Про інтелектуальну власність і врожай: як виробникам ягід не стати жертвою шахраїв

 Про інтелектуальну власність і врожай: як виробникам ягід не стати жертвою шахраїв

Право інтелектуальної власності на сорт рослин становлять:
1) особисті немайнові права інтелектуальної власності на сорт рослин, засвідчені державною реєстрацією;
2) майнові права інтелектуальної власності на сорт рослин, засвідчені патентом;
3) майнове право інтелектуальної власності на поширення сорту рослин, засвідчене державною реєстрацією (стаття 485 Цивільного кодексу України).

При цьому всі права інтелектуальної власності – територіальні права. Це означає, що для захисту в Україні прав на кожен новий сорт рослин необхідно отримати український патент. Патент видається тільки на новий сорт рослин та надає його володільцеві виключні майнові права інтелектуальної власності на сорт. В усьому світі саме патент на сорт рослин надає правову охорону сортові, а після спливу терміну дії патенту сорт стає вільним у користуванні.

Інформацію щодо патентної охорони на сорти рослин можна знайти у державному Реєстрі патентів на сорти рослин, де містяться дані про видані патенти, строк їхньої дії та чинності, зареєстровані ліцензійні договори, видані на підставі таких патентів в Україні.

Як і в міжнародному законодавстві, у Законі України «Про насіння і садивний матеріал» встановлено три категорії садивного матеріалу багаторічних рослин: вихідний, базовий і сертифікований. Вихідний садивний матеріал розсадники можуть отримати від виробників сорту для подальшого розмноження; базовий садивний матеріал, тобто матеріал, отриманий від послідовного розмноження вихідного садивного матеріалу, доречно використати виробникам для створення маточних насаджень; сертифікованим матеріалом для закладення промислових насаджень мають користуватися виробники, які використовують садивний матеріал для вирощування плодово-ягідних культур.

Антоніна ПАХАРЕНКО-АНДЕРСОН, керуючий партнер патентно-правової фірми «Пахаренко і партнери», президент Українського альянсу по боротьбі з підробками і піратством (UAACP), патентний повірений України;
Олена ШАМРІНА, партнер патентно-правової фірми «Пахаренко і партнери», патентний повірений України

Контакти:
pakharenko.ua
Київ, вул. Велика Васильківська, 72,
бізнес-центр “Олімпійський”,
тел.: (044) 593 96 93/факс: (044) 451 40 48
pakharenko@pakharenko.com.ua

Продовження статті читайте у друкованому номері “Ягідника”. Придбати його, а також ознайомитися із загальним змістом журналу ви можете тут.

Оформити передплату журналу «Ягідник» можна за телефонами:
+38 (0362) 60 88 21,
Анна Панкратенкова, тел. +38 097 75 92 583, reklama.nti@gmail.com
Лариса Товкач, тел.+38 097 968 95 16, sad.nti@ukr.net
Ірина Калюжна, тел.: +38 096 458 76 82, reklama.nti@ukr.net
Ірина Петронюк, тел.: +38 096 49 16 692
або надіслати заявку на e-mail: sad2017@ukr.net

Передплату на журнал можна оформити як через редакцію, так і в будь-якому поштовому відділенні. Передплатний індекс 60218.

Журнал «Ягідник»

Останні статті