Саджанці in vitro від вітчизняного виробника

 Саджанці in vitro від вітчизняного виробника

Для виробників сільськогосподарської продукції вкрай важливо шукати нові можливості, агротехнології для того, щоб бізнес був успішним. Грамотний вибір сорту, інноваційні підходи до вирощування продукції дозволяють використовувати нові можливості та точки активного старту. І отримати їх можна не лише за кордоном, а й в українських розсадниках.

Анна і Тетяна ДОМБРОВСЬКІ та Дмитро ГОНЧАРУК – власники розсадника ягідних культур «Фруктовий сад АТ», що на Київщині. Саме тут роблять ставку на вирощування саджанців найвищого ґатунку не тільки популярної лохини, але й багатьох інших перспективних ягідних культур, як-от жимолость, брусниця, ожина, аґрус, журавлина і не лише. А придбати якісні районовані саджанці, вирощені методом in vitro, можуть не лише власники середніх фермерських господарств, а й аматори ягідництва.

КООРДИНАТИ ЯКОСТІ

Фермерське господарство «Фруктовий сад АТ» – зареєстрований розсадник ягідних культур, що працює з 2008 року. Це родинна справа, яка у своєму багажі має понад 20 років досвіду вирощування плодово-ягідних культур. Ми одні з перших в Україні почали вирощувати саджанці ягідних культур методом іn vitro, а нині не лише вирощуємо саджанці, а й маємо власне демополе, де перевіряємо і тестуємо нові технології, підходи та техніки, – розповідає Анна Домбровська.

Саме досвід, зібраний протягом усіх цих років, дав змогу власникам розсадника «Фруктовий сад АТ» вивчити свої культури та кращі технології, які дозволять фермерам у майбутньому отримати хороші врожаї і прибутки.

Загальні потужності нашого господарства становлять близько 400 тисяч рослин на рік. Близько 70% саджанців, які культивують у розсаднику, – це саджанці лохини, решта – 30% садивного матеріалу – жимолость, брусниця, ожина, аґрус, журавлина, малина тощо, разом взяті. Чому зробили ставку на лохину? Тому що вітчизняний ринок ще нею не насичений і не кожен українець може дозволити собі її покуштувати. На своїх плантаціях високорослої чорниці ми перевіряємо сорти максимально ретельно, щоб знати, які саджанці варто культивувати в Україні, а які – ні. На відміну від багатьох інших господарств, у нас можна не тільки роздивитися садивний матеріал, але й побачити, які врожаї дають різні сорти цієї культури. Окрім цього, якщо багато вітчизняних компаній сьогодні лише перепродують саджанці, ми все вирощуємо виключно власними силами. Досягти такого результату було непросто, на це знадобилися роки, – констатує Анна Домбровська, співвласниця розсадника ягідних культур «Фруктовий сад АТ».

У розсаднику «Фруктовий сад АТ» пропонують саджанці лохини Блюкроп, Река, Еліот, Дюк та інших сортів. Найбільше саджанців купують фермери із заходу України, трохи менше – аграрії з півдня та східних регіонів. Усі сорти лохини у розсаднику районовані й придатні для посадки на всій території України.

Ми переконані, що, вирощуючи ягоди, й лохину зокрема, можна заробити свій мільйон з гектара. Головне ж – дотримуватись усіх технологій догляду від першого року посадки, – підсумовує Анна Домбровська.

НА ЧАСІ – АВТОМАТИЗАЦІЯ ВИРОБНИЦТВА

У сільськогосподарському виробництві все гладко не буває і кліматичні катаклізми справді впливають на різні культури, і ягідні – не виняток. Тому в розсаднику ретельно слідкують за станом своїх насаджень та максимально контролюють кожен етап розвитку рослин. Зокрема, тут змінили технологію використання водних ресурсів.

Цього року ми подбали про автоматизацію поливу в розсаднику. Спочатку ми замішували добрива вручну і вносили їх через дозатрон, – розповідає співвласник розсадника Дмитро Гончарук. – Втім, такий метод не давав нам бажаних результатів, і ми вирішили автоматизувати механізм поливу й внесення поживних речовин. Завдяки співпраці з компанією «ПрофПолив» ми змогли отримати оптимальний фертигаційний вузол, що автоматично зволожує ґрунт і вносить добрива у контейнерному полі. Система працює автоматично, й часто ми програмуємо її на роботу вночі, щоб максимально зменшити витрати води та електроенергії. До того ж, ми повністю переглянули систему внесення добрив і не відхиляємось від неї.

У господарстві «Фруктовий сад АТ» був здійснений один з пілотних проєктів із фертигації насаджень до 10 га. Основна частина вузла виготовлена в Португалії. Це новинка для українського ринку, яка допомогла здешевити проєкт і зробити його доступним для дрібних та середніх господарств.

Крім того у розсаднику вже готують до відкриття власний холодильник, щоб зібрану з поля ягоду можна було охолодити, довше зберігати й пропонувати напряму споживачам. У планах – підготовка сортувального комплексу і пошуки оптимальної упаковки для ягоди.

ПЕРСПЕКТИВА – ЗА ЖИМОЛОСТЮ

Власники розсадника розповідають, що все частіше аграрії та любителі ягід закуповують саджанці брусниці, журавлини та інших нішевих культур, щоб засадити кілька пробних гектарів. Тобто фермери починають дедалі більше звертати увагу на малопоширені та нетрадиційні культури: журавлину, брусницю, аґрус і навіть актинідію. Мода на ягоду багато в чому залежить від ціни, але наш ринок досить непередбачуваний, тому важко робити прогнози навіть на два-три роки.

За нашими спостереженнями, цікавість у фермерів викликає жимолость їстівна. Попит на цю нетрадиційну ягідну культуру зростає, тому обсяги виробництва її саджанців щороку збільшуємо. А ще кілька років тому саджанці жимолості їстівної купували лише інтернет-магазини. Ягоди жимолості дуже корисні, вони багаті на цінні мікроелементи та вітаміни, – розповідає Анна Домбровська. – На мій погляд, у жимолості великий потенціал. І треба врахувати, що це одна з перших ягід, яка достигає навесні у відкритому ґрунті. Втім, важливо, щоб з’явилися справді хороші промислові сорти жимолості – досить лежкі і транспортабельні. Фермери шукають нові, малопопулярні культури, прораховують, на що буде попит.

Тож першочергове завдання розсадника – забезпечити українських виробників якісним вітчизняним матеріалом, і це цілком здійсненна справа – свідчить досвід ФГ «Фруктовий сад АТ».

Контакти:
fruitsad.com.ua, sadok.biz.ua
Обухівський район, Київська область
с.Халеп’я
+38 096 958 01 39,
+38 096 931 80 69,
+38 096 931 80 68
sadok_prom@ukr.net

Журнал «Ягідник»

Останні статті