Що чекає на виробників лохини цьогоріч?

 Що чекає на виробників лохини цьогоріч?

Лохина – один з найбільш трендових продуктів у світі, оскільки середні показники зростання експорту цієї ягоди становлять 14%, тобто 480 млн доларів у рік. Але натомість закордонні продажі української лохини скорочуються – на 16% за рік. Про це розповів економіст інвестиційного департаменту Продовольчої і сільськогосподарської організації ООН (ФАО) Андрій Ярмак під час конференції FTrade Club Berries2021, організованої проектом «АПК-Інформ: овочі та фрукти». Інформаційним партнером заходу став «Ягідник».

Фахівець вважає, що така ситуація українського експорту пов’язана зі зростанням конкуренції на світовому ринку. Зокрема, наразі активно вирощувати лохину починають в Узбекистані й інших країнах Центральної Азії. Також стрімко розвивається виробництво в країнах Південної Півкулі, які можуть отримувати високу ціну за ягоду, доставляючи лохину до країн Північної Півкулі в зимовий період.

Однак за словами Андрія Ярмака, найбільша потенційна загроза – це країни субсахарної Африки, адже вони мають найдешевшу і найкоротшу в світі морську логістику до двох найважливіших ринків збуту лохини – до Азії та країн Близького Сходу, а також дешеву робочу силу й ідеальний клімат для отримання врожаю лохини в будь-який сезон, що дозволяє вибирати найбільш привабливі ринкові вікна.

Натомість український виробник лохини наразі переваг не має, вважає Андрій Ярмак. При цьому вирощування лохини в Україні порівняно з європейськими країнами має певні недоліки. Зокрема, наш клімат гірше підходить для вирощування ягоди, майже всі технології – імпортні, у нас нижча врожайність і гірший інвестиційний клімат. Також в Україні не вистачає робочої сили для збору врожаю, проте оплата їхньої праці не суттєво відрізняється від оплати в ЄС.

– Позитивним фактором є зростання внутрішнього ринку, український споживач має низьку купівельну спроможність. І як тільки гектари лохини почнуть давати врожай, пропозиція лохини різко зросте, через що ціни на неї можуть помітно знизитися, – зазначає фахівець.

Тому Андрій Ярмак рекомендує вітчизняним виробникам лохини налагоджувати експорт морськими шляхами. За його словами, цю ягоду доцільніше вирощувати в південних регіонах України, оскільки звідти витрати на логістику будуть меншими. Окрім того, там лохина дозріває швидше, що дозволить отримати вищу ціну на неї.

При цьому, аналізуючи експорт, Андрій Ярмак вважає, що наразі кращі перспективи має реалізація української лохини в північних країнах Євросоюзу та в Великобританії, а також у Нідерландах, які переважно стають реекспортерами. Натомість ринки країн Близького Сходу та Південно-Східної Азії залишатимуться цікавими для України, поки актуальна авіалогістіка і поки цей ринок активно не завоювали африканські виробники.

Нагадаємо, якщо лохина вродить у всіх, то ціна на неї впаде.

Перспективний сортимент лохини в Україні.

Дозрівання лохини в Україні може розпочатися пізніше.

Журнал «Ягідник»

Останні статті