Правильний черешневий сад – вдала інвестиція

 Правильний черешневий сад – вдала інвестиція

Експерти ягідного ринку звертають увагу фермерів на черешневі сади: при правильному підборі сортів і підщеп такий сад буде давати господареві стабільний дохід. Незважаючи на те, що у весняний період погода буває нестабільною, ця культура може бути досить рентабельною, про що свідчить і зацікавленість черешнею іноземних інвесторів.

А щоб черешневий сад приносив гарний прибуток, потрібно правильно його організувати. Про те, як це зробити і на які нюанси необхідно звернути пильну увагу, розповів експерт Консультаційної служби Jahae Consultancy з Великобританії Леон ЯХЕ.

Компетентний вибір ділянки – половина успіху

Починається історія закладення черешневого сад з вибору ділянки. Він складається з таких етапів, як агрохімічний аналіз ґрунту, встановлення його типу, ризику весняних заморозків (зимових морозів), висоти над рівнем моря, місцевого клімату, визначення типу ділянки (відкрита чи захищена), наявності дренажу та води.

– Коли ми говоримо про місцевий клімат, важливо розуміти, яка кількість опадів випадає у рік, як організувати систему зрошення, яка максимальна і мінімальна, середньорічна температура та середня температура в сезон. Чи достатньо чітко ви усвідомлюєте ризик зимових морозів та весняних заморозків на конкретному полі? Важливо розуміти, що черешня – це лісове дерево. Тому перед тим, як ви її висадите, захистіть це поле, посадивши вітрозахисні смуги, – пояснює Леон Яхе.

Важливо спочатку вивчити профіль ґрунту: наявність горизонтів, які можуть заважати укоріненню, висоту кореневмісного горизонту, дренажність, капілярну активність ґрунту, чи відрізняється його тип у нижчих горизонтах. Аналіз ґрунту на вміст мінеральних речовин покаже, яке співвідношення між основними макроелементами P-K-Mg-Ca, рівень pH і вміст органічних речовин. В результаті може знадобитися коригування цих показників перед висаджуванням.

Наприклад, запаси фосфору в ґрунтах Східної Європи низькі, і роботу над його збільшенням потрібно починати за два-три роки до висадки саджанців. Часто доводиться коригувати і рівень кислотності. Також експерт наполегливо рекомендує вносити органіку: для черешні рівень вмісту органічних речовин в ґрунті повинен бути не менше 3,5%.

– Перед тим, як ми будемо висаджувати дерева, ґрунт спочатку потрібно відновити, щоб був оптимальний запас усіх елементів, – наголошує Леон Яхе.

Для черешневого саду необхідне ефективне зрошення і наявність води. Також через систему зрошення вносяться мінеральні добрива (разом з поливом), щоб можна було якомога швидше доставити рослині елементи живлення. Так, дерево швидше набере свою масу і вступить в плодоношення, ягода буде більшою, а врожайність – вищою.

– Не забувайте підтримувати стабільну вологість ґрунту, оскільки у випадку її коливання збільшиться ризик розтріскування плодів, – рекомендує експерт.

Правильний вибір підщепи

Стандартна підщепа для черешні в Європі – це Gisela®, з лінійки яких зазвичай вибирають Gisela 5. Gisela 3 більш низькоросла, підходить для інтенсивних насаджень, швидше вступає в плодоношення. Підщепа Gisela 6 підходить для продуктивних сортів, які утворюють дуже багато плодів, а також для самозапильних сортів. Дедалі більшу популярність завойовує підщепа Gisela 12. Її переваги – стійкість до високих температур, перезволоження та різноманітних стресів. Усі види підщепи Gisela® морозостійкі, а якщо на черешні проявляється підмерзання, то це проблема сорту, а не підщепи.

– Необхідно забезпечити нормальний доступ до рослини під час збирання урожаю. Адже якщо збір плодів буде дуже витратним, то таким черешневим садом комерційно невигідно займатися. Для своїх садів ми шукали систему, яка буде досить низькорослою, яку можна буде накрити, а також зручну під час збирання врожаю. Нам потрібна рослина, яка швидко вступає в плодоношення, щоб ми швидко отримали вкладені у сад гроші. Gisela 5 має і певні недоліки, наприклад, стрес через спеку. Вона досить вибаглива, також потрібно розуміти, як правильно її обрізати – проводити так звану замісну обрізку, підживлювати та поливати. До слова, в селекційній програмі щодо Gisela® вже виведені більш сильнорослі підщепи, які, швидше за все, краще підходитимуть для спекотних і посушливих років, – коментує Леон Яхе.

