних насаджень, – розповідає Руслан Копій.

Зменшити витрати у процесі вирощування смородини вдалося завдяки механізації процесу збору врожаю. І смородину, і порічки в ПП «ДЖІ ПІ ТРЕЙД» збирають з допомогою спеціальної техніки – піврядного причіпного комбайна.

Дуже важливо, що свого часу ми правильно заклали нашу ягідну плантацію, передбачивши широкі міжряддя, у які без труднощів можна заїхати комбайном. Придбавши комбайн польської фірми MAREK, ми зменшили витрати на збирання врожаю, оскільки робочих рук тепер потрібно значно менше, – зазначає директор підприємства.

ЯК ПЕРЕМОГТИ ПРИМХИ ПОГОДИ Й АТАКИ ШКІДНИКІВ

Руслан Копій не береться прогнозувати, яким буде цьогорічний врожай, оскільки з досвіду знає, що кожен сезон може «порадувати» ягідівників не надто приємними сюрпризами. Весняні приморозки – не таке вже й рідкісне явище для їхнього регіону, у деякі роки приморозки в період цвітіння ягідних насаджень суттєво впливали на врожай. На щастя, цієї весни, хоч нічна температура подекуди опускалася до -4 °С, завдяки пильності ягідівників втрати виявилися відносно незначними.

Торік ситуація була значно гіршою. Через складні погодні умови тоді зібрали близько 20% від запланованого. А цього року смородину вдалося врятувати. Для цього вносили антистресові препарати, зокрема засоби захисту рослин Терра-Сорб Комплекс від «Ерідон». Ми слідкуємо за ситуацією, аналізуємо прогнози і, відповідно, вносимо потрібні препарати, – каже керівник ПП «ДЖІ ПІ ТРЕЙД».

Ще однією суттєвою проблемою є смородиновий бруньковий кліщ, який вражає деякі сорти цієї культури. Цей шкідник розвивається всередині бруньок смородини, спричиняючи їхнє аномальне розростання та деформацію. Із пошкоджених бруньок пагони не розвиваються, що призводить до суттєвих втрат врожаю.

– Ранньої весни, коли бруньки ще не почали розпускатися, обприскуємо насадження препаратом Еко Ойл Спрей. Він покриває поверхню рослини та унеможливлює відкладання яєць шкідниками. Коли брунька розпускається, кліщ не має доступу кисню і гине. Проте боротися з цим шкідником досить складно, – зауважує Руслан Копій.

Справа в тім, що більшість ефективних препаратів для захисту не зареєстровані на території нашої держави, а отже, їхнє застосування заборонене законом. Відтак, вирощуючи ягоду, доводиться обходитися без низки засобів захисту рослин, які полегшили б господарям догляд за насадженнями та дали б змогу вберегти врожай.

ПЕРЕРОБКА РОЗШИРЮЄ МОЖЛИВОСТІ

Однак для отримання прибутку важливо не лише виростити добрий врожай, а й мати гарантований збут ягоди за привабливою ціною. У ПП «ДЖІ ПІ ТРЕЙД» цього року розраховують на те, що вигідну ціну ягідної продукції забезпечить власна переробка: торік на підприємстві відкрили комплекс для заморожування та переробки ягідної продукції. Він значно розширює можливості ягідівників, оскільки дає змогу не лише продовжити «життя» ягід завдяки заморожуванню, а й відкриває потенційні можливості для виходу на нові експортні ринки. До слова, нині підприємство вже експортує частину продукції до Польщі.

Завдяки можливості заморозити зібраний врожай ми вже не залежимо від ринку свіжої продукції, а маємо змогу очікувати більш вигідних цін. Без таких можливостей виробникам ягід дуже важко втриматися на плаву. Скажімо, позаторік гуртова ціна смородини була взагалі «за гранню» – її купували по 4 гривні за кілограм. Натомість якісна заморожена ягода – це продукт, який
згодом можна продати за значно вигіднішими цінами, – зазначає керівник підприємства.

Контакти:
GP-group
Еміль Вінницький
emil@gpgroup.biz
+38 067 797 60 33

Руслан Копій
ruslan@gpgroup.biz
+38 067 672 25 89

Відділ продажу
sales@gpgroup.biz
www.gpgroup.biz

Більше матеріалів – у друкованому номері журналу “Ягідник”.

Журнал «Ягідник»

Останні статті