Працювати на перспективу попри труднощі

 Працювати на перспективу попри труднощі

Як на волинському підприємстві «Кліома Сервіс» адаптувалися до вимог часу

Війна в Україні вносить суттєві корективи не лише у життя мільйонів людей, а й у діяльність підприємств. Чітко вибудувані плани після повномасштабного вторгнення агресора доводиться змінювати, діяльність – корегувати, переформатовуючи її, що називається, «на ходу». Однак більшість українських ягідівників ще в пору становлення свого бізнесу навчилися успішно долати труднощі. Тож і нині попри обставини вони прагнуть не втратити обертів та вистояти у вирі війни. За таким принципом працюють нині й у волинській компанії «Кліома Сервіс», де, окрім садивного матеріалу та ягідних культур, цьогоріч вирощують ще й овочі.

Відшліфувавши технологію овочівництва у попередні роки, нині площі під «борщовий набір» розширили, розповідає директор ТОВ «Кліома Сервіс» Максим КЛИМЧУК. Водночас у господарстві намагаються втримувати «на плаву» і ягідництво та розсадництво як напрямки, де компанія вже встигла стати визнаним гравцем на ринку. Тож поради від досвідчених ягідівників для початківців є слушними та актуальними.

Компанія «Кліома Сервіс» уже багато років поспіль вирощує ягоди, а також саджанці елітних сертифікованих сортів малини, лохини, суниці садової тощо. На підприємстві є плантації малини, порічки, смородини. Однак цього року, зважаючи на ситуацію, там вирішили збільшити ще й площі під овочі.

Зосередившись на овочах, у компанії спочатку мали намір запустити консервний цех, аби солити, квасити та маринувати врожай. Однак зваживши все, вирішили, що розпочинати такі проєкти та вкладати чималі кошти нині надто ризиковано. Тому нині – свіжий ринок і амбітні плани на майбутнє.

З ІНДИВІДУАЛЬНИМ ПІДХОДОМ ДО ПОТРЕБ КЛІЄНТІВ

Попри непросту ситуацію на ягідному ринку і в країні загалом, у ТОВ «Кліома Сервіс» продовжують працювати в галузі ягідництва та розсадництва. Цьогоріч зібрали непоганий урожай суниці садової – по 18 тонн із гектара. Розпочали й збір ремонтантної малини, яка росте на 10 гектарах площ господарства.

– Малину поки що здаємо на заморожування. Зараз платять по 115 гривень за кілограм. У минулі роки ягоди заморожували на власному виробництві, однак нині вирішили, що простіше одразу отримати оплату і не ризикувати. Натомість суницю садову реалізували в основному на свіжий ринок.

Що ж до лохини, то цьогоріч, швидше за все, будемо мати обвал цін. Адже цієї ягоди в Україні зараз вирощують дуже багато. Утім, зниження цін на лохину стимулюватиме попит. Тим паче, що споживачі вже добре знають цю ягоду і купуватимуть її, якщо вартість буде прийнятною. Тож культура споживання лохини розвиватиметься ще активніше, – вважає очільник компанії. Що ж до перспективи розвитку розсадництва, то вона залежить не лише від бажання фермерів працювати, а й від державної підтримки цієї сфери. Торік за посадковий матеріал у межах державної програми кошти компенсували лише частково, хоч мали б відшкодувати 80 %. Тому є небезпека, що у фермерів може зникнути бажання і, врешті, можливість, купувати сертифікований садивний матеріал у тих, хто його вирощує, зауважує керівник ТОВ «Кліома Сервіс». Тим паче, зважаючи на воєнний час та труднощі відбудови, які очікують на нашу країну.

– Цьогоріч, ще до 24 лютого, ми заклали на зберігання 200 тисяч саджанців, з них понад половину зарезервували клієнти. Однак після початку повномасштабної війни дуже багато наших покупців відмовилися від посадкового матеріалу. Як наслідок, близько 150 тисяч саджанців ми роздали фермерам безкоштовно. Тому цей сезон для розсадництва був вкрай поганим. Сподіваємося, що наступні стануть кращими, і попит на саджанці лишатиметься високим. Проте ціни вже «кусаються». Адже ми реалізуємо сорти європейської селекції і сплачуємо за них роялті у валюті, яка невпинно дорожчає, – розповідає Максим Климчук.

Утім, у будь-який сезон серед різноманіття садивного матеріалу, який пропонують фахівці з «Кліома Сервіс», можна виділити ті сорти, які є фаворитами серед покупців. Скажімо, торік фермери найчастіше купували ремонтантну малину сортів Джоан Джей і Полана. Найпопулярніші сорти порічки червоної – Йонкер Ван Тетс і Ровада. Ті, хто має намір вирощувати суницю садову, переважно обирають сорти Флоренс та Азія, які мають яскравий смак і водночас добре транспортуються. Та попри великий вибір сортів, основне завдання фахівців – дібрати їх так, аби сорт ідеально підійшов для тієї мети, яку прагне втілити ягідівник.

