Шість мільйонів якісних саджанців

Щосезону вирощують у польському розсаднику Plantin, ретельно дбаючи про високий ґатунок кожного з них
Перевірений садивний матеріал високої якості – незмінна ознака, притаманна продукції відомої в Польщі та поза її межами групи in-vitro Kusibab. Уже близько чотирьох десятиліть польські садівники вирощують та пропонують партнерам саджанці найвищого ґатунку. За цей час справа перетворилася на успішний сімейний бізнес, який активно розвивається, реагуючи на найновіші тенденції ринку. Засновники та власники Групи плекають і власні традиції. Нині компанії співпрацюють з ягідівниками з низки країн у різних куточках світу. Серед них – і Україна, де давно переконалися у високій якості садивного матеріалу від польських партнерів. Зараз польські садівники активно розпочали новий сезон. Чого вони очікують від року нинішнього, на яких напрямках зосереджують особливу увагу, «Ягідник» дізнався, побувавши у гостях в іменитому польському розсаднику Plantin.
ЧОТИРИ ДЕСЯТИЛІТТЯ РОДИННОГО БІЗНЕСУ
Фірма Plantin входить до групи іn-vitro Kusibab, де вирощують садивний матеріал ягідних, плодових та декоративних рослин. Загалом на фірмах групи компаній зараз залучено близько 150 працівників.
Однак іn-vitro Kusibab – бізнес родинний. Його історія розпочалася близько 40 років тому: саме тоді було закладено «Gospodarstwo Ogrodnicze Tadeusz Kusibab», де займалися розмноженням рослин in-vitro. Справа почала розвиватися, і вже років за десять у господарстві почали вирощувати саджанці лохини. Бізнес поступово розростався, асортимент розширювався. Відтак років п’ятнадцять тому польські садівники розширили різноманіття своєї продукції ще й жимолостю.
– Спочатку центральний офіс та виробничі площі розташовувалися в Кракові. А першу лабораторію взагалі створили в підвалі родинного будинку. За кілька років заклали її поліпшене приміщення. І лише три роки тому почало працювали цілковито нове, інноваційне приміщення лабораторії. Зараз усі виробничі процеси здійснюються за межами Кракова – у місті працює лише наша лабораторія, – розповідає про етапи розвитку родинного бізнесу директорка з виробництва компанії Plantin Юстина КУСІБАБ-МРУК.
Сама пані Юстина за освітою – архітектор ландшафтного дизайну. У родинному бізнесі вже одинадцять років, і за цей час пройшла довгий шлях – від праці в лабораторії до роботи у сфері маркетингу. Нині очолює роботу розсадника та веде роботу з клієнтами, оскільки має значний досвід у маркетингу.
Ділянка, на якій зараз розміщена фірма Plantin, «працює» вже близько двадцяти років. Спочатку тут сформували шкілку, де рослини висаджували просто неба. Згодом розпочалося будівництво теплиць. У 2018 році на підприємстві відбувся процес повної реорганізації. Відтоді господарство змінило назву на спілку з обмеженою відповідальністю Plantin.
Минулого року після чергової реорганізації лабораторію вивели зі складу фірми Plantin, і вона стала осібним підприємством, що діє під колишньою назвою – Gospodarstwo Ogrodnicze Tadeusz Kusibab.
УСПІХ ВСУПЕРЕЧ ПАНДЕМІЇ
Зараз основною продукцією фірми Plantin є лохина, жимолость, малина й ожина. Останнім часом суттєво зріс попит на іргу вільхолисту, тож частка виробництва садивного мате- ріалу цієї рослини зростає.
– Окрім вирощування «основно- го» посадкового матеріалу, виконує- мо й спецзамовлення наших клієнтів – розмножуємо in-vitro окремі види та сорти рослин. Скажімо, маємо за- мовлення на актинідію, ревінь, облі- пиху, суницю садову. Нещодавно та- кож розпочали розмноження аґрусу, порічок, смородини.
Наскільки ж високим є рівень технологічного оснащення розсадника, стає зрозуміло практично з першого погляду. Адже сучасні технології тут застосовуються на всіх етапах виробництва.
– Працюємо не вручну, а з допомогою автоматичної лінії для пересаджування. За годину вона висаджує вісім тисяч саджанців, – зауважує пані Юстина.
Торік у Plantin довелося вирішувати чимало проблем, пов’язаних з пандемією ковіду. Адже у 2020 році через пандемію відбулося суттєве переформатування ринку. Багато клієнтів, які зазвичай купували значні обсяги продукції, зменшили замовлення. А дехто взагалі кардинально змінив асортимент закупівель. Тож довелося перелаштовуватися «на ходу», всерйоз переглянувши певні принципи роботи фірми.
