Передумови для успішної зимівлі суниці та малини

 Передумови для успішної зимівлі суниці та малини

Із приходом осінніх морозів, із першим подихом зими настає час відпочинку для ягідників, які, починаючи з весни, щоденно трудилися на своїх полях. Правда, це не означає, що плантації в цей час не потребують уваги, але все ж не стільки, як дотепер. Попереду непросте випробування зимівлею. Впродовж останніх років ми не часто боремося з сильними морозами, з якими в більшості з нас асоціюється зима. Все частіше вона розпочинається ближче до січня, а найбільших випробувань рослини зазнають у лютому-березні, коли холодні морозні періоди змінюються теплими, а потім знову холоднішає. Часто на полях панують сильні вітри. Звичайно, це впливає і на суницю, і на малину. Кожен сорт має свою зимостійкість та морозостійкість, але часто сортових особливостей недостатньо для того, щоб рослини нормально перезимували.

Морозостійкість – це стійкість рослин проти дії стійких мінусових температур. Це такий показник, який властивий тому чи тому сорту. Його ми повинні враховувати і зіставляти з умовами вирощування.

Зимостійкість – це набагато ширше поняття, яке включає в себе комплексну стійкість до всіх несприятливих факторів у зимовий період, таких як різкі перепади температур, тривалі відлиги, сонячні опіки, зимове висушування, поворотні заморозки, випрівання, вимокання тощо.

Але якщо не враховувати біологію культури, її вимог до вирощування, а також невміло вести господарську діяльність, то рослини можуть не витримати зимівлі або перезимувати погано. Має значення місце розташування ділянки, розміщення рядів, способи та терміни посадки, якість посадкового матеріалу та багато інших моментів, які варто враховувати вже на етапі планування посадки.

СУНИЦЯ САДОВА

Суниця садова – це багаторічна культура, яка росте на одному місці впродовж 3–5 років. Серед поширених сортів є такі, яким притаманна хороша морозостійкість (Хоней, Зенга-Зенгана, Флоренс) та сорти із слабкою морозостійкістю (Дарселект, Ельсанта, Румба, починаючи з другого року вирощування). При пошкодженні рослин суниці морозом під час зимівлі страждає ріжок, можуть пошкоджуватися частини кореневища. Рослини, які підмерзли, будуть вегетувати, але порушується процес всмоктування поживних речовин через пошкодження тканин, і кущі не будуть такими продуктивними. Із сплячих бруньок, які є на кореневищі, за належних умов догляду можуть розвиватися нові рослини, які сформують свою кореневу систему, але врожай вони дадуть тільки наступного року.

Зимостійкість суниці залежить від багатьох моментів, які можна оптимізувати, закладаючи плантацію:

  • місця розташування ділянки;
  • способу вирощування;
  • якості посадкового матеріалу та посадки.

Дуже велике значення має живлення й захист рослин.

Насадження суниці рекомендовано розміщувати на рівнинній території. Потрібно уникати низин, оскільки в них може затримуватися холодне повітря, а це особливо небезпечно під час весняних заморозків. Якщо є потреба розміщувати суницю на схилах, то краще віддавати перевагу південному або південно-західному. Насадження суниці варто захистити від вітру та обирати для посадки більш затишні місця. Так, на ділянках із сильними пануючими вітрами відчутно пошкоджується листя, особливо навесні, коли воно зовсім молоде і ніжне. У деяких сортів ламаються квітконоси.

Суницю вирощують на гребенях із використанням мульчувального матеріалу або без гребенів. Гребеневе вирощування має такі переваги:

  • відсутність конкуренції з бур’янами;
  • рослини не пригнічують гербіциди;
  • більш ефективне використання добрив та води;
  • ягода товарної якості, чиста в будь-яку погоду;
  • завдяки гребеню та чорній мульчувальній плівці ґрунт у зоні коренів швидше прогрівається, що сприяє отриманню ранньої продукції.

Ірина КОБРИНЕЦЬ, експерт ягідного ринку, агроном-консультант Центру фермерських компетенцій, кандидат сільськогосподарських наук

Продовження статті читайте в новому випуску журналу «Ягідник», який уже невдовзі вийде друком. Слідкуйте за новинами!

Медіагрупа «Технології та Інновації» пропонує розміщення новин та інформації про підприємства, компанії та фермерські господарства на електронних та друкованих ресурсах. Ми з радістю напишемо про досвід – ваш чи ваших клієнтів, про впроваджені новітні технології та передові рішення в журналах чи на сайтах («Напої. Технології та Інновації»«Ягідник» і «Садівництво та Овочівництво. Т.І.»).

Контакти:

Надія Ящук, директор проєкту, тел. +38 068 568 58 22, rnadia@ukr.net

Лариса Товкач, менеджер, +38 097 968 95 16, sad.nti@ukr.net

Анна Панкратенкова, менеджер, тел. +38 097 759 25 83, +38 095 607 09 04, reklama.nti@gmail.com

Журнал «Ягідник»

Останні статті