Отримати прибутки,а не проблеми

 Отримати прибутки,а не проблеми

Як розпочати ягідний бізнес, щоб уникнути помилок та організувати все правильно й ефективно

Вдалі проєкти зазвичай розпочинаються з ретельного планування, а їхньому практичному втіленню передує певна теоретична підготовка. Ця теза актуальна і для ягідництва, де здобуття досвіду на власних помилках нерідко призводить до втрати прибутків. Саме тому кожному, хто має намір започаткувати власний ягідний бізнес, варто зважити на рекомендації фахівців, чиї поради зосереджують колективний досвід, перевірений часом та практикою. Як саме варто розпочинати шлях до успішного бізнесу, в чому найчастіше помиляються фермери, закладаючи ягідні плантації, та як уникнути таких хиб – про це читачам «Ягідника» розповів агроном-консультант компанії «Евкаліпт Р» Володимир ОСТАПЕНКО.

Одразу варто наголосити, що ще перед найпершими кроками зі створення бізнесу потенційний ягідівник повинен чітко розуміти, як і куди він буде реалізувати кінцеву продукцію. Без такого розуміння навіть не варто братися за закладання ділянки. Досвід засвідчує, що навіть за умови правильного підходу до роботи й отримання добрих врожаїв, відсутність стратегії щодо реалізації згодом призводить до суттєвих збитків.

Відтак, розпланувавши цей надважливий етап, можна братися до поступового втілення в життя вашої бізнес-ідеї. У процесі ж необхідно зосереджуватися на тих аспектах, які безпосередньо впливають як на розвиток бізнесу, так і на його кінцевий результат.

Вибір ділянки. Перед тим, як закладати площі ягідних рослин, на ділянці потрібно проаналізувати саме місце розташування, особливості рельєфу, оскільки, наприклад, великі масиви води поблизу будуть впливати на локальну температуру повітря, рух холодних потоків, які ви ні в якому разі не зможете спрогнозувати без наявності власної метеостанції, бо прогнози погоди з інтернету надаються усереднені з урахуванням 50-кілометрової зони.

Обов’язково слід провести розширений аналіз ґрунту. Ягідівник повинен отримати чітке розуміння, з якою основою йому доведеться працювати. Важливо врахувати особливості ґрунту, наявність підґрунтових вод та глибину їхнього залягання. Після того, як плантацію закладено, повторні дослідження ґрунту проводять щонайменше тричі протягом вегетаційного сезону. Якщо ж спостерігаються певні проблеми з насадженнями або рослини гинуть, варто проводити додатковий аналіз.

Аналіз ринку трудових ресурсів. Якість продукції залежить і від того, наскільки оперативно та професійно відбувається збір урожаю. Відтак важливо мати чітке розуміння щодо можливості вчасно забезпечити достатню кількість сезонних робітників. Розраховувати потрібно з огляду на те, що на один гектар малини чи лохини для збору знадобиться 15– 20 робітників. Про це варто подумати ще до закладання площ, особливо ж якщо в регіоні діє багато ягідних господарств, де так само потребують працівників.

Наявність води для поливу. Це надзвичайно важливий фактор. Достатньою кількістю води для поливу повинна бути забезпечена вся площа насаджень. Розрахунок для забезпечення водою має бути приблизно таким: 1 гектар плодоносних насаджень потрібно забезпечити близько 1 тис. кубометрів води на сезон. Це колосальні обсяги, і під час закладання ділянки необхідно розрахувати все так, щоб мати ще й певний запас води. Тому поблизу плантації повинна бути водойма або водонакопичувальний басейн. Якщо обрали останній, то його варто будувати з запасом – щоб об’єму води в цій місткості вистачало, за нашими рекомендаціями, хоча б на тиждень. Слід зважати й на те, що зі свердловин чи річки не завжди вдається отримувати достатню кількість води.

