«САВ АГРО ПАРТНЕР»: правильний старт – запорука подальшого успіху

 «САВ АГРО ПАРТНЕР»: правильний старт – запорука подальшого успіху

Рік, що минає, перевернув з ніг на голову весь світ і всі галузі промисловості. Садівництво та ягідництво – не виняток. У тих, хто лише нещодавно розпочав свою справу, додалося чимало проблем. Вони змушені не лише ставати на ноги, а й боротися з викликами пандемії та нестабільною економічною ситуацією. Одне з таких підприємств, які лише починають розвивати свій бізнес і чекають перших урожаїв, – «САВ АГРО ПАРТНЕР» із Маневицького району на Волині.

ПЕРЕДПРОДАЖНА ПІДГОТОВКА ВЛАСНИМИ СИЛАМИ

Історія компанії «САВ АГРО ПАРТНЕР» розпочалась із заготівлі дикоросів. Для їхньої переробки, а саме заморожування, було обладнано відповідні технології. Їх використовуватимуть і для переробки ягідної продукції, за вирощування котрої тільки-но взялися. Тож почали підприємці з фінальної складової виробництва – створення доданої вартості, про яку чимало фермерів замислюються аж після того, як навчилися вирощувати ягоду.

– Усі наші партнери, які об’єдналися для спільної роботи, мають або власні холодильні потужності, або досвід роботи в переробці, рітейлі, ягідництві тощо. Наше спільне підприємство засноване в 2017 році та спеціалізується на вирощуванні, подальшому заморожуванні й продажу овочів і ягід. Холодильні приміщення площею 1500 квадратних метрів і потужністю понад 200 тонн розміщені у селищі Маневичі. Також там є невелике обладнання для шокового заморожування, обсяги якого ми плануємо збільшувати, – розповів співзасновник компанії «САВ АГРО ПАРТНЕР» Андрій ШВИДНЮК. – Оскільки ці потужності розташовані за 30 кілометрів від площі, де ми закладаємо ягідники, хочемо збудувати додаткові приміщення неподалік від однієї з орендованих ділянок.

Це дозволить відразу заморожувати продукцію кращої якості без транспортування. Правильність і довготривале зберігання замороженої продукції гарантуватиме те, що відразу після збору врожаю ягоди потраплять у контрольоване температурне середовище, тобто в холодильні приміщення, які дають змогу швидко обробляти свіжу ягоду та здійснювати передпродажну підготовку.

Подбали в молодій компанії і про пакування, у цьому напрямі співпрацюють із ТОВ «Понінківська картонно-паперова фабрика», використовуючи стандартну гофротару. Вимоги до пакування морожених ягід (як дикоросів, так і вирощених у майбутньому малини та суниці садової) однакові. Власне, у компанії розглядають можливість упакування продукції відповідно до вимог покупців. У цій царині бізнесмени вже мають певний досвід, а от вирощувати продукцію вчаться практично з нуля.

ПРОФЕСІЙНА ПІДТРИМКА – ЗАХИСТ ВІД ПОШИРЕНИХ ПОМИЛОК

Щоб будь-яка справа стала успішною та результативною, передусім треба правильно її почати. І цей «початок» у ягідництві враховує не лише вибір саджанців і добрив, а й загалом культур, партнерів, добрив, систем поливу та накриття.

– Коли на тестових ділянках ми почали вирощувати малину, то не бралися засаджувати відразу всю площу, а робили це поступово, аби зрозуміти свої помилки і те, як їх у подальшому можна уникнути, – пригадує Андрій Швиднюк. – В основному ми обрали для вирощування суницю садову та малину, площі засаджень яких щорічно будуть збільшуватися, адже земельний банк становить понад 200 гектарів. Дві ділянки поля площею 140 гектарів відведені під органічне вирощування. Завдяки співпраці з ТОВ «Органік стандарт» компанія сертифікована як органічний виробник.

Це, зокрема, передбачає, що на всіх етапах вирощування й обробки плодів запроваджено постійний контроль, який гарантує безпечність і екологічність продукції.

– Ми тільки починали свій шлях і всьому навчалися, тому звернулися за консультацією до професіоналів, що спеціалізуються на вирощуванні органічної продукції. Наразі маємо штатного агронома, але, як кажуть, одна голова добре, а дві – краще, тому співпрацюємо з агроконсультантом Ганною Луцько. До речі, саме вона допомогла нам правильно підібрати сорти, завдяки яким компанія зможе бути на ринку зі свіжою ягодою максимально довго, та супроводжує нас в напрямі органічного ягідництва.

Вивчивши ринок України, закласти власні насадження вирішили оригінальними саджанцями, закупленими в нідерландських розсадниках. Так, торік компанія «САВ АГРО ПАРТНЕР» закупила в Нідерландах саджанці суниці садової, цього року висадила маточник, а наступного планує розсаджувати отриманий садивний матеріал і отрима-ти перший врожай на площі 35 гектарів. Щоб рослини набрали сили та мали хорошу кореневу систему, виробники садивного матеріалу порадили у перший сезон обрізати суцвіття, не даючи рослинам плодоносити. Відповідно, вся сила рослин цього року пішла в кореневу систему, тобто в ріст, а не в плоди.

