Смачні і всліпу: сорти Fall Creek отримують визнання в Україні

 Смачні і всліпу: сорти Fall Creek отримують визнання в Україні

Споживання лохини високорослої стрімко зростає, особливо на Сході. У період з січня по червень 2020 року, незважаючи на світову кризу в галузі охорони здоров’я, Росія збільшила потік імпорту лохини високорослої на 61%. На вершині ж рейтингу країн-постачальників цієї культури розмістилося Марокко. Найближчим часом ключовим питанням буде можливість експорту ягід. Лохину добре експортувати, якщо протягом 3 тижнів після збору, в момент її розміщення на полицях супермаркету, вона має гарні показники щільності та, звісно, смаку. З огляду на це в майбутньому вибір сорту буде ще більш важливим фактором, аніж сьогодні. Тож не випадково європейська традиція – проводити сліпу дегустацію, без позначення сорту та його характеристик, цього року захопила учасників вітчизняного ринку лохини високорослої. У пік дозрівання цієї культури компанія «Розетта Агро» вперше в Україні провела дегустаційний день лохини високорослої сортів Fall Creek на Дні поля «Розетта Агро».

Сорти Fall Creek висаджені на демонстраційному полі у 2019 році, тоді ж вони були занесені до реєстру України. Це другий рік, як вони ростуть на полі. Кущі ще не вступили у максимальне плодоношення, але цього року в компанії «Розетта Агро» вже отримали перші ягоди і запропонували колегам спробувати їх.

Щорічно дегустацію сортів проводять розсадники компанії Fall Creek у Нідерландах, у них це називається «сліпа дегустація», – розповідає технічний директор «Розетта Агро» Валерій ЛЯШИНСЬКИЙ. – Щорічно у сліпих дегустаціях беруть участь понад 500 відвідувачів. Виглядає це так: учасникам Дня поля пропонують скуштувати вирощене, для цього виставляють сорти ягід без зазначення назви, просто з номерами. У спеціально підготовлених анкетах з номерами сортів дегустатори повинні оцінити їх за такими показниками: смак, хрумкість, розмір, щільність. Ми провели захід на полі «Розетта Агро» за таким же принципом. Були запрошені наші партнери, котрі вже вирощують лохину високорослу, а також потенційно зацікавлені компанії, які планують промислово вирощувати ягоду високої якості на експорт.

У світі постійно виробляється все більше лохини високорослої. Цього року світове виробництво лохини перевищить рівень
800 тисяч тонн, а в 2021 році збільшення виробництва передбачається до понад 900 тисяч тонн.

Зростання площі насаджень лохини високорослої, що спостерігається у багатьох європейських країнах та й в усьому світі, викликає інтерес потенційних виробників до нових сортів. При прийнятті рішення вирощувати певні сорти важливо підтвердити їхню придатність до вирощування в конкретних природнокліматичних умовах. Наприклад, у розсаднику Fall Creek такі випро-
бування проводяться протягом багатьох років: спочатку – в науково-дослідних центрах окремих країн і регіонів, потім – у виробничих умовах. Тільки на цій основі відбираються нові сорти. І тільки після цього їх пропонують сільгосппідприємствам
для вирощування.

Тому проведення Дня поля з можливістю дегустації продукції в компанії «Розетта Агро» вважають дуже корисним і необхідним як для представлення продукції Fall Creek на вітчизняному ринку, так і для розуміння якості нових сортів ягідівниками, котрі особисто можуть спробувати ягоду на смак, оцінити її щільність, а не тільки розуміти сорт за агротехнологією вирощування. На дегустації були представлені такі сорти: Драпер, Дюк, Топ Шелф, Клокворк, Валор, Блу Ріббон, трохи Карго, тому що ще не всі ягоди достигли. Ласт Колл та Аврора – пізні сорти, тож їхні плоди дегустаторам скуштувати не вдалося.

Окрім того, учасники Дня поля «Розетта Агро» побували на ягідних насадженнях, де розглянули, як виглядає рослина, її габітус, спробували ягоду безпосередньо з куща, – зауважує Валерій Ляшинський. – Тому що для дегустації ми зібрали і охолодили ягоду за декілька днів до Дня поля. Приймаючи рішення щодо вирощування того чи іншого сорту лохини високорослої від плодорозсадника Fall Creek, наголошують у компанії «Розетта Агро», варто передусім якомога більше дізнатися про ці сорти, особливі вимоги, характеристики їхнього росту і плодів. А ще краще –розуміти, яку саме ягоду ви пропонуєте споживачам.

Щоб вивести новий цінний сорт, потрібно багато часу, грошей і здатність зробити правильний вибір. Для сортів Fall Creek цей
процес триває від 8 до 18 років. Починається він з контрольованого схрещування материнських рослин, які мають бажані властивості. Таким чином отримують насіння, з якого вирощують саджанці, що підлягають наступним етапам селекції. Найкращі рослини-кандидати проходять польові випробування. Це дуже важливий етап, оскільки він дозволяє вирізнити потенційні сорти та відібрати найкращі. Такі випробування проводяться в різних країнах, кліматичних умовах і системах вирощування. На їхній основі після трьох років спостереження в польових умовах відбирають ті рослини, які стануть новими сортами. Потім їх надають для оцінки в різні господарства різних країн, і в цей час починається процес реєстрації сорту та його патентування.

Контакти:
Fall Creek: fallcreeknursery.com
Розетта Агро:
hollandrosetta.com
03040, Київ
вул. Деміївська, 43
тел. +38 044 384 24 21
+38 093 924 18 41

Більше корисних матеріалів читайте у третьому номері журналу «Ягідник». Ознайомитися зі змістом журналу і придбати його можна на сайті.

Оформити передплату журналу «Ягідник» можна за телефонами:
+38 (0362) 60 88 21,

Анна Панкратенкова, тел. +38 097 75 92 583, reklama.nti@gmail.com
Лариса Товкач, тел.+38 097 968 95 16, sad.nti@ukr.net
Ірина Калюжна, тел.: +38 096 458 76 82, reklama.nti@ukr.net
Ірина Петронюк, тел.: +38 096 49 16 692
або надіслати заявку на e-mail: sad2017@ukr.net

Передплату на журнал можна оформити як через редакцію, так і в будь-якому поштовому відділенні. Передплатний індекс 60218.

Журнал «Ягідник»

Останні статті