Розрахунки щодо необхідної кількості води найкраще довірити агроному або гідротехніку, який зможе провести їх з огляду на те, скільки літрів води на добу рослина споживатиме в максимальному віці. Фахівець враховує також тип ґрунту, особливості ділянки тощо. Для контролю вологості можна використовувати спеціальне устаткування: не лише тензіометри (бо це позавчорашній день, який вимагає багато часу і людської уваги), а й пристрої для вимірювання вологості, температури та показників ЕС у всьому профілі ґрунту, де розташована коренева система. Це сучасні датчики, або їх ще називають профільні зонди. За допомогою них агроном постійно контролює ситуацію в кореневій системі навіть віддалено. Дані зберігаються на сервері і можуть бути під рукою в будь-якому місці і в будь-який час. Разом з автоматизованою системою поливу це дає можливість повністю, навіть віддалено керувати всіма процесами. Також це досить зручний інструмент контролю і для агронома, і для керівників господарств, які, своєю чергою, матимуть можливість контролювати використані ресурси, такі як вода, добрива й електроенергія. І головне, автоматизація дозволяє суттєво зекономити ці ресурси, а компанія «ЕВКАЛІПТ Р» допоможе це втілити на навчити персонал.

Важливо зважати й на те, що надлишковий і не контрольований полив призводить до зміни властивостей ґрунту і, на жаль, не на краще, а площа стане непридатною для вирощування рослин.

Створення проєкту. Це важливий етап, який дасть змогу облаштувати ділянку максимально ефективно. Зазвичай фахівці, які розробляють проєкт, коригують його відповідно до особливостей ділянки, що дає змогу врахувати всі важливі аспекти.

Закладання насаджень. Це та ділянка процесу, де не варто економити, оскільки згодом це може призвести до неочікуваних і дуже суттєвих втрат. Придбавши неякісну плівку для мульчування, краплинну трубку чи інші матеріали, фермер через нетривалий час може отримати багато проблем та буде змушений все замінити. Тому доцільно керуватися дієвим правилом: краще закласти менші площі, проте зробити це максимально якісно. І згодом високі врожаї доведуть слушність саме такого підходу.

Посадковий матеріал. Якісний садивний матеріал – ще один надважливий фактор успіху, на якому варто зосередити особливу увагу. Насправді компаній, які наразі пропонують споживачам якісні саджанці, не так вже й багато. Тому є сенс залучити до вибору садивного матеріалу фахівця, який професійно оцінить те, що ви маєте намір придбати, та зможе гарантувати, що кошти інвестуються в якісну та перспективну продукцію. Спеціаліст здатен оцінити загальний стан саджанців, їхній орієнтовний потенціал та зробити професійний висновок про те, чи варто їх висаджувати на ділянці, чи правильно підібрано сортовий склад рослин згідно з ґрунтово-кліматичною зоною вирощування Якщо ж йдеться про продукцію не найвищого ґатунку, то фахівець надасть рекомендації, як діяти в перші роки, щоб зрештою сформувати кущ чи пагін, котрий даватиме хороший урожай.

Системи поливу. Встановлюючи на ділянці низькоякісну систему поливу, фермер ризикує вже через нетривалий час отримати суттєві втрати. Причому спричинити проблеми можуть, здавалося б, елементарні речі, як-от: дешеві крани на крапельних трубках, які зазвичай виходять з ладу вже через пів року. Заміна крапельних трубок, а також саджанців рослин, які загинули, не отримуючи поливу через дефекти системи, – це вже чималі збитки. Дехто економить навіть на відстані між емітерами крапельної трубки. Відповідно до рекомендацій, ця відстань повинна становити 33–40 сантиметрів для ягідних насаджень, залежно від фізичних властивостей ґрунту. Натомість задля економії фермери обирають системи з більшою відстанню або некоректно підібраним водовиливом (так, наприклад, вчиняють безвідповідальні компанії, які заради зменшення вартості системи змінюють ці параметри, щоб перемогти в тендері, а цієї системи може вистачити, поки рослина не перебуває в стадії активного плодоношення, а це 1–2 роки). Як наслідок, така «економія» призводить до суттєвих втрат кількості і якості врожаю, бо вже не здатна надати той об’єм води, який потрібно. Тож економія обертається значними втратами.

