Про охорону сортів рослин – від головного юридичного партнера ягідної конференції

 Про охорону сортів рослин – від головного юридичного партнера ягідної конференції

Патентно-правова фірма «Пахаренко і партнери» вже традиційно виступила головним юридичним партнером IV Міжнародної науково-практичної конференції «Ягідництво і переробка: технології та інновації», яка відбулася 10 грудня 2020 року у Львові.

Доповідачем другої секції форуму у форматі онлайн стала експерт компанії Анастасія ТЕРЗЕМАН із презентацією на тему «Сорти рослин як основа успішного ягідного бізнесу».

Учасники форуму дізнались про основні аспекти охорони прав на сорти, а саме, що право інтелектуальної власності на сорт рослин становлять особисті немайнові права інтелектуальної власності на сорт рослин та майнові права інтелектуальної власності (ІВ) на сорт рослин.

Особисті немайнові права ІВ на сорт рослин засвідчуються охоронним документом – свідоцтвом про авторство на сорт рослин.

Майнові права ІВ на сорт рослин засвідчуються охоронним документом – патентом на сорт рослин – і вносяться до Державного реєстру патентів на сорти рослин.

Щоб отримати патентну охорону прав ІВ на сорт в Україні, треба подати заявку та отримати патент саме в Україні, інакше, навіть якщо цей сорт має охорону на іншій території, він не буде захищений правом ІВ на території нашої держави.

Право на поширення сорту – право на комерційне розповсюдження відмінного, однорідного та стабільного посадкового матеріалу – матеріального носія сорту рослин, який може бути використаний для задоволення потреб суспільства і не заборонений для поширення з підстав загрози життю і здоров’ю людей, заподіяння шкоди тваринному і рослинному світу, збереженню довкілля, засвідчене державною реєстрацією.

При реєстрації права на поширення сорту відповідний сорт заноситься до Державного реєстру сортів рослин, придатних для поширення в Україні, а власникові права на поширення сорту видається свідоцтво про державну реєстрацію сорту, яке не є охоронним документом.

Право на поширення сорту буде майновим правом ІВ лише для власника чинних майнових прав ІВ (особи, яка має чинний патент України на сорт рослин). Для всіх інших осіб це буде суто комерційне право на розповсюдження (продаж, введення в обіг) певного сорту рослин за визначену суб’єктом господарювання плату.

Підсумовуючи, Анастасія Терземан ще раз оголосила ключові моменти презентації:

«1. Патент України на сорт обмежено не тільки строком, але й територією. Це означає, що власник патенту України на сорт не має прав ІВ, наприклад, на території ЄС. У разі зацікавленості треба подавати заяву на отримання правової охорони сорту окремо в кожну країну.

2. Умови отримання прав на похідні сорти та умови їхнього використання повинні бути відображені в ліцензійній угоді на використання вихідного сорту, щоб потім не довелось у судому порядку доводити, що сорт, на який видано патент, є похідним від вашого сорту.

3. Варто вміти користуватись інформаційними ресурсами, які містяться у вільному доступі на сайті відкритого порталу даних (data.gov.ua), інформаційно-аналітичного порталу АПК (agro.me.gov.ua) та сайті Українського інституту експертизи сортів рослин (sops.gov.ua). Оскільки повна інформація щодо сорту не консолідована в одному реєстрі, треба знати, де і яку інформацію можна знайти.

4. Необхідно дотримуватись політики «один сорт – одна назва», тобто назва сорту повинна бути ідентична в усіх країнах. Якщо сорт був захищений або якщо заявка на сорт рослин подана в іншій країні, назва сорту в Україні повинна бути однаковою з назвою в іншій країні. Якщо на сорт не була отримана патентна охорона в будь-якій країні, але він продається на ринку або відомий під певною назвою, ідентична назва повинна бути використана при отриманні охорони. Також така сама назва не може бути присвоєна для споріднених видів. Назва сорту не може бути зареєстрована як торговельна марка, проте може використовуватись разом із нею. Назва сорту має використовуватись при продажу посадкового матеріалу сорту навіть після закінчення його правової охорони.

Дякуємо організатору конференції – видавничо-інформаційному проєкту «Технології та Інновації» – за відмінну організацію заходу, і до нових зустрічей».

Контакти:

м. Київ, вул. Велика Васильківська, 72

Бізнес-центр «Олімпійський»

Тел.: (044) 593-96-93 / факс (044) 451-40-48

pakharenko.ua, e-mail: pakharenko@pakharenko.com.ua

Більше матеріалів читайте у друкованому журналі «Ягідник».

Оформити передплату журналу «Ягідник» можна за телефонами:
+38 (0362) 60 88 21,
Альона Данчук, тел.: +38 097 65 43 126
Анна Панкратенкова, тел. +38 097 75 92 583, reklama.nti@gmail.com
Лариса Товкач, тел.+38 097 968 95 16, sad.nti@ukr.net
Ірина Калюжна, тел.: +38 096 458 76 82, reklama.nti@ukr.net
Ірина Петронюк, тел.: +38 096 49 16 692
або надіслати заявку на e-mail: sad2017@ukr.net

Передплату на журнал можна оформити як через редакцію, так і в будь-якому поштовому відділенні. Передплатний індекс 60218.

Журнал «Ягідник»

Останні статті