Смарттехнології на ягідному полі

 Смарттехнології на ягідному полі

Як інновації дають змогу компанії «Нікдарія» займати передові позиції в ягідному бізнесі

Успішне застосування смарттехнологій на всіх етапах діяльності ягідного господарства продемонструють учасникам бізнес-туру на ТОВ «Нікдарія», який відбудеться у межах Міжнародної науково-практичної конференції, присвяченої темі ягідництва, у Києві 9–10 грудня. Підприємство, що працює на Житомирщині, входить до топ-5 інноваційно розвинених господарств України, системно впроваджуючи в ягідне виробництво найновіші технології. Саме про їхні переваги та особливості гостям «Нікдарії» завжди розповідають насамперед, каже директор підприємства Ігор НІЦКЕВИЧ. Такі технології господарство застосовує у краплинному зрошенні, під час автоматизованого збору врожаю, а також у процесі охолодження, сортування і пакування продукції. Тож саме високу технологічність, а також злагоджену роботу всієї команди у ТОВ «Нікдарія» вважають головною запорукою успішної роботи на ягідному ринку.

ІННОВАЦІЇ ДЛЯ ЯКОСТІ ТА ЗРУЧНОСТІ

– Площа нашого підприємства більша, ніж Ватикан, – зауважує Ігор Ніцкевич, розповідаючи про особливості господарства: продукцію у «Нікдарії» вирощують на 120 гектарах.

«Статистика» ж його нині така: основні площі засаджено лохиною, якої налічується близько 270 тисяч рослин. Вирощують у господарстві також 500 тисяч коренів спаржі.

А застосування сучасних світових технологій у синергії зі злагодженою роботою команди підприємства дає змогу досягати найвищої якості продукції.

– Маємо дві унікальні для нашої країни автоматизовані лінії: сортувальну та пакувальну. Автоматизована сортувальна лінія Unitec Blueberry vision без додаткового втручання здатна щосекунди аналізувати 144 ягоди за дев’ятьма заданими параметрами, при цьому роблячи 16 фото кожної ягоди. Натомість пакувальна лінія Sorma в автоматизованому режимі може працювати з будь-якою упаковкою, пакуючи продукцію порціями від 125 г до 5 кг. При цьому похибка становить лише грам, – розповідає про сучасні технології керівник підприємства.

Справжнім фундаментом якості є сучасне холодильне обладнання, зокрема єдиний в Україні ягідний холодильник з автоматизованою системою інтенсивного охолодження та зберігання свіжої ягоди. У холодильнику, площа якого становить 1000 квадратних метрів, розміщені сортувальна і пакувальна лінії. Діють також три холодильні камери та дві камери інтенсивного охолодження. Одночасно в холодильнику може зберігатися 60 тонн продукції.

Найсучасніші новації успішно застосовуються і безпосередньо в полі. Яскравим прикладом застосування смарттехнологій у господарстві є повністю автоматизована система краплинного зрошення. Завдяки її інноваційності агроном, перебуваючи в будь-якому місці, має змогу щодня і щогодини ретельно контролювати стан поливу та виконання всіх заданих параметрів. Оскільки ж по всій площі встановлені електронні датчики вологості, фахівець може контролювати вологість ґрунту, а також стан проникнення у нього добрив, що дає змогу утримувати оптимальний баланс.

Автоматизовані на підприємстві інші виробничі процеси, зокрема збір урожаю. Це дає змогу здійснювати чіткий облік продукції. Ящики, до яких працівники зсипають ягоди, персоніфікуються з допомогою штрихкодів. Відповідно, на вагах зібрана продукція автоматично зараховується «в актив» працівника.

Уже другий рік поспіль підприємство проходить сертифікацію якості GLOBALG.A.P, що засвідчує відповідність технологічних процесів вирощування міжнародним стандартам якості, а також отримує міжнародний сертифікат G.R.A.S.P., який свідчить про відповідне ставлення до персоналу.

– Кожен із цих сертифікатів передбачає відповідність великій кількості критеріїв, а в наступному році цей перелік критеріїв розширюватиметься ще більше. Скажімо, сертифікація GLOBALG.A.P. вимагає, що у людини, яка збирає продукцію, не може бути прикрас, парфумів, лаку на нігтях. На території повинні бути рукомийники з милом без запаху і кольору. Є й низка інших вимог, яких ми, звісно, дотримуємося, – розповідає Ігор Ніцкевич.

