Що найбільше вплине на ягідний бізнес України?

 Що найбільше вплине на ягідний бізнес України?

Один із найважливіших аспектів, який формує ягідний бізнес і буде актуальним для всіх, хто прагне вирощувати малину, лохину, жимолость, суницю садову, смородину тощо – це фактор робочої сили, який чомусь багато хто недооцінює, повідомляє east-fruit.

– Українці вже багато років їздять на сезонні роботи зі збору малини й інших ягід до Польщі, Великобританії та інших країн Європи. Тому може створюватися враження, що в Україні є надлишок робочої сили. Однак це не так: працівники, особливо в деяких регіонах, вже зараз є головним стримуючим фактором розвитку ягідного бізнесу, а найближчими роками стане справжнім викликом для ягідників України, – вважає економіст інвестиційного департаменту Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (ФАО) Андрій Ярмак.

Із цією проблемою вже давно зіткнулася Польща. Однак у цій країні діє розумна політика щодо залучення іноземних сезонних працівників і спрощеного їх працевлаштування. Цього року вперше з цим зіткнулася і Сербія, яка почала працювати над залученням працівників для збирання малини навіть із Індії та Монголії. Поки що тут переважно працюють сезонні збиральники ягід з Албанії.

– Галузевим асоціаціям в Україні потрібно терміново зайнятися підготовкою регуляторних актів для спрощення працевлаштування сезонних працівників. Тим паче, подібний досвід є вже у багатьох країн світу і нічого вигадувати не потрібно. Другий найважливіший момент – уже зараз треба подумати про легальне залучення на збирання ягід іноземних працівників, наприклад з тих же країн Центральної Азії, та скоординувати з урядом можливість їхнього легального працевлаштування. Знову ж таки, є досвід сусідньої Польщі, який можна взяти за основу. Інакше Україна посадить тисячі гектарів нових ягідних плантацій, а збирати і ягоди не буде кому. І тут уже питання полягає не у вартості збирання: у багатьох регіонах вже зараз складно знайти людей, які бажають працювати на зборі малини, і ця ситуація збільшується з кожним роком, – зазначає Андрій Ярмак.

Читайте також: Як створити успішний ягідний бізнес?

Переробка та заморожування: створення доданої вартості шляхом переробки ягід

Журнал «Ягідник»

Останні статті