Полуничний бізнес на Волині

 Полуничний бізнес на Волині

Коли керівники невеликих господарств починають виходити зі своєю продукцією на міжнародний ринок, то вони сходяться на думці, що для розбудови галузі варто об’єднуватися в кооперативи. Не всі погоджуються на такий крок, проте є цікава історія, як з експериментального кооперативу народилось окреме ягідне господарство. Отож, знайомтеся: волинське ФГ «Велес-М» та його засновник Андрій МІНДЗЯ. Ягідництво стало пріоритетним у його житті. Задля цього фермерові довелося здолати різні труднощі, випробувати безліч технологій і підходів, набити ґуль. Однак азарту до своєї справи він не втратив, а от досвідом вирощування суниці садової залюбки поділився із читачами журналу «Ягідник».

ФГ «Велес-М», що у селі Грибовиця Іваничівського району, розташоване у прикордонній зоні на Волині. Його історія розпочалася з цікавої пропозиції переробного підприємства з Нововолинська: компанія давала «у кредит» розсаду суниці садової, а розраховуватися за неї потрібно було ягодою через рік-два.

Участь у проєкті міг узяти лише сільськогосподарський кооператив. Тож Андрій Міндзя разом із шістьма однодумцями створив полуничну кооперацію та розпочав нову для області справу. Волинянин ризикував, садячи 25 тисяч саджанців на гектарі поля. Того року він зібрав близько 22 тонн урожаю. 2 тонни віддав фірмі-кредитору й далі став працювати на власний прибуток і розвиток.

Наразі основний акцент господар робить на вирощуванні цієї ягоди: ранні та пізні сорти займають 8 га поля, цього сезону планує досадити ще 2 га. Також тут вирощують ожину, ремонтантну малину, черешню і овочеві культури.

– За всі роки в ягідництві я випробував дуже багато сортів суниці садової. Тепер вирощую ранні сорти Альба і Хоней та пізній Флоренс, від середніх відмовився через проблему з пошуком сезонних збирачів ягід. Коли ранні сорти ще не зібрані, середні вже плодоносять і починають дозрівати пізні, не вистачає працівників. А враховуючи те, що господарство розташоване у прикордонному регіоні – поблизу польські фермери, які можуть заплатити більше, то знайти людей на роботу складно. Треба оптимізувати процес і давати людям постійну роботу, тоді вони будуть триматися в господарстві, – розповідає Андрій Міндзя.

СТРАТЕГІЯ ГОСПОДАРСТВА, БАЗОВАНА НА СОРТАХ

Вирощують полуницю виключно для внутрішнього ринку – на свіжу та для заморозки. Звідси й вибір сортів, як-от Альба і Хоней. Ягода першого – транспортабельна, має товарний вигляд, єдине – кисліша за ягоду другого. І це проблема, адже споживачі віддають перевагу солодкій полуниці. Водночас, якщо на ринку свіжої ягоди ціна буде невисокою, врожай можна продати на заморозку.

Сорт Хоней, хоча й має ягоди меншого калібру, але він більш урожайний. Суниця садова прекрасно підходить саме для заморожування та переробки. Таким чином фермер страхує підприємство, диверсифікуючи канали збуту і вирощуючи сорти суниці, що одночасно підходять для різних цілей:

– Не кожен рік свіжий ринок дає кращу ціну, ніж її пропонують переробники. Так, 2019 року 70% продукції я віддав на заморозку. 2020-го, вперше за 12 років, майже нічого не віддав переробникам. Тому що ціни на українському ринку свіжої полуниці були значно вищими, навіть за європейські. Думаю, цей рік ми будемо згадувати ще довго!

Продовження статті читайте у друкованому журналі «Ягідник».

Оформити передплату журналу «Ягідник» можна за телефонами:

Альона Данчук, тел.:+38 097 528 36 46

Ірина Петронюк, тел..: +38 096 491 66 92

Лариса Товкач, тел..: +38 097 96 89 516

Анна Панкратенкова, тел.: +38 097 759 25 83, reklama.nti@gmail.com

Ірина Калюжна, тел: +38 096 45 87 682

Директор проєкту: Надія Ящук, співзасновник медіа-групи «Технології та Інновації», тел. +38 (068) 568-58-22, rnadia@ukr.net

Автор ідеї – Катерина Конєва, шеф-редактор/ співзасновник медіа-групи «Технології та Інновації», тел..: +38 067 238 18 51 kateryna.koneva@gmail.com

Передплату на журнал можна оформити як через редакцію, так і в будь-якому поштовому відділенні. Передплатний індекс 60218.

Журнал «Ягідник»

Останні статті