– Важливо не просто посадити саджанці й виростити врожай, потрібно відразу правильно підібрати сорти, – переконаний Андрій Швиднюк. – Тому ми придбали ранньостиглі, середньостиглі та пізньостиглі сорти суниці садової, щоб максимально розтягнути період збирання врожаю.

Однак, як виявилося в процесі добору розсади, українські компанії закуповують садивний матеріал у кращих європейських селекційних центрах і розмножують його в себе. Це дозволяє отримати якісні саджанці, дещо оптимізувавши витрати. Тому вирішили піти цим шляхом: налагодили контакти з компанією «Розетта Агро», яка тісно співпрацює з нідерландськими розсадниками.

– Орієнтуючись на перспективу, із «Розетта Агро» ми розглядали можливість вирощування зерняткових культур (яблук та груш), а також аспарагусу і лохини, – веде далі наш співрозмовник. – Адже частина наших ділянок розташована в дещо заболоченій місцевості, і після проведених аналізів ґрунту ми побачили, що він підходить для вирощування лохини. Тому будемо вивчати нові для нас ринки.

АКЦЕНТ – НА СПІВПРАЦІ З ВІТЧИЗНЯНИМИ ПАРТНЕРАМИ

У «САВ АГРО ПАРТНЕР» вирішили піти далі – поширити практику співпраці з вітчизняними компаніями й на інші сфери, як-от накриття, живлення рослин тощо. Період внесення добрив на плантаціях «САВ АГРО ПАРТНЕР» розпочинається з настанням вегетації. В пізньоосінній період до настання морозів агрономи готують насадження до зими, вносячи мікроелементи, необхідні рослині для зимівлі. Така підготовка в подальшому дає свої результати: коренева система зміцнюється, а навесні рослини утворюють гарні суцвіття.

– Враховуючи те, що ми вирощуємо органічну продукцію, список препаратів, дозволених до використання, дещо обмежений, – зазначає засновник компанії. – Спільно з агроконсультантом Ганною Луцько ми розробили технологічну карту, за потреби її коригуємо і вносимо препарати й мікроелементи, яких потребують насадження в певний момент. Якщо у наших партнерів, зокрема компаній «Магнат Агро», «Лібра Агро» та «Ерідон», немає потрібних препаратів, ми їх замовляємо в компанії БТУ-ЦЕНТР.

Системи зрошення і накриття плантацій – не забаганка, а реальність, якої потребують усі ягідні підприємства. Тому щодо створення системи зрошення компанія «САВ АГРО ПАРТНЕР» консультувалася з різними підприємствами, серед яких «Іригаційні системи» та «Іррігатор Україна».

– З ними ми розробили приблизний проєкт, тому вже маємо уявлення, як правильно організувати полив. Про переваг використання плівки на ягідних насадженнях можна говорити багато: вона захищає від бур’янів, зменшує випаровування води, покращує структуру ґрунту, забезпечує більш раннє дозрівання ягід і, відповідно, отримання першого врожаю. Тому ТОВ «САВ АГРО ПАРТНЕР» в цьому напрямку співпрацює з українською компанією «Пластмодерн», – розповідає Андрій Швиднюк.

Нещодавно компанія стала членом галузевої асоціації «Укрсадпром», мета якої – популяризація і розвиток садівництва та ягідництва як галузі, необхідної для здорового життя людини. Саме там можна знайти професійних порадників, аби сформувати кваліфіковану команду, адже це не просто важливо, а й необхідно.

Що стосується планів на майбутнє, то компанія «САВ АГРО ПАРТНЕР» планує більше працювати у напрямі вирощування та реалізації замороженої органічної продукції на експорт.

– Я працював з рітейлом, зокрема з європейськими мережами Metro Сash&Carry й Auchan, тому знаю про їхні потреби в якісному, фасованому та добре представленому продукті, – пояснює Андрій Швиднюк. – Окрім того, частину продукції з тестових ділянок (близько 50–60 тонн) цього року ми реалізували на свіжому ринку, тому я думаю, що, крім заморожування, будемо працювати і в цьому напрямку, адже ціна на продукцію там значно вища. У перспективі нам би хотілося бути підприємством, яке не лише виготовляє сировину, а й має свій бренд, торгову марку та випускає під нею свою продукцію.

Контакти:
Волинська обл.,
смт Маневичі,
Тел.: + 38 097 751 10 26,
Андрій Швиднюк

Більше матеріалів читайте у друкованому журналі “Ягідник”.

Оформити передплату журналу «Ягідник» можна за телефонами:
+38 (0362) 60 88 21,
Альона Данчук, тел.: +38 097 65 43 126
Анна Панкратенкова, тел. +38 097 75 92 583, reklama.nti@gmail.com
Лариса Товкач, тел.+38 097 968 95 16, sad.nti@ukr.net
Ірина Калюжна, тел.: +38 096 458 76 82, reklama.nti@ukr.net
Ірина Петронюк, тел.: +38 096 49 16 692
або надіслати заявку на e-mail: sad2017@ukr.net

Передплату на журнал можна оформити як через редакцію, так і в будь-якому поштовому відділенні. Передплатний індекс 60218.

Журнал «Ягідник»

Останні статті