Шалений попит і високі ціни: досвід вирощування спаржі

 Шалений попит і високі ціни: досвід вирощування спаржі

Спаржа – це багаторічна трав’яниста рослина, що росте до 12 років на одному місці, випускаючи до 50 пагонів за сезон. Вона невибаглива до кліматичних умов, холодостійка, витримує морози до -30 °С. Хрусткі пагони є джерелом вітамінів та поживних речовин навесні та вживаються як овочі. Практичним досвідом культивування спаржі в умовах українського Полісся поділився Ігор НІЦКЕВИЧ, керівник фермерського господарства «Нікдарія». Плантацію площею 15 га у Радомишльському районі Житомирської області було закладено два роки тому. Цього сезону планують вийти на максимальні показники урожайності.

УСПІШНИЙ СТАРТ

Посадки спаржі в господарстві межують з лохиною, і в цьому є економічна доцільність, оскільки збір спаржі триває два місяці, з середини квітня по червень, потім достигає лохина. Це дає можливість задіяти працівників з березня по вересень.

– Сумісні посадки лохини і спаржі вигідні тим, що можна працювати весь сезон, від початку до кінця з одними й тими ж працівниками. Із середини квітня до кінця вересня співробітники можуть розраховувати на стабільний заробіток, – пояснює Ігор Ніцкевич. – В Україні всі операції – від посадки до збору – це ручна праця. У період збору на гектар потрібно до десяти працівників.

Для максимального використання потенціалу поля його розбили на квартали, квартали – на квадрати (до 2,5 гектара), далі – залежно від складу ґрунту, підтвердженого аналізами, висадили вибірково лохину і спаржу, посадки межують на відстані близько 6 метрів.

Спаржа не надто вибаглива до складу ґрунту, добре росте на дренованих ґрунтах, в яких волога вільно циркулює. Краще обирати сонячні ділянки, радить фермер.

Розмножується рослина корінням. Відповідно до ступеня розвитку кореня посадковий матеріал ділиться на дорожчий клас А, і більш доступний В. Чим сильніший корінь, тим краще він проростає: клас А дає урожай вже на наступний рік, В – через два роки. Посадка проводиться вручну.

За розрахунками господарства, початкові витрати на закладку плантації становлять близько 62 тисяч євро на 5 гектарів, причому ця сума однакова і для України, і для країн Європи. Тож у Польщі, Чехії чи Німеччині інвестиції будуть на такому ж рівні.

Вибрали сорти нідерландської селекції, що оптимально підходять для Полісся: Аспалім, Беклім, Ксенолім, Портлім.

Світлана ЦИБУЛЬСЬКА

Продовження статті читайте у друкованому журналі «Ягідник».

Оформити передплату журналу «Ягідник» можна за телефонами:

+38 (0362) 60 88 21,

Альона Данчук, тел.: +38 097 65 43 126

Анна Панкратенкова, тел. +38 097 75 92 583, reklama.nti@gmail.com

Лариса Товкач, тел.+38 097 968 95 16, sad.nti@ukr.net

Ірина Калюжна, тел.: +38 096 458 76 82, reklama.nti@ukr.net

Ірина Петронюк, тел.: +38 096 49 16 692

або надіслати заявку на e-mail: sad2017@ukr.net

Передплату на журнал можна оформити як через редакцію, так і в будь-якому поштовому відділенні. Передплатний індекс 60218.

Журнал «Ягідник»

Останні статті