СИСТЕМНЕ ПЛАНУВАННЯ ЗМЕНШУЄ РИЗИКИ

Перші насадження лохини у ТОВ «Нікдарія» з’явилися 2017 року. Висаджували їх за схемою 3 на 1, тобто 3 метри – міжряддя і 1 метр – між рослинами. Для початку засадили близько 5 гектарів, а згодом площі суттєво збільшили. Проте всі ті сорти лохини, з яких розпочалося господарство, там вирощують і досі.

– Вирощуємо ранній сорт Дюк, середні – Блюкроп, Блюголд, Патріот, Спартан, Чендлер, а також пізній – Еліот. Оскільки ж маємо намір згодом збільшити насадження, то, можливо, розглянемо й інші сорти, які добре зарекомендували себе в нашому регіоні. Що ж до саджанців, то закуповували й український, і закордонний садивний матеріал. Традиційно працюємо з компаніями «Долина Агро» і «ФруТек», адже отримуємо від них не лише якісні саджанці, а й консультативний супровід після придбання продукції, – розповідає директор ТОВ «Нікдарія».

Враховуючи різні періоди дозрівання сортів, збір врожаю на плантаціях господарства триває до осені. Цьогоріч, завдяки сприятливій погоді, ягоди сорту Еліот збирали майже до середини жовтня. Проте особливим є кожен рік, наголошує керівник підприємства. Тому щороку на підприємстві відбувається системне планування врожаю, під час якого прораховуються різні варіанти і закладаються відсотки ризику.

– Рік 2020-й став для нас складнішим, аніж нинішній, адже вимерзання тоді були дуже суттєві. Критичні моменти були й у цьому сезоні, коли взимку морози доходили до 27 градусів. Навесні, в період цвітіння, також спостерігалися приморозки – до 3–4 градусів. Проте довго вони не тривали, тому після весни відсоток утрат був меншим, ніж торік, – пригадує Ігор Ніцкевич.

ЗБІЛЬШУВАТИ ОБСЯГИ, ПОПРИ ПАНДЕМІЮ

Звісно, складнощів ягідівникам додала й пандемія з карантинними обмеженнями. Щойно у 2020-му «вдарив» локдаун, на підприємстві вжили всіх необхідних заходів, аби убезпечити працівників та не припиняти роботу. Довелося підлаштовуватися під нові реалії і в процесі виробництва.

– Коли розпочалася пандемія, то першим ми «пройшли» сезон спаржі. Зважаючи на вимоги, пропонували мережам закриту упаковку, яка могла дихати. З початком збору лохини також пакували ягоду в закриту упаковку, адже наші автоматизовані лінії дають змогу це робити. Згодом, коли обмеження пом’якшили, почали реалізувати й вагову продукцію, – розповідає керівник підприємства.

Утім, незалежно від примх погоди та карантинних перспектив, у ТОВ «Нікдарія» мають намір активно розвивати виробництво. І якщо цьогоріч у сезон збору лохини на полях господарства працювало близько 50 осіб, то у 2025 році їхню кількість мають намір збільшити в чотири рази. Щоправда, як і для більшості інших регіонів України, для Житомирщини актуальна проблема дефіциту кадрів – як кваліфікованих працівників, так і тих, хто може працювати на сезонних роботах. Наразі трудовий голод відчувається чи не в кожній зі сфер, зауважує Ігор Ніцкевич. Тому в перспективі, у міру збільшення господарства, до сезонних робіт планують залучати працівників з інших регіонів. Їм забезпечуватимуть підвезення, проживання в гуртожитку, харчування. Адже найголовнішою умовою для розвитку ягідного бізнесу є злагоджена команда і висока технологічність, переконані на ТОВ «Нікдарія». Саме ці дві складові й забезпечують стабільну роботу та активний розвиток господарства.

Контакти:

ТОВ «Нікдарія» (TM iBerry)

12260,  Житомирська обл., Радомишльський р-н,

с. Раковичі, вул. Центральна, 36A

office@iberry.com.ua, +38 (099) 233-55-11, +38 (067) 400-73 09

Більше матеріалів читайте у друкованому журналі «Ягідник».

Оформити передплату журналу «Ягідник» можна за телефонами:
Альона Данчук, тел.: +38 097 528 36 46, sad2017@ukr.net
Анна Панкратенкова, тел. +38 097 75 92 583, reklama.nti@gmail.com
Лариса Товкач, тел.+38 097 968 95 16, sad.nti@ukr.net
Ірина Калюжна, тел.: +38 096 458 76 82, reklama.nti@ukr.net
Ірина Петронюк, тел.: +38 096 49 16 692

Передплату на журнал можна оформити як через редакцію, так і в будь-якому поштовому відділенні. Передплатний індекс 60218.

Журнал «Ягідник»

Останні статті