Що ви знаєте про мікоризацію саду?

 Що ви знаєте про мікоризацію саду?

Чи потрібна мікоризація плодових рослин? Таке запитання дедалі частіше виникає серед садівників. Враховуючи особливості росту та розвитку дерев і кущів у специфічних багаторічних садових біоценозах, можна стверджувати: так, потрібна!

Мікориза має особливу значимість у забезпеченні оптимального росту й формуванні врожаю плодових. Такі культури, як лохина, журавлина, брусниця, без мікоризи буквально животіють. Причин цього зазвичай декілька, але чи не головною все ж назвемо непідготовленість ґрунту до нормальної роботи кореневої системи, а саме – відсутність у ньому звичної для цих рослин мікрофлори, головним чином грибної, тобто мікоризи. Дається взнаки те, що коренева система цих рослин росте й розвивається в агресивному кислому ґрунтовому середовищі на одному місці 10 і більше років, на відміну від польових культур. Звісно ж, виконувати основну функцію – живлення – за допомогою мікоризних грибів кореням значно легше.

Завдяки такому симбіозу збільшується поверхня всмоктування кореневої системи, сполуки мінеральних речовин надходять усередину коренів у легкодоступній формі. Для садівництва південних регіонів важливим є те, що мікориза виконує функцію забезпечення рослин вологою. Крім того, гриби, які беруть участь у мікоризі, виконують захисну функцію, тобто перешкоджають ураженню іншими шкідливими грибами. Тому вивчення дії різних за походженням та складом препаратів на мікоризну діяльність різних плодових культур вельми актуальне.

Ефективність мікоризації вивчали, зокрема, на прикладі горіха волоського, фундука, чорниці високої, смородини, порічок, аґрусу, суниці садової та винограду.

У цих дослідах випробовували комплексний препарат, одержаний шляхом мікробіологічного синтезу, де активним інгредієнтом є суміш ефективних мікроорганізмів: Glomus, Trichoderma harz ianum. Гриби родини Glomus утворюють облігатну (обов’язкову) форму мікоризи. Ймовірно, сапрофітний гриб Trichoderma теж продукує мікоризу, але факультативну (необов’язкову форму). Суть дії грибів така: за кореневого внесення спори потрапляють у ризосферу (прикореневу зону), там проростають, вростають гіфами в корінь, проникають у глибокі його тканини і поступово вступають у симбіоз, утворюючи мікоризу, після чого починають «працювати», розчиняючи нерозчинні для рослин фосфати ґрунту тощо.

Крім трофічної функції, гриби Glomus, а особливо Trichoderma, як і всі симбіотичні гриби, мають дуже сильну протимікробну та протигрибкову дію.

Отже, мікоризний препарат призначений для:

  • активного заселення кореневої і прикореневої зони рослин корисними грибами й бактеріями;
  • вироблення природних антибіотиків заселеними грибами та бактеріями і пригнічення розвитку збудників хвороб (фузаріоз, фітофтороз, альтернаріоз, бактеріоз чорний та базальний, кореневі й плодові гнилі, макроспоріоз, парша та ін.) і шкідників (ураження нематодами тощо);
  • збільшення площі поглинання кореневої системи рослин завдяки розвитку мікоризи;
  • прискорення відновлення ґрунтів після руйнівного впливу техногенних факторів;
  • постачання рослинам вітамінів, фітогормонів, амінокислот, тобто культури мають отримувати збалансоване мінеральне живлення (азот, фосфор, калій, кальцій тощо);
  • забезпечення кращої схожості насіння та приживлення розсади.

Препарат вносили в прикореневу зону ґрунту двічі, а через 15–20 днів після останньої обробки проводили від-бір і аналіз кореневої системи.

Наочно ефект від дії мікоризного препарату зображено на фотографіях оброблених коренів рослин порівняно з контролем. Чітко помітно світлий наліт на коренях чорниці. За 160-кратного збільшення можна навіть побачити гіфи грибів на оброблених коренях. Також добре видно, що у контрольному варіанті їх немає або ж дуже мало.

Як показують результати досліджень, на корінні садових рослин формуються як ендотрофна, так і ектотрофна та ектоендотрофна види мікоризи. Усі вони утворюють суцільне сплетіння гіфів. За утворення ектотрофної (зовнішньої) мікоризи міцелій гриба огортає кінці молодих корінців, формуючи подобу чохлів, і проникає в міжклітинні простори, не руйнуючи клітини. При цьому кореневих волосків немає, а кореневий чохлик перетворюється на один-два шари клітин. Ектотрофна мікориза спостерігається у багатьох дерев. На кореневій системі однієї рослини формувати мікоризу можуть один або навіть кілька видів грибів. Але частіше якомусь виду вищої рослини в рослинних угрупованнях відповідає певний гриб-симбіонт.

Володимир СІЛЕНКО, канд. с.-г. наук, керівник експертного відділу БТУ-ЦЕНТР

Контакти:

БТУ-ЦЕНТР

Тел.: 0-800-301-900

Більше матеріалів читайте у друкованому журналі «Ягідник».

Оформити передплату журналу «Ягідник» можна за телефонами:
Альона Данчук, тел.: +38 097 528 36 46, sad2017@ukr.net
Анна Панкратенкова, тел. +38 097 75 92 583, reklama.nti@gmail.com
Лариса Товкач, тел.+38 097 968 95 16, sad.nti@ukr.net
Ірина Калюжна, тел.: +38 096 458 76 82, reklama.nti@ukr.net
Ірина Петронюк, тел.: +38 096 49 16 692
Передплату на журнал можна оформити як через редакцію, так і в будь-якому поштовому відділенні. Передплатний індекс 60218.

Журнал «Ягідник»

Останні статті