Розтріскування черешні: як з ним боротися

Фото: Clive Kaiser, Oregon State University
Розтріскування черешні – одна з найбільших проблем, з якими зіштовхуються фермери при вирощуванні цієї культури. Дуже багато комерційних ягід втрачають виробники саме через цю проблему. Причин розтріскування черешні – декілька. Спеціалісти компанії «Агрітема» окреслили основні з них.
Основна причина розтріскування полягає в поглинанні шкіркою плодів надмірної вологи: дощової води, роси чи туману. При цьому у клітинах ягоди збільшується осмотичний тиск, стінки клітин розтягуються і утворюються мікротріщини. Це призводить до загнивання ягід, адже мікротріщини – це відкриті «ворота» для різного роду патогенів. Від цього фермери ризикують недоотримати значну частину врожаю, а подекуди й зовсім його втратити.
Існує декілька способів запобігання розтріскування:
- Вибір стійких до розтріскування сортів при закладанні нових садів. Передусім підбирають стійкі до розтріскування сорти, звертаючи увагу на товщину шкірки, кількість продихів на одиниці площі поверхні ягоди, щільність м’якоті та термін дозрівання сорту.
- Використання різних захисних укриттів (сітки, плівка тощо). Такі системи доволі ефективні не тільки проти розтріскування, а й проти граду, заморозків і птахів. Але при цьому вони потребують значних фінансових вкладень.
- Застосування препаратів, які здатні зменшити розтріскування. Дуже часто садівники застосовують препарати-антитранспіранти, які створюють захисну біоплівку і цим самим блокують надходження надлишку вологи в ягоду. Але при цьому така біоплівка, яка утворюється на листі, унеможливлює обробіток рослини фунгіцидами, внесення мікро- та макроелементів протягом 1-2 тижнів. Також зазвичай такі препарати роблять ягоду тьмяною (втрачається блиск) та липкою, через що плоди вже не мають товарного вигляду. Швидке надмірне поглинання води кореневою системою дерева, в основному через сильний дощ, також суттєво впливає на розтріскування. Антитранспіранти ж не можуть вплинути на засвоєння рослиною надмірної вологи з ґрунту.

Завдяки багаторічним спільним дослідженням науковців і садівників всього світу винайдені препарати-осмопротектори, які регулюють внутрішньоклітинний тиск (тургор) і значною мірою зменшують відсоток розтріскування.
Вже декілька років поспіль в Україні активно використовується препарат IntraCell® від канадської компанії Lallemand Plant Care. Це водорозчинний порошок для збагачення клітини природним гліцин бетаїном.

Ця молекула рослинного походження регулює осмотичний тиск клітин і дозволяє:
- підвищити здатність рослини утримувати воду;
- покращити тканинну стійкість і підтримати обмін речовин;
- запобігти розтріскуванню ягід і плодів, особливо в умовах стресу, та не дає проникнути фітопатогенним грибам всередину продукції та спричинити її псування;
- сприяє нормальному метаболізму всередині рослин і збереженню кліткової енергії;
- сприяти мобілізації поживних речовин, зокрема кальцію і мікроелементам;
- перевірений у багатьох країнах захист на кісточкових та інших культурах проти розтріскування плодів – 0,4 % концентрація по листку (4 кг/1000 л) за 1-2 доби до дощу;
- миттєве проникнення через кутикулу і перерозподіл по рослині впродовж 24 годин забезпечує тривалий захист рослин;
- обробка дозою 1 кг/га за 2-3 тижні до збору разом з фунгіцидом покращить дію фунгіциду і подовжить термін зберігання продукції;
- завдяки стабілізації клітинних мембран не утворюються мікротріщини, через які можуть потрапити патогени, що позитивно впливає на термін зберігання і більш тривалий період продажу врожаю.

Більше – за посиланням: https://agritema.com/
Читайте також: Українська черешня: яка ситуація очікується на ринку?