Щоб урожай був усім на радість: поради початківцям щодо вибору посадкового матеріалу та закладання ягідної плантації від досвідченого ягідника

 Щоб урожай був усім на радість: поради початківцям щодо вибору посадкового матеріалу та закладання ягідної плантації від досвідченого ягідника

Перед тим як закладати ягідну плантацію або ж зайнятися вирощуванням ягід на власній присадибній ділянці, важливо дізнатись якнайбільше корисної інформації щодо особливостей обраної культури та її розведення. Найкраще при цьому скористатися порадами досвідчених ягідників, які не лише добре «підковані» у теорії, а й випробували свої знання на практиці та здобули неоціненний досвід.

Такі поради щодо вирощування лохини, яка нині є однією з найпопулярніших ягідних культур, нашим читачам дає Андрій ГОНЧАРУК, співвласник ФГ «Ягідне МС» – сімейного господарства, у якому вирощують сертифікований посадковий матеріал ягідних культур.

ЗВЕРТАТИ УВАГУ НА ЯКІСТЬ САДЖАНЦІВ

Передусім дуже важливо не помилитися з вибором садивного матеріалу. Тим, хто планує вирощувати лохину, варто придбати дворічні саджанці у контейнерах місткістю 1,5– 2 л. Обираючи саджанці, потрібно звернути увагу, чи розвинена їхня коренева система. Коріння має цілком заповнити контейнер. Якщо ж у горщику нижня частина кореневої системи відсутня, то матеріал не є якісним, і згодом з такими саджанцями у ягідівників можуть виникнути проблеми.

Варто також звернути увагу на висоту пагона. У контейнері з дворічним саджанцем повинно бути щонайменше 2–3 скелетні пагони заввишки 40–50 см. Обираючи саджанці, потрібно ретельно «дослідити» їх візуально, щоб вони були здоровими, без хвороб. Ознаками захворювання є плямистість на листі та стовбурі, всихання пагона згори. На здорових пагонах не повинно бути пошкоджень. Їхнє забарвлення має бути рівномірним, листя – чистим та неушкодженим, сам пагін – з рівномірно насиченим зеленим відтінком. Втім, треба зважити й на те, що у деяких сортів лохини відтінок листя і стовбура може відрізнятися. Залежно від сорту різниться й колір листя восени: у деяких сортів лохини перед опаданням воно жовтіє, в інших – червоніє. Тому перед тим, як купувати садивний матеріал, варто визначитися з сортами і дізнатися про обрані якнайбільше інформації. 

ОБИРАТИ АПРОБОВАНІ СОРТИ

Зараз ягідівникам пропонують дуже багато різноманітних сортів лохини. Проте під час вибору передусім потрібно врахувати, з якою метою людина має намір вирощувати лохину. Для промислового виробництва ягід обирають одні сорти, а садоводи-любителі можуть обрати не такі продуктивні, але смачніші сорти.

Сортів лохини пропонують чимало, однак в Україні деякі з них ще не районовані. Тому краще все ж орієнтуватися на сорти, апробовані в нашій країні – це запобігатиме багатьом проблемам і труднощам у майбутньому.

У центральних, західних та північних регіонах України бажано орієнтуватися на Дюк, Патріот, Спартан, Блюкроп, Блуголд, Еліот, Нельсон та інші сорти північної групи. Що ж до сортів, які більше підходять для південних регіонів – Пінк Лимонад, Легасі та інші, то зими в умовах нашого клімату навряд чи вони перенесуть без втрат.

ЗАБЕЗПЕЧИТИ ПОЛИВ І ВБЕРЕГТИ ВІД МОРОЗІВ

Перед тим як висаджувати лохину, потрібно обрати ділянку, де умови для її вирощування будуть максимально сприятливими. Передусім, місце, де ростиме лохина, має бути добре освітленим та захищеним від вітру. Варто зважити на те, що вітер суттєво впливає на морозостійкість рослини. Навіть сорти з високою стійкістю до заморозків підмерзають на надто вітряних ділянках. Лохину не варто висаджувати у низовині. В таких місцях навіть ті сорти, які мають високу морозостійкість, можуть бути пошкоджені як весняними приморозками, так є і ризик накопичення зайвої вологи. Тому від місця розташування ділянки залежить багато.

Потрібно заздалегідь оцінити і якість ґрунту – він має бути легким, кислим і, звісно, забезпеченим необхідним підживленням. Перед висаджуванням рослин треба обов’язково провести аналіз ґрунту, а також води, визначивши, чи можна використовувати її для поливу саджанців. До слова, важливо заздалегідь провести розрахунок того, чи достатньо води у джерелі, з якого проводитимуть полив плантації. При цьому варто врахувати, що влітку щоденна потреба води на гектар ягідних насаджень – 16–25 кубометрів.

ПАМ’ЯТАТИ ПРО ПРОФІЛАКТИКУ

Ще один важливий крок перед висаджуванням рослин – профілактичні дії для захисту як від впливу шкідників, так і від хвороб у майбутньому. Обов’язково потрібно визначити, чи заражена ділянка личинкою хруща, і за необхідності вдатися до хімічного захисту. Зазвичай у молодих насаджень коріння невелике, і личинки хруща можуть звести зусилля фермера нанівець, суттєво пошкодивши насадження. Личинка хруща завдає шкоди не лише лохині, а й будь-яким іншим культурам. Тому протягом перших двох років ґрунт на ділянці варто обробляти засобами захисту з профілактичною метою. Чималої шкоди завдає також довгоносик. У деяких регіонах України нещодавно з’явився американський білий метелик, який об’їдає листя на деревах та кущах, оповиваючи гілля павутиною. Ще один небезпечний для ягідних культур шкідник – оленка волохата. Цей шкідник в останні кілька років помітно пошкодив ягідні насадження у центральних регіонах України.

Щоб насадження лохини були здоровими, потрібно дотримуватися правильної схеми захисту рослин. Навесні до розпускання бруньок та восени після опадання листя лохину слід обробити мідьвмісними препаратами. Під час цвітіння насадження лохини потрібно обробляти системними препаратами, оскільки саме у цей час відбувається активне зараження рослини. До того ж потрібно відстежувати ситуацію протягом сезону.

Наприклад, після затяжних дощів лохину варто обробити системними препаратами від сірої гнилі. Правильно доглянута плантація лохини може працювати щонайменше 20 років. З кожним роком хвороби та шкідники на ділянці накопичуються. Тому потрібно мати чіткий план захисту плантації від хвороб та шкідників, регулярно проводити огляд насаджень для своєчаного виявлення проблем.

Журнал «Ягідник»

0 Reviews

Написати відгук

Останні статті

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *