В Англії відбудеться міжнародна зустріч виробників смородини
Перспективи аґрусового ягідництва

Чому ягідівникам варто вирощувати аґрус
У колі тих, хто вирощує ягоди в промислових масштабах, аґрус поки що не набув такої ж популярності, як, скажімо, малина чи лохина. Між тим ринок досить швидко насичується топовими ягодами, а рівень конкуренції серед ягідівників щороку зростає. Саме тому щоразу більше ентузіастів, готових ризикнути, звертає увагу на нішеві культури, серед яких впевнено прописався й аґрус. Ця ягідна культура приваблює передусім своєю невибагливістю, стверджує фермер В’ячеслав ЛЮБИН. Ягідівник з міста Бар, що на Вінниччині, займається вирощуванням аґрусу вже п’ять років, і за цей час в обраній культурі не розчарувався. Понад те, має намір розширити насадження та сортове різноманіття аґрусу. Про особливості вирощування, догляду і реалізації цієї культури фермер розповів «Ягіднику».
ЯГІДІВНИКІВ «ВІДЛЯКУЮТЬ» КОЛЮЧКИ
За п’ять років вирощування аґрусу у фермерському господарстві В’ячеслава Любина вже встигли набути ґрунтовного досвіду, а також налагодити певні зв’язки для вигідного збуту вирощеної продукції. Поки що там вирощують два сорти цієї ягідної культури: Високий замок та Інвікта. Загалом у господарстві на площі 7,6 гектара росте близько двох з половиною тисяч кущів аґрусу. Окрім нього вирощують малину, порічки, чорну смородину, а також чотири гектари саду.
– Ми обрали два сорти аґрусу, якість і врожайність яких наразі нас влаштовує. Сорт Високий замок, вочевидь, отримав таку назву, оскільки росте догори, а гілля кущів не розлягається. Ягоди рожеві і солодкі, їх зручно обривати. Важливо й те, що плоди цього сорту мають попит на ринку. Натомість аґрус сорту Інвікта – зелений. Його реалізуємо для технічного використання, зокрема у виноробстві. Та оскільки плануємо збільшити насадження аґрусу ще приблизно на гектар, то думаємо над тим, які ще сорти доцільно вирощувати. Щоправда, з вільними площами в нашому краї ситуація не дуже – більшість земель уже зайнята, – зазначає В’ячеслав Любин.
У колі українських ягідівників вирощування аґрусу не надто популярне через кілька причин. І передусім,на думку фермера з Вінниччини, це труднощі у процесі збору врожаю, адже кущі більшості популярних сортів дуже колючі. Щоправда, вже виведено нові сорти, у яких колючок нема. Однак вони більше схильні до хвороб, а тому потребують ретельнішого догляду.
НАЙПРОСТІШЕ ПРАЦЮВАТИ «ПІД ЗАМОВНИКА»
Ще одна складність – забезпечення оптимальних партій врожаю для реалізації.
– Протягом дня працівники встигають зібрати до тонни ягід, тоді як гуртові покупці прагнуть купувати лише великі партії. Поки ж ми зберемо 3–5 тонн, то ягоди, зібрані першими, вже починають псуватися. Ось телефоную я до Луцька, до наших клієнтів, а вони відповідають: «Аґрус беремо, але одразу три тонни». А нам таку кількість треба кілька днів рвати. Великий споживач вимагає великих обсягів. Тому ми частіше реалізовуємо ягоди самостійно – готуємо відносно невеликі партії та вивозимо їх на ринки. Продаємо наш врожай на ринках Одеси, Києва. А іноді покупці самі до нас приїздять. Головне, щоб ціна була прийнятна, адже подекуди переробники прагнуть купити ягоди практично задарма, – розповідає фермер.
Торік ціна за кілограм аґрусу становила від 15 до 35 гривень. Проте залежить вона від різних факторів. Скажімо, якщо реалізовувати продукцію на ринках, то ягода має бути практично ідеальною – свіжою і стиглою. Натомість ті, хто купує її для переробки, менше звертають увагу на якість, при цьому намагаючись придбати продукцію якнайдешевше.
Марина Степанюк
Продовження статті читайте у друкованому журналі “Ягідник”.
Оформити передплату журналу «Ягідник» можна за телефонами:
+38 (0362) 60 88 21,
Альона Данчук, тел.: +38 097 65 43 126
Анна Панкратенкова, тел. +38 097 75 92 583, reklama.nti@gmail.com
Лариса Товкач, тел.+38 097 968 95 16, sad.nti@ukr.net
Ірина Калюжна, тел.: +38 096 458 76 82, reklama.nti@ukr.net
Ірина Петронюк, тел.: +38 096 49 16 692
або надіслати заявку на e-mail: sad2017@ukr.net
Передплату на журнал можна оформити як через редакцію, так і в будь-якому поштовому відділенні. Передплатний індекс 60218.