Особливості вирощування суниці садової сорту Аллегро

З досвіду ФГ «Кам’яний Брід»
Читачі журналу «Ягідник» уже знайомі з новим ранньостиглим сортом суниці садової короткого світлового дня Аллегро селекції нідерландської компанії Fresh Forward BV. Цей сорт доволі популярний в Україні. Щоб продемонструвати всі його переваги та недоліки читачам «Ягідника» на конкретному досвіді, представник нідерландської фірми Fresh Forward BV Антон ДОВГАНЮК побесідував із заступником директора з сільськогосподарських питань ФГ «Кам’яний Брід», що на Черкащині, Віталієм ПИСЬМЕННИМ.
Антон Довганюк: Ми вже працюємо з вашим господарством понад 3 роки, тому вирішили поділитися враженнями від нашої співпраці і розказати про ваше підприємство читачам журналу «Ягідник». Розкажіть нашим колегам, які культури ви вирощуєте зараз і яку площу займають ягідні культури, зокрема суниця садова? Які сорти суниці ви вирощуєте? Звідки ви брали садивний матеріал і чи задоволені якістю розсади?
Віталій Письменний: Ми вирощуємо переважно ягоди – порічку, суницю садову, малину. Є також овочі. Суниця займає приблизно 10 га, порічка сорту Ровада – 5 га. Це посадка 2020 року. Вирощуємо такі сорти суниці садової: ранній Аллегро, середній Соната, середньопізній сорт Полка, пізній Джайв. Це селекція нідерландської компанії Fresh Forward BV. Також у нас є один німецький надпізній сорт Мальвіна. Саджанці придбали у нідерландському розсаднику De Kemp. Якістю садивного матеріалу задоволені, сортами теж, окрім сорту Джайв.
А. Д.: Які ваші враження від нашого нового сорту Аллегро?
В. П.: Смакові якості сорту відмінні. Ягода солодка, незважаючи на дощі. Плоди класичної форми, блискучі, не тьмяніють з часом. Аллегро – високоврожайний і транспортабельний сорт, від нас він їхав близько 400 км у свіжому вигляді і нормально доїжджав до місця призначення. Єдина вада – ягода не дуже великого розміру, але вирівняна на кущі. Середня вага ягоди приблизно однакова на початку сезону і наприкінці. Ми також помітили, що Аллегро пускає дуже багато вусиків, і це має свої переваги і недоліки.
Ягода придатна для заморожування, її серединка червона, ягода середня, хвостик нормально відривається, брікс прохідний.
Аллегро – це ранній сорт, але в нашому регіоні він плодоносить як середньо-ранній. Це і добре, адже у нас поширені нічні приморозки під час цвітіння. Тому в нашій ситуації ми навіть виграємо через незначне запізнення у вегетації сорту Аллегро.
А. Д.: Що ви скажете про хвороби сорту Аллегро? Чи є ще якісь особливі характеристики цього сорту?
В. П.: Протягом цих трьох сезонів, що вирощуємо Аллегро, ми поки що не помітили жодних проблем із захворюваннями. На наш погляд, це один з найстійкіших сортів, якщо говорити про плямистості, плодові чи кореневі гнилі. Звичайно, ми проводимо комплексний захист всіх сортів. Наприклад, сорт Джайв продемонстрував нестійкість проти хвороб кореневої системи. Тому сортом Аллегро ми в цьому плані дуже задоволені.
Серед особливостей Аллегро, можна зазначити, що сорт має об’ємну листову масу, яка частково захищає квітки від приморозків, коли таке трапляється. Водночас людям нескладно його збирати, адже сорт має довгі квітконоси, які лягають на солому, і працівникам, які збирають урожай, не треба шукати ягоди в середині куща, як наприклад відбувається з сортом Зенга Зенгана.
А. Д.: Ми зрозуміли, що частина всієї вашої продукції спрямована на заморожування. А на який ринок більше орієнтується ваше підприємство у вирощуванні суниці – свіжий чи переробка? Чи має ваша компанія власні переробні/заморожувальні потужності?
В. П.: Більшість продукції спрямовуємо на ринок свіжої ягоди. Наприклад, 90 % сорту Аллегро реалізовується на ринках і в супермаркетах, решту 10 % заморожуємо. Середній сорт Соната – наполовину. Технічний сорт Полка практично весь спрямовується на власний завод, який розташований за 100 км від плантації, і вся ягода добре туди доїжджає. Надпізній сорт Мальвіна на 100 % спрямовуємо на свіжий ринок. Цього року ми збирали його аж до 30 липня.
А. Д.: Які у вас плани на сезон 2023 року? Чи плануєте ще садити суницю і які сорти?
В. П.: Цього року плануємо садити ще Аллегро, Мальвіну і трішки Сонати орієнтовно на 2–3 га. Саджанці також будуть імпортні, від іншого нідерландського виробника RAPO. В Україні через війну закрились майже всі сертифіковані розсадники, тому ми вимушені знову купувати розсаду в Нідерландах.
А. Д.: Чи вас влаштовують загалом результати вашого суничного проєкту? Що би ви хотіли змінити/покращити?
В. П.: Загалом, результатами задоволені. Сподіваюсь, що в майбутньому буде також все добре. Щодо покращення, то бувають такі періоди, коли збори різних сортів збігаються. Тому з погляду планування робочої сили, хотілось би мати такий підбір сортів, який би полегшував роботу з людьми і самі люди могли розподілити свої сили на весь сезон.
А. Д.: Чи займаєтесь ви органічною або позасезонною ягодою? В які країни експортуєте продукцію?
В. П.: В нас тільки конвенційне ягідне виробництво, без гряди, на соломі з підземною крапельною стрічкою. Закритого ґрунту немає. Експортуємо в різні країни, переважно європейські.
А. Д.: Військова агресія Росії проти України критично позначилась на нашому житті та економіці в цілому. Наскільки війна негативно вплинула на діяльність вашого господарства?
В. П.: Як і у всіх, війна суттєво вплинула на роботу нашого підприємства. На початку сезону був частковий відтік людського ресурсу, хоча людей для збору нам вдалось знайти достатньо. Були на початку проблеми з постачальниками тари, зрошення, було не так легко знайти потрібні засоби захисту та живлення… Зараз – перебої з електрикою, а у нас вся суниця на зрошенні, і воду качають електричні насоси. Тому тут також треба буде передбачити варіанти подачі на поле альтернативної електроенергії. Значно зросла вартість пестицидів, добрив, тари. Наприклад, якщо раніше ящик для ягід коштував 13 грн, зараз вже 19. Але ми дивимося з оптимізмом у майбутнє і сподіваємось, що ціни на суницю цього сезону будуть на достатньому рівні, щоб наше ягідне виробництво було рентабельним.

