Премудрості вирощування ягоди опанували. Як освоїти ринки? Що для цього треба зробити?

 Премудрості вирощування ягоди опанували. Як освоїти ринки? Що для цього треба зробити?

На початку грудня ягідники з усієї України та з-за її меж зібрались у Львові на IV Міжнародну науково-практичну конференцію «Ягідництво і переробка: технології та інновації», організовану медіагрупою «Технології та інновації». Перед початком практичних сесій за круглим столом українські виробники ягід обговорили актуальні питання галузі. Зокрема, підбили підсумки ягідного сезону-2020, спробували спрогнозувати обсяги виробництва і ціни на основні ягідні культури в Україні у наступному році, детально розглянули особливості створення кооперативів на прикладі вже діючих. Згадали про продаж ягід у супермаркетах та підводні камені експорту українських ягід за кордон. Модерував засідання за круглим столом один із співзасновників першого вітчизняного «лохинового» кооперативу Big Berry Coop Олег НАУМЕНКО.

ЯГІДНИЙ СЕЗОН-2020

Звісно, що підсумки сезону 2020 року багатьох виробників української ягоди розчарували. Пандемія, карантин, несприятливі погодні умови – це все вплинуло як на продукцію, так і на ціну на неї. Олег Науменко назвав цей сезон для ягідників аномальним. Про це у своїх виступах згадував і керівник компанії «Українська ягода», президент Української плодоовочевої асоціації Тарас БАШТАННИК, а також директор СТОВ «Жахнівка» Бейхан ТУРГАЙ.

Зокрема, Тарас Баштанник зазначив, що попри всі негативні моменти карантину попит на ягоди цього року був вищий, аніж у минулі роки. І причину цього ягідівники вбачають у низькій врожайності, що спричинило дефіцит продукції. Що ж до найманих сезонних працівників, то охочих працювати в місцевих виробників ягідної продукції було значно більше. Вочевидь, однією з основних причин можна назвати закриті через карантин кордони. А ще погоду, яка була не на боці виробників української ягоди.

Якщо говорити про погодні умови, то з минулої зими до осені 2020-го постійно з’являлись негативні фактори, як-от заморозки, поворотні заморозки, спека чи дощі, – зазначив президент Української плодоовочевої асоціації Тарас Баштанник. – У підсумку виробники ягід зазнали значних втрат. За нашими підрахунками, цього року врожай лохини в середньому на 40 відсотків нижчий, ніж торік. Приміром, на Житомирщині у 2019-му ми отримали врожай 12 тонн з гектара, тоді як цього року – тільки 8,5, тобто в півтора разу нижчий. І така ситуація скрізь по Україні.

Доповідачі наголошували на тому, що карантин та погода також вплинули на зменшення ринку продажу ягід у готелях-ресторанах. Саме їхні покупці завжди орієнтуються на заморожену ягоду більше, аніж на свіжу. Хоча, знову ж таки, через невисоку врожайність для виробників це не створювало проблем. Адже надлишку ягоди не було, а ціна на заморожену малину була у півтора разу вищою, аніж торік у цей час.

Усі зазначені фактори вплинули на зростання попиту на саджанці, а отже, й ціни. Тому спрогнозувати врожай наступного року важко. На цьому наголосив і директор компанії «Жахнівка» Бейхан Тургай.

КООПЕРАТИВИ: ГУРТОМ І ФАХОВО

Час маленьких розрізнених сільгосппідприємств, які займаються вирощуванням ягід, минув. Власне, саме час і показав, що вигідно не самотужки тягнути цього воза, а рівномірно розподіляти його вагу між компаньйонами. Це одностайно стверджували й підкріплювали сказане власним досвідом представники декількох кооперативів.

Керівник компанії «Ягоди Волині» Віталій ІШМУРАТ наголосив на тому, що без особливої державної підтримки виробникам ягідної продукції важко втриматися на плаву. Тому за кооперативами майбутнє.

Наприклад, Торгова марка «Ягоди Волині», яку я представляю, нині об’єднує шістьох юридичних осіб, які вирощують, морозять й експортують, – розповів Віталій Ішмурат. – На жаль, є кооперативи, які гарно заявили про себе, але з тих чи інших причин зійшли з дистанції. Часто це проблеми або організаційні, або фінансові. І цю тенденцію спостерігаємо в основному в кооперативах, які почали створювати в новоутворених ОТГ. Але кооперативний рух є і ми рухаємося далі!

