Поради фахівців щодо весняної обробки ягідника та саду

 Поради фахівців щодо весняної обробки ягідника та саду

Заощадити, але розумно

У нинішніх реаліях аграріям доводиться думати не лише про врожайність, але й про суттєву економію засобів захисту рослин, добрив та інших препаратів. Як заощадити в умовах сьогодення, які препарати вибрати для весняних обробок, читачам журналу «Ягідник» розказав провідний спеціаліст компанії «Родоніт Агро» Олег ДУБИНА.

Компанія «Родоніт Агро» руйнує існуючий серед садівників та виноградарів стереотип про те, що сучасні технологічні рішення захисту та підвищення продуктивності плодових насаджень – це дорого… Мідь вже понад 200 років є і залишається основним засобом захисту в садах та виноградниках ранньою весною. Також її часто використовують упродовж вегетаційного сезону та перед входом у зиму.

Існує багато препаратів, до складу яких входять сполуки міді, але найбільш концентрованим та ефективним на сучасному ринку є препарат Нордокс 75 WG, який виробляють у Норвегії, на заводі компанії NORDOX AG. Цей мідьвмісний фунгіцид/бактерицид відомий у всьому світі. Він є еталонним продуктом серед подібних препаратів та новинкою для українського ринку.

Чим же може бути цікавий цей препарат європейського виробництва для фермерів у цей непростий для нашої країни час?

На сучасному ринку це найбільш концентрований мідьвмісний препарат, оскільки містить 750 г чистої, біологічно активної міді в 1 кг. Це дозволяє використовувати найменшу норму продукту – від 1 кг на 1 га саду чи виноградника! А максимальна рекомендована доза за рік – 4,5 кг/га.

Більшість мідьвмісних препаратів мають розмір частинок понад 2 мікрони, що зменшує їхню здатність до утримання на поверхні рослин. Нордокс 75 WG виробляють за стандартами ISO 9001 і ISO 14001. Він гарантовано має 90 % від об’єму частинки розміром 1,2 мікрони, що забезпечує надвисоку ефективність його дії та пролонгований захист плодових насаджень.

Препарат має низьку фітотоксичність (не припалює!), високу адгезію (прилипання) та високу дієвість за несприятливих погодних умов. Нордокс 75 WG зберігає ефективність навіть в умовах сильних дощів.

Дослід із порівняння мідьвмісних фунгіцидів за стійкістю до змивання опадами (рис. 1), що був проведений у Франції, продемонстрував: Нордокс 75 WG у 5 разів краще утримувався на листках винограду, якщо порівнювати з конкурентними продуктами. Через 30 днів після проведення обробки на листках винограду залишилося близько 50 % препарату Нордокс і лише 10–15 % гідроксиду міді та бордоської суміші. За цей період сумарно випало близько 100 мм опадів!

Водночас препарат має функцію повільного контрольованого вивільнення іонів міді завдяки вмісту одновалентної та двовалентної міді. А це дозволяє рослинам бути захищеними від збудників хвороб упродовж тривалого часу. Висока концентрація міді в препараті означає, що фермерам буде потрібно менше продукту і менше його застосувань при тому, що цей продукт безпечний для довкілля та людини.

Для обробки гектара насаджень потрібно 1,0–2,0 кг/га препарату. Для приватних господарств норма витрати становить 10–20 г на 10 л води (витрата робочого розчину – 2–5 л на одне дерево).

Забезпечити збалансоване живлення садів та виноградників, а також посилити систему захисту від хвороб допоможе бактерицидно-фунгіцидне добриво Верно FG Cu30 + Zn30 компанії «Родоніт Агро».

Це висококонцентрований продукт на основі оксидів міді та цинку. З одного боку, мідь та цинк відіграють важливу роль у розвитку рослин. Завдяки властивостям цих елементів Верно FG бере участь в активізації фотосинтезу та дихання, у синтезі білків та цукрів, збільшує вміст аскорбінової кислоти та хлорофілу, активує низку ферментів і фітогормонів, підвищує ефективність азотних добрив та покращує надходження в рослину інших мінеральних елементів, посилює стійкість рослин до весняних заморозків. Дефіцит міді й цинку на відповідних етапах розвитку рослини призводить до зниження врожаю і робить її вразливішою до хвороб.

З іншого боку, не лише мідь має фунгіцидну та бактерицидну дію, а й цинк, для якого також характерні яскраво виражені антисептичні властивості. Застосування Верно FG посилює захист рослини від низки захворювань та дозволяє скоротити кількість обробок фунгіцидами або зменшити норми їхньої витрати. Для обробки 1 га саду або виноградника потрібно 0,5–1,0 кг препарату.

Нордокс 75 WG та Верно FG та- кож рекомендовані для застосування в органічному землеробстві і мають відповідні сертифікати (OMRI, Ecocert, Kiwa, GMP+). Ці два препарати – Нордокс 75 WG та Верно FG – можна поєднувати. Тоді норми будуть знижені.

СВІТОВИЙ ДОСВІД ЗАСТОСУВАННЯ НОРДОКС WG ТА ВЕРНО FG НАВЕСНІ

Виноградники

Препарат Нордокс 75 WG та бактерицидно-фунгіцидне добриво Верно FG використовують на виноградниках у різних куточках світу. Іспанія, Італія, Португалія, Нова Зеландія, США, країни Адріатики, Хорватія, Словенія, Грузія, Греція, Туреччина – це лише деякі з країн, що працюють із Нордокс 75 WG та Верно FG як в інтенсивних технологіях, так і в органічному землеробстві. Ці мідьвмісні продукти виробництва компанії NORDOX AG, що використовують для догляду за столовими та винними сортами винограду у відносно низьких дозах, запобігають поширенню більшості бактеріальних і грибкових захворювань та контролюють їх. Серед них – мільдью (Plasmopara viticola), оїдіум (Unicula necator), чорна плямистість або фомопсис (Phomopsis viticola), чорна та інші гнилі ягід (Guignardia bidwellii, Aspergillus sp. та інші) тощо.

У світовій практиці кількість обробок та норма витрати Нордокс 75 WG та Верно FG дещо варіюють, залежно від кліматичних умов і технологій вирощування. Верно FG, як правило, застосовують навесні до набухання бруньок та/або до цвітіння в нормі витрати 0,5–1,0 кг/га. В європейській практиці застосування Верно FG у цей період дозволяє не лише уникнути дефіциту міді та цинку, але й підсилити роботу системних фунгіцидів та запобігти виникненню резистентності у патогенів.

Нордокс 75 WG вносять по 1,0– 2,0 кг/га як до цвітіння, так і після нього, або по 1 кг/га в бакових сумішах із системними фунгіцидами для максимального захисту від хвороб. Для прикладу, у Греції багато виробників віддають перевагу Нордокс 75 WG для застосування у найбільш ранні фази: BBCH 00–05. Обробки препаратом у нормі 1 кг/га проводять 4–5 разів за сезон як на столових, так і на винних сортах (BBCH 19–BBCH 87). У Туреччині 2 обробки препаратом у період спокою (по бруньці та перед цвітінням) дозволяють повністю усунути проблему фомопсиса. З цією метою вносять 150 г Нордокс 75 WG на 100 л води при витраті робочого розчину 300–400 л/га.

В органічному землеробстві Нордокс 75 WG застосовують у знижених нормах, збільшуючи кількість внесень упродовж сезону. Для прикладу, в Італії кількість обробок препаратом може досягати 16 на рік з дотриманням допустимої сумарної норми не більше як 4 кг міді на 1 га. В Іспанії виробники починають працювати препаратом, коли пагони до- сягають 15 см, і застосовують лише 200 г/га препарату при нормі виливу робочого розчину 100 л/га. Після цвітіння норму збільшують до 1 кг/га та 500 л/га води. В Португалії до цвітіння застосовують 350–400 г/га препарату, після цвітіння – 1 кг/га.

Плодові культури

Обидва продукти застосовують для обробки плодових насаджень у всьому світі: від Європи до Латинської Америки та Африки, від США до Австралії. Як і на виноградниках, у світовій практиці прийнято застосовувати Верно FG в садах навесні до набухання бруньок та перед цвітінням у нормі витрати 0,5–1,0 кг/га. Превентивні обробки яблуневих та грушевих садів препаратом Нордокс 75 WG забезпечують захист від багатьох хвороб: парші (Venturia sp.), бактеріального опіку (Pseudomonas, Erwinia amylovora), бактеріального раку (Nectria galligena) та інших бактеріозів, філостиктозу тощо. При застосуванні на кісточкових плодових культурах Нордокс 75 WG є не менш ефективним у профілактиці низки небезпечних захворювань (як грибкових, так і бактеріальних). Серед них – кучерявість листя, моніліоз, бактеріальні плямистості, бактеріальний рак та багато інших.

Як правило, до цвітіння садів проводять по 2 обробки препаратом: деякі господарі починають працювати ще по сплячій бруньці, інші – у фази зеленого конусу та висування бутонів. Найчастіше норма витрати Нордокс 75 WG у цей період – 1,0– 1,5 кг/га за одну обробку.

Отже, обидва препарати заслуговують на увагу навіть найвибагливіших господарів завдяки високій якості та ефективності, що визнані в усьому світі, низьких нормах витрати на 1 га та привабливій ціні.

Застосовуючи препарати Нордокс WG та Верно FG компанії «Родоніт Агро» у технологіях захисту та живлення садів і виноградників, ви отримаєте стабільне підвищення врожайності та якості продукції і ГАРАНТОВАНИЙ ПРИБУТОК!

Контакти: відділ продажів і консультацій компанії «Родоніт Агро»: +38 (067) 402-44-14, +38 (067) 384-57-80

ПРОМОКОД – САД-ЯГІДНИК. Зверніть увагу: промокод для знижки передплатникам журналу на препарати Нордокс та Верно у розмірі 3 %!

Більше матеріалів безкоштовно читайте в журналі «Ягідник» № 5-1 тут.

Аби придбати друкований випуск журналу, оформити передплату на рік (у 2023 році буде 5 випусків) або придбати видання, видані впродовж минулих років, звертайтеся: Лариса Товкач, +38 (097) 968 95 16, sad.nti@ukr.net.

Якщо ви хочете, щоб у наступному номері журналу ми написали саме про ваше господарство, підприємство, медіагрупа «Технології та Інновації» пропонує розміщення новин та інформації про компанії на електронних та друкованих ресурсах. Ми з радістю напишемо про досвід – ваш чи ваших клієнтів, про впроваджені новітні технології та передові рішення у журналах чи на сайтах («Ягідник»«Садівництво і Виноградарство. Т.І.», «Напої. Технології та Інновації»).

Контакти: Надія Ящук, директор проєкту, тел. +38 (068) 568-58-22rnadia@ukr.net

Лариса Товкач, менеджер, +38 (097) 968 95 16, sad.nti@ukr.net.

Анна Панкратенкова, менеджер, +38 097 759 25 83, +38 095 607 09 04, reklama.nti@gmail.com

Все буде Україна!

Журнал «Ягідник»

Останні статті