Поради щодо вибору ділянок для ягідних насаджень від Сергія Рябкова

 Поради щодо вибору ділянок для ягідних насаджень від Сергія Рябкова

Сучасний сортовий склад насаджень ягідних культур потребує правильного підбору земельної ділянки, її прискіпливого аналізу та оптимального водозабезпечення. Тільки в такому разі можна очікувати щедрих урожаїв і бажаних прибутків, стверджує керівник ДП «Проектнотехнологічне бюро» Сергій РЯБКОВ. Фахівець розповів про важливі науково-практичні аспекти, які варто врахувати, обираючи земельну ділянку для проєктування ягідних насаджень, а також про фізико-хімічні та агрофізичні властивості ґрунтів ділянок під ягідні культури.

Вибір оптимальної ділянки для насаджень

Вибираючи земельну ділянку для майбутніх насаджень, передусім потрібно правильно оцінити витрати і вибудувати оптимальний бізнес-план. Варто враховувати, що багаторічні насадження – це не просапні культури. Тому помилки на початковому етапі (при виборі земельної ділянки, підготовці ґрунту, придбанні садивного матеріалу) згодом виправити буде практично неможливо. Неправильний вибір у майбутньому може призвести до зменшення врожайності і, як наслідок, прибутків.

Під ягідні насадження найкраще обирати рівні ділянки або площіз незначним схилом. Натомість ділянок з розвиненим мікрорельєфом та улоговинами варто уникати, оскільки там буде застоюватися не лише вода, а й холодне повітря. Це спричинятиме зниження температури на кілька градусів від загальної, що може стати критичним негативним фактором у певні періоди вегетації.

Ягідні насадження потрібно закладати у захищених місцях. Це можуть бути ділянки поблизу лісосмуг, лісових чи інших багаторічних насаджень або будівель, які забезпечуватимуть захист від впливу вітрів. Важливе й достатнє освітлення, забезпечення природною вологою та водою. Під час вибору ділянки необхідно одразу впевнитись у тому, що поблизу є природні водойми або можливість влаштувати потужну свердловину, оскільки після закладення насаджень цю проблему виправити буде складно.

Необхідність постійно підвозити воду стане вагомою перепоною на шляху до успіху, адже під час вирощування будь-якої культури потрібно обов’язково дотримуватися зрошувальних норм.

Ще один важливий фактор – розташування ділянки поблизу населених пунктів. Це потрібно задля оперативного забезпечення достатньої кількості робітників для швидкого збору врожаю на великих площах.

Непридатними для вирощування ягід є відкриті ділянки, які суттєво продувають вітри у період низьких температур. Не варто обирати надто сухі або ж перезволожені площі з надмірним рівнем ґрунтових вод. Щоб уникнути помилок, перш ніж вибирати земельну ділянку, потрібно поцікавитися її кількарічною історією та оцінити всі ризики. На деяких площах влітку рівень ґрунтових вод низький, натомість на початку вегетації відбувається підтоплення або ж затоплення. Іноді таке трапляється раз на кілька років, проте такі обставини можуть призвести до загибелі насаджень.

Варто взяти до уваги, що оцінювати ділянку за усіма зазначеними критеріями потрібно на початковому етапі. Адже тільки врахувавши ймовірні ризики, особливості підготовки ґрунту та очікувані витрати, можна зрозуміти, чи підходить ця ділянка для вирощування обраного виду ягід.

Смородина чорна, червона, біла

Чорна смородина – вологолюбна культура, тому її насадження варто закладати у нижніх ділянках рельєфу. Натомість червона і біла смородина до посухи стійкіші, тож їх можна вирощувати на середній чи верхній частинах схилу.

Придатними для вирощування смородини є чорноземи, сірі лісові, буроземно-дернові, бурі лісові, дерново-підзолисті, буроземно-підзолисті, дерново-слабопідзолисті піщані, глинисто-піщані, меліоровані ґрунти.

Варто уникати піщаних, вапнякових заболочених і надмірно важко- глинистих, лужних ґрунтів. Оскільки смородина – це дуже чутлива рослина, її врожайність знижується навіть за слабокислої реакції ґрунтового розчину. Тому рівень рН повинен бути нейтральним. Перед закладанням ділянки варто знищити шкідників та забур’яненість, за необхідності провести хімічну меліорацію. Важливі й агротехнічні заходи для розпушування ґрунту – оранка, дискування, культивація, фрезування. Органічні та мінеральні добрива вносять з роз рахунку 30-50 т/га. Усі види смородини позитивно реагують на внесення в садивні лунки або борозни перегною, гумусованої ґрунтосуміші та інших органічних добрив.

Суниця

Для цієї культури потрібно обирати ділянки, зволожені у поверхневому шарі ґрунту (до 20 см), рівні або ж з невеликим схилом (2-3 градуси), південної або західної експозицій.

Рівень підґрунтових вод повинен становити 0,6-0,8 м. Важливо, щоб площі не затоплювалися. Для вирощування суниці придатні чорноземи, сірі лісові, дерново-підзолисті легкосуглинкового та супіщаного механічного складу ґрунти. Не варто обирати важкі глинисті ґрунти, а перезволожені, заболочені, засолені, оглеєні, карбонатні, глибокопіщані взагалі не підходять для вирощування цієї культури. Оптимальні межі рН – 5,8-6,2…

Продовження статті читайте у журналі «Ягідник» №5 (16), 2019. Придбати журнал ви можете як паперовому варіанті, так і в електронному.

Охочі отримувати журнал увесь рік можуть оформити передплату. Ви можете звернутися:

• за тел. +38 096 491 66 92, +38 068 513 31 87;

• через e-mail nti.sad@gmail.com, sad2017@ukr.net.

З вами зв’яжеться менеджер проекту і оформить замовлення.

Передплату на журнал можна оформити як через редакцію, так і в будь-якому поштовому відділенні. Передплатний індекс 60218.

Журнал «Ягідник»

Останні статті