Представник СОК «Оболоня», голова ФГ «Беррі Хілс» Віктор ДИТИНКО зазначив, що до створення кооперативів, як правило, спонукають певні проблеми виробника: чи то в обробітку, чи то у придбанні засобів захисту та живлення, чи в реалізації продукції, зокрема й за кордон:

Кооперація, як на мене, – це дуже хороша річ. У нас є сільськогосподарський обслуговуючий кооператив «Оболоня». Він був створений як продовження європейського проєкту «Мери за економічне зростання» з метою розвитку субрегіонів. Для нас це виявилося напрочуд вигідним, тому що ми об’єднали всі зусилля в кооператив: трудові ресурси, фахівців, техніку. І власник земельної ділянки, на якій закладено ягідник, просто домовляється на певних умовах із кооперативом, котрий надає комплексні послуги, починаючи з весняно-садових робіт й аж до збору врожаю і реалізації продукції.

Віктор Дитинко наголосив: якщо люди беруться створювати кооператив, то мають довіряти одне одному. Без довіри не вдасться запустити виробничий конвеєр на повну потужність, реалізувати наявний потенціал. Цю думку підтримав і керівник соціально-інвестиційного відділу «Контінентал Фармерз Груп» Василь МАРТЮК:

Із власного досвіду скажу: об’єднуватися краще господарствам однакового ґатунку, адже у малого та середнього виробника зовсім різні проблеми та потреби, тож їм важче буде досягти домовленостей. Візьмімо кооператив «Файна поляна». Там починали з того, що об’єднували людей, які просто хотіли вирощувати ягоду, і навіть не думали про переробку. Потім п’ятеро з
них збудували цех із заморожування ягід і були першим в Україні кооперативним центром із заморожування. Наступним етапом є кооперація переробників, виробників продукції. Наразі ведуться перемовини з кількома цехами, які переробляють невеликі обсяги – 3–10 тонн за добу, заморожують і думають спільно про закупівлю пакувальної тари, формування більших товарних партій для того, щоб виходити на зовнішні ринки й експортувати продукцію під єдиним брендом. Якщо є зацікавлені в такій кооперації, – наголосив Василь Мартюк, – у «Файній поляні» будуть раді обговорити перспективи співпраці. Такі процеси відбуваються, у них важливо знайти однодумців і не здаватися, коли не все буде вдаватися.

Олег Науменко додав, що кооператив стосується різних сфер діяльності ягідних підприємств: продажів, здешевлення закупівель, спрощення логістики, пошуку вигідних умов щодо відтермінування оплати засобів захисту; він дозволяє консолідувати зусилля, «вирівняти» всіх учасників кооперативу в питанні якості продукції, організації процесів, включно з міжнародною акредитацією GlobalG.A.P. та GlobalG.R.A.S.P.:

Це можливість для кожної людини отримати досвід інших членів кооперативу, які перебувають на іншій сходинці розвитку.

СУПЕРМАРКЕТ І РИНОК: ВИМОГИ ДО ТОВАРУ, ГАРАНТІЇ УСПІХУ

Не секрет, що головними покупцями свіжих і заморожених ягід є мережі супермаркетів. Якщо на ринку продати свою продукцію просто, то з супермаркетами все набагато складніше. Особливо для новачків. Керівник ТОВ «Агро-Буськ» Олександр БАРБАНЮК зауважив, що передусім для успішної співпраці із супермаркетами має бути повний пакет документів і дозволів, а найголовніше – виробникові треба бути зареєстрованим як платник податку на додану вартість. Окрім того, треба налаштуватися на те, що угода між супермаркетом та виробником не буде рівною.

За цією угодою маркет завжди буде мати перевагу над нами, – підкреслив Олександр Барбанюк. – Треба бути готовим до відстрочки платежів від 14 до 180 днів і готовим чекати. Щоб працювати з маркетом, необхідно створити бренд, і для господарства це буде ефективно. Окрім того, для продажу на полицях магазинів потрібна упаковка, про неї варто подумати заздалегідь.

Що ж до вимог до продукції, то Олександр Барбанюк передусім називає температурний режим. Чим швидше охолодити зібрану ягоду, тим довше вона буде придатною для продажу. Відповідно важливо забезпечити транспортування продукції у спеціальних холодильних камерах. Угоди із супермаркетами – це перший крок на шляху до експорту продукції, вважає Олександр Барбанюк. А експорт – це вже інша тема розмови.

Журнал «Ягідник»

Останні статті