– Попри такі зміни, вже у другій половині 2020 року у нас з’явилося багато нових клієнтів, які замовляли продукцію через пошту, але купували водночас великі гуртові партії. Чимало замовників зупинялися на мінімальному гурті – 50 саджанців одного сорту в горщиках Р9, або одна касета. Інші ж замовляли по кілька таких партій різних сортів. Це започаткувало новий успішний сектор продажів, – розповідає Юстина Кусібаб-Мрук.
З огляду на те, що у фірми Plantin є низка клієнтів з України, певні корективи в роботу розсадника, вочевидь, внесе і нинішня війна з російським агресором. Однак пані Юстина впевнена, що в Україні ягідництво обов’язково розвиватиметься й надалі.
РОЗМНОЖЕННЯ ІN VIVO: ПОЕТАПНО ТА ФІЛІГРАННО
Екскурсію виробничими потужностями фірми починаємо зі святая святих – відділення in vivo. Це закрите приміщення з контрольованими умовами, де рослини з лабораторії поміщають у поживне середовище, яке стимулює розвиток кореневої системи. Щоб розвиток кожної рослини відбувався оптимально, різні культури та сорти тут перебувають під різним освітленням – синім, червоним або ж комбінованим. Адже стабільні умови в приміщеннях дуже важливі для ефективного процесу акліматизації рослин після розмноження in vitro.
– Спочатку висаджуємо рослини до касет на 360 комірок. Ось тут у нас лохина, – демонструє саджанці пані директорка. – Натомість рослини з більшим листям – ожину, малину – садимо до касет на 264 комірки. Живці потребують багато вологи, тому перед висаджуванням субстрат заливаємо водою. Далі, задля збереження потрібного рівня вологості, поміщаємо рослини в спеціальні «будиночки», закриті пластиком. Згодом саджанці переміщують в закриті мінітеплиці. У цей час важливо призвичаїти рослини до навколишнього середовища, тому мінітеплиці поступово відкривають. Загалом процес займає близько тижня, протягом якого потрібно ретельно пильнувати, щоб рослинам вистачало вологи. Тому періодично в тепличці проводять зрошування.
У процесі вкорінення живці швидко ростуть. Тому згодом з них можна зрізати мікроживці завдовжки приблизно 2 см.
У теплиці бачимо вже вкорочені саджанці, висаджені до теплиці з лабораторних ємностей. Адже рослини, які довше ростуть та розвиваються в тепличних умовах, загалом сильніші, у них більше листя. Поступово на них з’являються якісні верхівкові саджанці, які відділяють від основних рослин. Останні ж, залишають у тих самих касетах приблизно на два тижні, після чого пересаджують у більші ємності. Після того, як саджанець випустив нові стебла, він готовий до висаджування. Щоправда, перед тим проводиться ще одне підрізування верхівки.
Теплиця поділена на теплу і зимову частини. Встановлене у ній ще й додаткове освітлення, що дає змогу поліпшити приріст рослин в холодну пору року.
ЗА СЕЗОН – МІЛЬЙОНИ САДЖАНЦІВ
В іншій частині теплиці – саджанці, з яких вже не відбирають посадковий матеріал: вони готові до формування замовлень клієнтів фірми. Такі рослини розгалужені, доволі потужні, мають два-три стебла. Вони ще не здерев’янілі, проте швидко розвиваються та дерев’яніють наприкінці сезону, під осінь.
– На всіх етапах намагаємося діяти так, щоб у результаті до клієнтів потрапляв високоякісний, міцний та здоровий садивний матеріал.
Рослини, що призначені для продажу в більших ємностях (М84 і Р9), висаджуємо на весну і утримуємо на шкілці до кінця літа або осені, а в продаж надходять коли мають добре розвинену кореневу систему і розгалужену надземну частину.
Площі теплиць фірми Plantin вражають: протягом сезону там вирощують близько шести мільйонів саджанців. Серед них – значна частина садивного матеріалу жимолості камчатської, яка в останні роки набуває все більшої популярності серед ягідівників.
– Теплицю, яку ви зараз бачите, засадили на початку березня. У її верхній частині найтепліше, тому починаємо висаджувати рослини згори вниз. Жимолость замовляють і в горщиках, і в касетах, тож працюємо з урахуванням індивідуальних побажань кожного клієнта. Взагалі жимолость росте інтенсивно: ємність дуже швидко заповнює коріння. А до кінця літа вона може вирости на півметра і навіть більше. Тому важливим етапом є обрізування верхівок – це сприяє тому, аби рослина розгалужувалася та краще вкорінювалася. Так само обрізаємо й малину, щоб вона мала гарний вигляд і зміцнювалася. Надто загущені рослини частіше хворіють. Увесь час підрізаємо й малину старшого віку. Якщо вистачає сонця, вологи та тепла, рослини розвиваються дуже швидко. Тому, застосовуючи обрізання, можемо «підлаштувати» саджанці під клієнта. До того ж обрізання нових пагонів дає змогу зменшити ламкість рослини під час транспортування, – розповідає пані Юстина.