– Якщо у планах фермерів – реалізувати ягоду на свіжому ринку, то сорти треба добирати так, аби смак ягід був особливо вираженим. Коли ж ягідівник має намір працювати з маркетами, то тут варто надати перевагу сортам з ідеальним зовнішнім виглядом та високою транспортабельністю. Цьогоріч, реалізуючи полуницю через роздрібні точки у Луцьку та околицях, ми переконалися, що для успішної торгівлі важлива не стільки транспортабельність, скільки смак та аромат. Бо у деяких сортів вигляд може бути ідеальним, а смакові якості – так собі. Аналогічно і з переробкою – для цієї мети потрібні інші сорти, аніж для свіжого ринку. Тож кожен орієнтується на власні вимоги, а наше завдання – допомогти з вибором, даючи слушні рекомендації, – зауважує керівник компанії.

Гарантією успіху є те, що всі сорти, які пропонує компанія, сертифіковані, а, отже, їх перевірили відповідні служби і фахівці на безпеку, наявність хвороб, відповідність сортовим особливостям та ін.

– Будь-який сертифікат отримати не так просто. Для цього проходимо багато перевірок, які проводять органи контролю. Кожний покупець має змогу оцінити пропоновані саджанці та визначити їхню якість. Для цього передусім потрібно звернути увагу на кореневу систему, яка має бути достатньо розвиненою. Важливе й сортування відповідно до класифікації та ґатунку. Натомість саджанець лохини може бути вищим або нижчим. Однак треба дотримуватися технологічних вимог. Скажімо, дворічний саджанець повинен мати 2–3 гілки і бути висадженим в горщик місткістю не менше 2 літрів, – розповідає власник ТОВ «Кліома Сервіс».

Компанія «Кліома Сервіс» – постійний учасник конференцій медіагрупи «Технології та Інновації»

СУБСТРАТИ НА БУДЬ-ЯКИЙ «СМАК»

«Кліома Сервіс» також пропонує клієнтам торф та субстрати для висаджування різних видів рослин. Наразі у лінійці підприємства – кілька різновидів субстратів, дрібніших і грубіших фракцій. Як правило, дрібні субстрати використовують для посіву, пророщування розсади, вкорінення рослин. Натомість грубіші доцільно застосовувати для закладання плантацій, висаджування в закритий ґрунт. Їх домішують до ґрунту, щоб покращити його структуру.

– Працюємо з литовським підприємством REKYVA, яке на замовлення клієнта може виготовити будь-який субстрат високої якості. Пропонуємо суміші без домішок, а також з домішками добрив, макро- й мікроелементів. Звісно, субстрати для різних рослин різняться за характеристиками. Скажімо, для лохини потрібен кислий торф грубішої фракції з домішками соснової кори та добрива пролонгованої дії. Для суниці підійде субстрат дрібнішої фракції з іншими домішками. Залежно від конкретних запитів агронома та середовища, в якому ростимуть ягоди, витримуємо необхідний рівень рН, а також додаємо азот, фосфор, калій. Цю продукцію в Україні вже добре знають й охоче купують, – розповідає Максим Климчук.

У «Кліома Сервіс» пропонують як готовий до використання субстрат, так і натуральний торф, який добривами та іншими добавками збагачує вже сам агроном. Пропонує компанія й інші необхідні для вирощування розсади «гаджети» – горщики, касети, контейнери та ін., попит на які був достатньо високим і в нинішньому, воєнному сезоні.

– Впевнений, що після нашої перемоги ягідництво розвиватиметься дуже активно. Охочих започаткувати такий бізнес ставатиме все більше й більше. Особливо перспективним видається вирощування лохини, суниці садової, а також малини, на яку зараз маємо великий попит, А ще радив би звернути увагу на овочі, особливо на тепличні, ціна на яких буде досить високою через раннє дозрівання. Взагалі ж вирощування у теплицях перспективне і для ягідівників, бо таким способом вирощувати можна будь-яку ягоду, – переконаний наш співрозмовник.

Контакти: компанія «Кліома Сервіс», Волинська обл., м. Ківерці (офіс)

Адреса розсадника: Волинська обл., с. Борохів

Тел.: +38 (068) 966-89-84, +38 (095) 634-97-20, e-mail: kliomaservise@gmail.com

Безкоштовно завантажити випуск журналу «Ягідник» № 3 можна тут.

Аби придбати друкований випуск журналу, оформити передплату на рік (у 2022 році буде 5 випусків) або придбати видання, видані впродовж минулих років, звертайтеся: Лариса Товкач, +38 (097) 968 95 16, sad.nti@ukr.net.

Якщо ви хочете, щоб у наступному номері журналу ми написали саме про ваше господарство, підприємство, медіагрупа «Технології та Інновації» пропонує розміщення новин та інформації про компанії на електронних та друкованих ресурсах. Ми з радістю напишемо про досвід – ваш чи ваших клієнтів, про впроваджені новітні технології та передові рішення у журналах чи на сайтах («Ягідник» і «Садівництво і Виноградарство. Т.І.»).

Контакти: Надія Ящук, директор проєкту, тел. +38 (068) 568-58-22rnadia@ukr.net

Лариса Товкач, менеджер, +38 (097) 968 95 16, sad.nti@ukr.net.

Анна Панкратенкова, менеджер, +38 097 759 25 83, +38 095 607 09 04, reklama.nti@gmail.com

Все буде Україна!

Журнал «Ягідник»

Останні статті