А. Д.: Деякі ягідні господарства України вже використовують такі сучасні новинки, як дрони під час догляду чи обробітку плантацій, трактори з GPS- контролем, практикують цифровізацію агропроцесу в цілому. Чи ви використовуєте новітні технології для оптимізації вашого ягідного бізнесу?
В. П.: Особливих новітніх технологій на полі ми поки не застосовуємо. Наприклад, традиційна безгребенева система нас повністю влаштовує. Але цікавимось новітніми сортами і новими продуктами для покращення врожайності і якості ягоди.
А. Д.: Чи ви рекомендували би іншим фермерам вирощувати суницю садову, зокрема культивувати сорт Аллегро? Чи ви би хотіли випробувати інші сорти нідерландської селекції Fresh Forward BV?
В. П.: Сортом Аллегро ми цілком задоволені, хочемо його надалі вирощувати. Цей сорт підходить для нашого підприємства як для реалізації на свіжому ринку, так і для заморожування. Він простий у догляді та зборі. В умовах центральної частини України, на важких ґрунтах і чорноземах цей сорт добре себе зарекомендував. Звичайно, ми хотіли б протестувати інші сорти селекції Fresh Forward BV. Нас цікавлять ранні і пізні сорти: раніші за Аллегро і пізні на заміну сорту Джайв. Всім також рекомендую вирощувати сорт Аллегро.
Контакти: Fresh Forward BV, https://www.fresh-forward.nl/en
Hogewoerd 1C 6851 ET Huissen Netherlands, +38 (067) 431-55-48

Більше матеріалів безкоштовно читайте в журналі «Ягідник» № 5-1 тут.
Аби придбати друкований випуск журналу, оформити передплату на рік (у 2023 році буде 5 випусків) або придбати видання, видані впродовж минулих років, звертайтеся: Лариса Товкач, +38 (097) 968 95 16, sad.nti@ukr.net.
Якщо ви хочете, щоб у наступному номері журналу ми написали саме про ваше господарство, підприємство, медіагрупа «Технології та Інновації» пропонує розміщення новин та інформації про компанії на електронних та друкованих ресурсах. Ми з радістю напишемо про досвід – ваш чи ваших клієнтів, про впроваджені новітні технології та передові рішення у журналах чи на сайтах («Ягідник», «Садівництво і Виноградарство. Т.І.», «Напої. Технології та Інновації»).
Контакти: Надія Ящук, директор проєкту, тел. +38 (068) 568-58-22, rnadia@ukr.net
Лариса Товкач, менеджер, +38 (097) 968 95 16, sad.nti@ukr.net.
Анна Панкратенкова, менеджер, +38 097 759 25 83, +38 095 607 09 04, reklama.nti@gmail.com
Все буде Україна!