Шкідники та хвороби ягідників: підготовка до нового сезону

 Шкідники та хвороби ягідників: підготовка до нового сезону

Сіра пліснява – проблема для плодів малини

Щосезону на плантаціях доводиться стикатися з проблемами, які пов’язані з тим, що з’являються хвороби та шкідники. Незважаючи на те, що вони часто повторюються, щороку потрібно переглядати стратегію боротьби з ними. Крім того, ягідівників можуть здивувати нові проблеми, яких досі не було. Також може бути змінена програма захисту та перелік дозволених фунгіцидів та інсектицидів. Захист рослин у сезоні 2023 року став темою для обговорення під час щорічної конференції Jagodowe Trendy у Красніку.

ЗМІНИ В РЕЄСТРІ ФУНГІЦИДІВ

Практичний підхід до боротьби з хворобами малини презентував доктор Павло Кравець (HortiTeam). У перших словах свого виступу він звернув увагу на постійне зменшення переліку захисних засобів (діючих речовин) для захисту ягідників. У 2022 році вилучено, наприклад, тіофанат-метил, який є діючою речовиною таких препаратів, як Topsin М 500 SC та його аналогів (Bajlando 500 SC, Sintop 500 SC, Тiofan 500 SC, Тiptop 500 SC). Також він входив до складу двокомпонентних фунгіцидів поряд із тетраконазолом, і його застосування також було заборонено. Для догляду за насадженнями малини більше не можна буде використовувати засоби під торговими назвами Yamato 303 SE, Matador 303 SE та Moderator 303 SE, які використовували для захисту від сірої плісняви та відмирання пагонів.

У наступному сезоні на плантаціях малини більше не можна буде використовувати Envidor 250 SC, діючу речовину якого – спіродиклофен – також вилучено з реєстру засобів захисту малини. Це був засіб для боротьби з павутинним кліщем.

Сонечка зменшують популяцію багатьох шкідників, зокрема попелиці

НАЙБІЛЬШІ ПРОБЛЕМИ – У ҐРУНТІ

Великим випробуванням для садівників є фітофтороз малини. Збудник хвороби – Phytophthora spp. – спричиняє опадання рослин на плодоносних насадженнях. Розвитку захворювання сприяють певні умови, наприклад, збудник найкраще розвивається в діапазоні температур від 7 °C до 30 °C, оптимальна температура – 20–25 °C. Найчастіше вражає насадження, створені на компактних ґрунтах, де зберігається вода. Варто пам’ятати, що періодичне затоплення рослин сприяє поширенню збудника та зараженню кореневих волосків. Зараженню малини також сприяє розташування крапельниць біля кореневої шийки, а також підтримання високої вологості в місцях мульчі. З плантації необхідно видалити всі рослини з ознаками захворювання, оскільки вони є джерелом інфекції для інших кущів. Хвороба також може передаватися із зараженим рослинним матеріалом.

Доктор П. Кравець розповів про способи запобігання рослин від зараження фітофторою. Це використання для висаджування саджанців, вільних від збудника хвороби – Phytophthora spp., вирощування малини на «піднятих грядках», щоб уникнути затоплення рослин, правильний дренаж ґрунту перед посадкою рослин. Зниженню захворювання також сприяють підживлення кальцієм (хороший досвід після застосування, сульфату кальцію і доломітового вапна), і систематичний огляд насаджень і видалення хворих рослин. Нові плантації закладати на продезінфікованих місцях, вирощувати стійкі сорти. Доповідач порекомендував звернути увагу на біопрепарати, які можуть зменшити проблему, та обробки, які впливають на стійкість рослин, у тому числі і до збудника фітофтори.

Дорота Лабановська-Бури, Zielona Perspektywa (Польща)

Продовження статті безкоштовно читайте в журналі «Ягідник» № 5-1 тут.

Аби придбати друкований випуск журналу, оформити передплату на рік (у 2023 році буде 5 випусків) або придбати видання, видані впродовж минулих років, звертайтеся: Лариса Товкач, +38 (097) 968 95 16, sad.nti@ukr.net.

Якщо ви хочете, щоб у наступному номері журналу ми написали саме про ваше господарство, підприємство, медіагрупа «Технології та Інновації» пропонує розміщення новин та інформації про компанії на електронних та друкованих ресурсах. Ми з радістю напишемо про досвід – ваш чи ваших клієнтів, про впроваджені новітні технології та передові рішення у журналах чи на сайтах («Ягідник»«Садівництво і Виноградарство. Т.І.», «Напої. Технології та Інновації»).

Контакти: Надія Ящук, директор проєкту, тел. +38 (068) 568-58-22rnadia@ukr.net

Лариса Товкач, менеджер, +38 (097) 968 95 16, sad.nti@ukr.net.

Анна Панкратенкова, менеджер, +38 097 759 25 83, +38 095 607 09 04, reklama.nti@gmail.com

Все буде Україна!

Журнал «Ягідник»

Останні статті