Без хорошого запилення врожаю не буде

Під час складання плану посадки дуже важливо спланувати запилення. Черешня не може запилюватися вітром, для цього їй потрібні комахи. Є два види черешні, які відрізняються запиленням. Існують самозапильні та самостерильні сорти, але все-таки для більшості сортів потрібне перехресне запилення, коли пилок з одного сорту повинен потрапити на інший. Іноді необхідний ще третій сорт. Для того, щоб перехресне запилення було успішним, потрібно, перш за все, щоб сорти квітували в один і той же час.

Також дуже важливо, щоб вони були сумісними за генотипом. Тому як монокультуру черешню не вирощують, як і не створюють великі плантації одного сорту.

– Я вважаю ідеальним варіантом, коли через кожні 12 метрів у рядах у шаховому порядку росте сорт-запилювач. Таким чином, він розташований не більше 6 метрів від будь-якої точки у саду, – ділиться досвідом Леон Яхе. – І ще скраю я б посадив по одному ряду іншого сорта-запилювача. Важливо, що запилювачі в ряду – це не ті самі сорти, які ростуть скраю. Це спричиняє певні труднощі при збиранні урожаю, однак буде набагато гірше, коли в саду взагалі нічого не виросте.

Також для запилення черешні потрібні комахи, краще декількох видів, тому що різні комахи працюють у різних умовах. Дуже важливо створювати для них сприятливі умови в самому саду та навколо нього. Сад не повинен бути пустельним, міжряддя бажано засіяти травою або сумішшю трав, щоб забезпечити для комахи комфорт. А щоб привабити комах на квітки черешні, які не характеризуються сильним запахом і високим вмістом нектару, потрібна підвищена вологість ґрунту і повітря під час цвітіння.

– Мене часто запитують, чи можна вплинути на якість запилення та на багато інших процесів хімічними засобами, – ділиться британський експерт. – Є речі, які здатні певною мірою поліпшити деякі показники, але при всій повазі до різних хімічних препаратів не всі питання можна вирішити, просто відкривши пляшку і щось там обприскавши. Створення правильних умов і підбір правильних сортів набагато важливіший, ніж усі інші фактори.

Накриття як вирішення багатьох проблем

Не варто забувати про накриття черешневого саду, наголошує Леон Яхе. Це дуже важливо і актуально для черешні. Під час цвітіння накриття виконує функцію захисту від весняних заморозків. Під час вітряної погоди воно дозволяє створити комфортніші умови для комах-запилювачів, окрім того, можна досягнути і вищої температури у нічний час. І не менш важливе те, що коли ваш сад під час цвітіння накритий, то устаткування, призначене для боротьби з заморозками, працює набагато ефективніше. Накриття також вберігає плоди черешні від розтріскування через надмірну вологу або гниття, якщо раптом під час збору урожаю піде дощ.

– Пам’ятайте, при висаджуванні черешні необхідно все планувати наперед. Купити саджанці – це найлегша частина. Закладання саду – найголовніша. І якщо ви припустились помилки при висаджуванні чи закладанні саду, ви вже цього не виправите, – резюмує Леон Яхе. – Елементарний приклад: за 10 років експлуатації хороший, доглянутий сад дасть 125 тонн врожаю черешні. Якщо ж ваш сад не в найкращому стані через те, що ви щось не врахували, і працює на 70%, то за цей же період ви отримаєте 87,5 тонни черешні. Тобто 37,5 тонни за весь період експлуатації – це та різниця, яку ви втрачаєте. При середній ціні черешні 3 євро за кг за 10 років ви втратите 112,5 тис. євро! Тому будьте уважні та враховуйте всі нюанси. І бажаю вам успіхів при вирощуванні черешні!

Журнал «Ягідник»

Останні статті