Близько 40 років тому Тадеуш Кусібаб заклав лабораторію in-vitro, яка й стала стартом розвитку родинного бізнесу. На початках там розмножували орхідеї, кактуси, камелії та рододендрони. Уже згодом орхідеї стали своєрідним хобі пана Тадеуша, а основну комерційну нішу зайняла лохина.
У теплицях без підігріву саджанці ростуть повільніше, що також дає змогу за потреби пригальмувати їхній розвиток та дочекатися клієнтів.
А нещодавно у господарстві змонтували нову теплицю, у якій нині розміщують саджанці у більших контейнерах. До речі, щоб захистити ці теплиці від проникнення насіння бур’янів, яке заноситься вітром з полів, там передбачені сітки на передній та задній частинах. Таке пристосування суттєво спрощує догляд за рослинами.
У розсаднику є кілька плантацій. Тож, якщо поглянути на жимолость на двох різних ділянках, закладених у різні роки, можна побачити, наскільки швидко вона росте, і поспостерігати за особливостями її розвитку на різних етапах. Періодично сюди запрошують ягідівників із різних регіонів Польщі, аби вони мали змогу на практиці побачити, як росте ця культура, дізнатися особливості обрізки та формування кущів. Бо позитивний досвід найбільш цінний тоді, коли ним можна поділитися з іншими.
ПЕРЕВІРЕНИЙ МАТОЧНИК ТА «ІСТОРИЧНИЙ» ДЮК
Маточні рослини, які ростуть у господарстві, є чистими від певного переліку хвороб. Однак із їхніх пагонів все одно відбирають зразки, які спрямовуються на тестування в спеціалізовані лабораторії.
Регулярно здійснюють перевірки стану здоров’я в незалежних інсти- туціях:
- Agdia Incorporated in USA;
- WIORIN (Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Krakowie);
- Zakład Fitopatologii Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach.
Там проводиться перевірка на наявність хвороб, вірусів, мікоплазм із вказаного переліку. І лише після цього посадковий матеріал починають розмножувати.
Маточник Plantin – найважливіша частина підприємства у процесі роз- множення рослин. Він має підтвердження того, що маточні рослини в ньому є вільними від вірусів, мікоплазми та інших хвороб.
Гостям польські садівники з гордістю демонструють кущ лохини сорту Дюк, яка дала початок розмноженню лохини на фірмі. Легендарному Дюку, з якого почалася «лохинова» історія підприємств родини Кусібаб – вже більше 20 років, і для родинного бізнесу він є своєрідним символом. А взагалі пан Тадеуш Кусібаб пам’ятає кожну з рослин, з яких починалася справа, запевняють на фірмі.
Вік лохини доволі довгий – більше 50 років. Однак у сучасних умовах значно вигідніше після утримання плантації протягом 10–15 років повністю її оновлювати. Адже за цей час селекціонери виводять нові сорти, більш продуктивні та краще пристосовані до умов певної місцевості. Натомість старша рослина – потужніша та розлогіша, тож потребує ретельної обрізки. Тому, щоб доглядати за нею, потрібно значно більше часу.
Утім, лохину сорту Дюк досі вважають найпопулярнішою в Європі. Тож на сучасних ягідниках він «працюватиме» ще довго та успішно. Зрештою, як і будь-яка інша продукція від польського розсадника Plantin.
Щиро дякуємо за допомогу та сприяння у підготовці матеріалу представнику групи іn-vitro Kusibab Ігорю Пащуку.

Контакти: польська група компаній In-vitro Kusibab
+48 (727) 85-18-33
igor.pashchuk@in-vitro.pl, https://in-vitro.pl/ru/

Безкоштовно завантажити випуск журналу «Ягідник» № 2 можна тут.
Аби придбати друкований випуск журналу, оформити передплату на рік (у 2022 році буде 5 випусків) або придбати видання, видані впродовж минулих років, звертайтеся: Лариса Товкач, +38 (097) 968 95 16, sad.nti@ukr.net.
Якщо ви хочете, щоб у наступному номері журналу ми написали саме про ваше господарство, підприємство, медіагрупа «Технології та Інновації» пропонує розміщення новин та інформації про компанії на електронних та друкованих ресурсах. Ми з радістю напишемо про досвід – ваш чи ваших клієнтів, про впроваджені новітні технології та передові рішення у журналах чи на сайтах («Ягідник» і «Садівництво і Виноградарство. Т.І.»).
Контакти: Надія Ящук, директор проєкту, тел. +38 (068) 568-58-22, rnadia@ukr.net
Лариса Товкач, менеджер, +38 (097) 968 95 16, sad.nti@ukr.net.
Все буде Україна!