Ринок саджанців і селекція в Україні: сьогодення та майбутнє

 Ринок саджанців і селекція в Україні: сьогодення та майбутнє

Якщо перший етап створення саду чи ягідника – це вибір земельної ділянки, то другий – придбання садивного матеріалу. Саме цей етап є одним з визначальних для успішного проєкту, адже здорові та якісні саджанці будуть запорукою очікуваного врожаю. А якщо вони хворі, пошкоджені чи взагалі не того сорту, який заявляє виробник? І це лише частина проблем, які доводиться вирішувати фермерові, тому ситуація на українському ринку садивного матеріалу – доволі актуальне питання. Про стан ринку садивного матеріалу, про його проблеми та їхнє можливе вирішення, а також про майбутнє української селекції розповів заступник директора з наукової роботи Інституту садівництва Національної академії аграрних наук України (НААН) Олександр ЯРЕЩЕНКО під час конференції FTrade Club Berries-2021, організованої у рамках проєкту «АПК-Інформ: овочі та фрукти». Інформаційним партнером заходу став журнал «Ягідник».

– Ринок саджанців в Україні поступово стає все більш цивілізованим. Ще донедавна на цьому ринку був справжній мікс різних суб’єктів господарювання – розсадників, які працювали легально, напівлегально, нелегально чи взагалі як завгодно. Тепер ми потроху, але рухаємося в бік легалізації та дотримання прав інтелектуальної власності на сорти рослин. Не дуже швидко, але рухаємося, – розповів, виступаючи на конференції, Олександр Ярещенко. – Так, в Україні останнім часом з’явилися професійні розсадники, які пропонують фермерам у достатніх комерційних кількостях садивний матеріал приблизно однорідної якості. Це саме те, чого в українському ягідництві по більшості культур раніше майже не було. Якщо плодові розсадники активно працювали і необхідні партії садивного матеріалу яблуні чи груші можна було придбати без проблем, то з ягідними культурами це зробити було набагато складніше.

ЧОГО ПОТРЕБУЄ УКРАЇНСЬКИЙ РИНОК САДЖАНЦІВ

За словами заступника директора з наукової роботи Інституту садівництва Олександра Ярещенка, проблем на українському ринку саджанців вистачає. І передусім вони пов’язані з відсутністю прямої державної підтримки.

– Створення маточних насаджень держава теоретично може відшкодувати, але необхідно розвивати інфраструктуру розсадників. Наприклад, тепличні комплекси, а також лабораторії для оздоровлення й розмноження облаштовуються виключно за кошти власників/інвесторів. Тому в Україні держава досить активно підтримує товарне садівництво та ягідівництво, а безпосередньо розсадники – тільки опосередковано, – зазначає Олександр Ярещенко.

Друга проблема, яку потрібно вирішувати на ринку садивного матеріалу, стосується низки питань законодавчого характеру, зокрема розмноження сортів, які не мають патентного захисту. Так, в Україні будь-який сорт, навіть загальновідомий, обов’язково повинен бути внесений до «Державного реєстру сортів рослин, придатних для поширення в Україні». Тобто хтось повинен його туди внести (зареєструвати) та оплачувати подальшу підтримку.

– Проте не з усіма сортами можна так зробити. Тому я вважаю, що це надумані обмеження, які потребують негайного вирішення, – каже заступник директора з наукової роботи Інституту садівництва.

Продовження статті читайте у друкованому журналі «Ягідник».

Оформити передплату журналу «Ягідник» можна за телефонами:

Альона Данчук, тел.: +38 097 528 36 46

Ірина Петронюк, тел..: +38 096 491 66 92

Лариса Товкач, тел..: +38 097 96 89 516

Анна Панкратенкова, тел.: +38 097 759 25 83, reklama.nti@gmail.com

Ірина Калюжна, тел: +38 096 45 87 682

Директор проєкту: Надія Ящук, співзасновник медіа-групи «Технології та Інновації», тел. +38 (068) 568-58-22, rnadia@ukr.net

Автор ідеї – Катерина Конєва, шеф-редактор/ співзасновник медіа-групи «Технології та Інновації», тел..: +38 067 238 18 51 kateryna.koneva@gmail.com

Передплату на журнал можна оформити як через редакцію, так і в будь-якому поштовому відділенні. Передплатний індекс 60218.

Журнал «Ягідник»

Останні статті