Під час війни у «Грасс авеню» плантації лохини збільшили на 22 га

 Під час війни у «Грасс авеню» плантації лохини збільшили на 22 га

В Україні стартує сезон лохини і виробники один за одним починають збирати на плантаціях перші ягоди. Думками про майбутній сезон ексклюзивно з «Ягідником» поділився Олег Воробйов – директор фермерського господарства «Грасс авеню» з Житомирської області (ТМ Blueberry by StarBerries), а також розповів виданню про роботу в умовах війни та ситуацію на європейському ринку лохини.

– У нас сезон збору лохини з відкритого ґрунту розпочнеться через декілька днів. Загалом з початку війни наше господарство працювало без зупинки, – розповідає Олег Воробйов. – Навесні ми провели обрізку та весь комплекс необхідних для рослин робіт. І навіть посадили нові плантації площею 22 гектари.

Директор компанії «Грасс авеню» каже, що цей 30-гектарний проєкт розпочався ще 2 роки тому. Саджанці господарство купувало в розсадника Fall Creek. Сорти обрали Валор і Карго, а також Дюк.

– Однак саджанці Дюку ми не встигли привезти, тому плантацію розширили лише на 22 гектари. Навесні наступного року плануємо висадити на інших 8 гектарах ще й Дюк. Так, наразі площа насаджень у нас сягає 79 гектарів, – зазначає фермер. – Для реалізації нового проєкту ми ввели в експлуатацію насосну станцію, а також провели оптико-волоконну лінію, щоб на полі був якісний інтернет.

Олег Воробйов зізнається, що цей сезон буде надзвичайно складним для всіх виробників лохини в Україні: ягода вродила в усіх, а через війну внутрішній ринок значно звузився.

– В Одесі туристів немає, в Києві половина населення виїхала, Харків і Дніпро взагалі «відпали»… Тому продажі лохини в Україні під великим питанням. Ми частково експортуємо лохину, але не весь урожай, тому багато ягоди залишиться і для внутрішнього ринку. Аби розшири експорт, ми вели переговори з закордонними партнерами, але для них ми, на жаль, – країна високого ризику, – розповідає директор компанії «Грасс авеню». – Минулого року ми експортували лохина Об’єднані Арабські Емірати та в Молдову. З очевидних причин цьогоріч в Емірати ми не зможемо доставити лохину, а от з молдовськими партнерами ми продовжуємо співпрацю вже 3-ій рік.

За словами Олега Воробйова, скасування мит Європейським Союзом і іншими країнами поки що не відіграє ніякої ролі для українських виробників лохини та не спрощує вихід на нові експортні ринки:

– Можливо, пізніше з цього буде більше сенсу, але наразі для нас зараз основний конкурент – Польща. І це конкурент для всіх європейських виробників лохини. Я нещодавно спілкувався з колегю з Португалії. Там через холодну погоду врожай дещо затримується. Спочатку реалізовували лохину за ціною 5,5 євро/кг, зараз – по 5 євро/кг, а коли активний сезон лохини розпочнеться в Польщі, то ціна на лохина в Європі почне стрімко падати.

Оксана МАРЧУК

Читайте також: Оновлення журналу «Садівництво і Виноградарство. Т.І.»

Журнал «Ягідник»

Останні статті