Ще однією помилкою в контексті систем поливу є відсутність у них відповідних систем очищення води. Внаслідок цього крапельні трубки поступово забиваються піском чи органікою і через 2–3 роки виходять з ладу. До повноцінної системи очищення входить піщано-гравійний фільтр, який відділяє органічну складову, а також дисковий фільтр, який відфільтровує дрібні частинки. Така система вартує коштів, але не варто нею нехтувати. Проте встановлення одного з двох фільтрів загалом проблеми не вирішує. Як наслідок, поливна система може вийти з ладу.

Аналіз води для поливу. Важливо періодично контролювати принаймні основні параметри – рівень рН та заліза, а також показник електропровідності. Надлишок заліза у воді призводить до швидкого окислення емітерів, зрештою псується й крапельна трубка. А відсутність поливу, знову-таки, веде до загибелі рослини.

Супровід професійного агронома. Ні в якому разі не можна недооцінювати ролі агронома в роботі ягідного господарства. Тому якщо йдеться про велике підприємство, де засаджено 50–100 гектарів, то такий фахівець обов’язково повинен бути у штаті. Коли ж господарство невеличке, можна скористатися консалтинговими послугами агронома. Звісно, робота кваліфікованого агронома потребує високої оплати. Однак виходити потрібно з того, що такий фахівець є ключовим гравцем у становленні бізнесу. Він організовує роботу в полі, складає технологічні карти захисту, живлення та поливу, аналізує поточну ситуацію і забезпечує контроль усіх процесів, щоб досягнути головної мети – високої врожайності. Відтак, без супроводу фахового агронома розраховувати можна не на прибутки, а хіба що на поступовий занепад підприємства.

Поетапність усіх важливих процесів. У процесі організації виробництва вкрай важлива чіткість. Як правило, найскладніше забезпечити поетапну організацію всіх процесів на полі. Все повинно працювати злагоджено, одночасно можна виконувати різні види робіт. Скажімо, на одному квадраті висипають субстрат, на іншому працює фреза, на третьому трактор формує гряду, а на наступному працівники висаджують культуру. І все це практично одночасно. У цьому випадку успіх залежить не від кількості працівників, а саме від правильної організації.

Отож, якщо потенційний ягідівник дослухається до рекомендацій і виконає хоча б половину з них, успіх до нього обов’язково прийде. Проте, закладаючи ягідну плантацію, господар має усвідомлювати, що його головне завдання – працювати на рослину та забезпечувати її всім необхідним. Звісно, на чомусь можна й зекономити. Скажімо, певний період можна обійтися без огороджування площ, не купувати, а орендувати техніку для обробітку насаджень… Однак живлення, захист, полив, а також садивний матеріал – це те, на чому економити точно не варто. Бо від цього залежить якість кінцевого результату, тобто врожай ягід у вашому господарстві.

Поза сумнівом, фермер не може знати всього і самостійно забезпечувати всі процеси. І саме тому на певних етапах варто звертатися до фахівців, здатних вирішити поточні труднощі та допомогти запобігти виникненню складних проблем згодом.

За деталями та консультаціями звертайтеся: 

+38-093-477-55-77 (Viber, WhatsApp, Telegram), http://www.evkalipt.com.ua/

Більше матеріалів безкоштовно читайте в журналі «Ягідник» № 2 тут.

Аби придбати друкований випуск журналу, оформити передплату на рік (у 2023 році буде 5 випусків) або придбати видання, видані впродовж минулих років, звертайтеся: Лариса Товкач, +38 (097) 968 95 16, sad.nti@ukr.net.

Якщо ви хочете, щоб у наступному номері журналу ми написали саме про ваше господарство, підприємство, медіагрупа «Технології та Інновації» пропонує розміщення новин та інформації про компанії на електронних та друкованих ресурсах. Ми з радістю напишемо про досвід – ваш чи ваших клієнтів, про впроваджені новітні технології та передові рішення у журналах чи на сайтах («Ягідник»«Садівництво і Виноградарство. Т.І.», «Напої. Технології та Інновації»).

Контакти: Надія Ящук, директор проєкту, тел. +38 (068) 568-58-22rnadia@ukr.net

Лариса Товкач, менеджер, +38 (097) 968 95 16, sad.nti@ukr.net.

Анна Панкратенкова, менеджер, +38 097 759 25 83, +38 095 607 09 04, reklama.nti@gmail.com

Все буде Україна!

Журнал «Ягідник»

Останні статті