Особливості вирощування лохини в Польщі

 Особливості вирощування лохини в Польщі

Зважаючи на «лохинову лихоманку», що все більше полонить ягідівників усього світу, важливо вибудувати правильну стратегію догляду за цією культурою, щоб завоювати своє місце на ринку і не поступатись якістю конкурентам, які так само хочуть реалізувати ягоду якнайвигідніше. Кожна компанія має свої секрети успіху. Ігор ГАЛАК, головний технолог із вирощування лохини в польській компанії FieldStone, поділився секретами свого господарства під час онлайн-семінару «День саду», що відбувся 12 березня на базі Уманського національного університету садівництва.

Загальна площа плантацій компанії – більш як 700 га. На них вирощують лохину, ожину, малину, журавлину. Зокрема, компанія FieldStone має найбільшу в Європі плантацію журавлини. Fieldstone пропонує широкий асортимент ягід, сертифікованих GlobalG.A.P. та GRASP (малина, лохина, ожина, смородина, аґрус, полуниця, журавлина), і постійно його розширює.

Щоб забезпечити клієнтів постійним постачанням свіжих ягід, компанія імпортує фрукти безпосередньо від виробників з усього світу.

Fieldstone підтримує фермерів, що вирощують ягідні культури (малина, лохина, ожина, смородина, аґрус, суниця, журавлина), через консультаційний та агротехнічний нагляд, впровадження нових видів виробництва.

Fieldstone – це польська компанія, що динамічно розвивається, управляє сучасними плантаціями високоякісних ягід, використовуючи новітні технології та методи виробництва. Компанія продає ягоди в Польщі і в усій Європі, а також має свій розсадник, що пропонує посадковий матеріал і гарантує його найвищу якість. Компанія реалізує саджанці в Польщі, Болгарії, Сербії, Словаччині й Чехії.

ГОЛОВНЕ – ПІДІБРАТИ ДЛЯ САДЖАНЦІВ ЛОХИНИ ПРАВИЛЬНИЙ СУБСТРАТ І МІКРОКЛІМАТ

Якісний субстрат і мікроклімат – перша сходинка до успіху в лохиновому бізнесі. Як зазначає Ігор Галак, навіть якщо саджанець лохини високої якості, із розвиненим коренем, готовим до посадки, фатальну роль може відіграти неправильний субстрат та мікроклімат. І тут не важливо, де вирощують лохину: у відкритому чи закритому ґрунті. За умови неправильного підходу до підбору субстрату та мікроклімату саджанець рости не буде.

Оскільки це делікатне питання, яке потребує грамотного підходу в пошуку його вирішення, фахівці компанії FieldStone охоче діляться досвідом зі своїми клієнтами й консультують їх після купівлі саджанців. Як зазначає Ігор Галак, експерти FieldStone виїжджають безпосередньо на плантації до своїх клієнтів, звертають увагу на всі нюанси, які можуть завадити нормальному розвитку саджанців лохини, та допомагають знайти рішення проблемних питань, дати поради щодо вирощування цієї ягоди.

– На окремих плантаціях компанії FieldStone ми пробуємо замінити субстрат бурим вугіллям. Проте рекомендуємо використовувати його не в контейнерах, а лише у відкритому ґрунті, де буре вугілля можна перемішувати з корою і тирсою. Пропорції залежать від типу ґрунту, його вологості та повітропроникності. Із нашого досвіду, коренева система розвивається краще в бурому вугіллі, ніж у ґрунті впереміш із корою і тирсою, – зазначає Ігор Галак.

ДРУГИЙ КРОК – ОБОВ’ЯЗКОВИЙ АНАЛІЗ ҐРУНТУ

Щойно на кущі лохини з’являться перші листки, їх потрібно здати на аналіз, результати якого допоможуть правильно побудувати схему підживлення рослин.

– Підживлювати лохину наосліп неправильно. Потрібно чітко розуміти, яких мікро- чи макроелементів їй не вистачає, і тоді додавати їх у ґрунт. Адже саме за допомогою аналізу ми зможемо побачити, яких речовин не вистачає кущам лохини, – ділиться професійними секретами Ігор Галак.

КИСЛОТНІСТЬ ҐРУНТУ

Лохиновий кущ не приживеться в ґрунті з надто високим або низьким рівнем кислотності. Тому цей показник повинен бути збалансованим. Коригують кислотність ґрунту за допомогою аналізу листя чи субстрату. Кислотність ґрунту потрібно вимірювати раз на тиждень.

БОРЕМОСЬ ІЗ ЗАСОЛЕНІСТЮ ҐРУНТУ

Коренева система лохини неглибока, тому, щоб забезпечити її повноцінний розвиток, потрібно регулювати засоленість ґрунту. Якщо її рівень буде високий, коріння підпалиться – і рослина загине. Засоленість, як і кислотність ґрунту, потрібно пильно моніторити. Для цього є спеціальне обладнання, яке можна придбати і в Україні, і в Польщі.

– Якщо лохина росте у відкритому ґрунті, то моніторинг засоленості та кислотності достатньо проводити раз чи двічі на тиждень. Якщо ж кущі ростуть у закритому ґрунті, то щодня. Адже існує більша ймовірність зробити помилку в підживленні лохини із закритою кореневою системою, – радить Ігор Галак.

Окрім того, регулярно потрібно вимірювати температуру та вологість субстрату. Для цього також є спеціальне обладнання.

ПІДГОТОВКА ПОЛЯ

У компанії FieldStone підготовку поля здійснюють двома способами. Згідно з першим способом, за допомогою спеціальної техніки роблять борозну, насипають туди кору й тирсу, а тоді вимішують із землею. Інший спосіб – робити отвір і ставити туди саджанець. Корінь лохини в обох випадках добре захищений від морозів.

НАСТУПНИЙ КРОК – ЗАБЕЗПЕЧИТИ ЯКІСНЕ ЗАПИЛЕННЯ

– Є різні види комах-запилювачів. У компанії FieldStone ми використовуємо бджіл, джмелів та осмій. Ці комахи дозволяють на 95% запилити рослини в різних умовах. Наприклад, джміль безперешкодно літає, коли на вулиці більший вітер, який заважає літати бджолі. Діяльності осмії не заважає високий температурний режим, який негативно впливає на бджолу. Таким чином, використовуючи ці три види комах на наших плантаціях, ми забезпечуємо безперервне запилення кущів лохини незалежно від погодних умов, – ділиться досвідом Ігор Галак.

Якщо всі умови для вирощування лохини будуть ідеальні, а запилення не буде, то це фатально відобразиться на рівні врожаю. У середньому ж за хороших умов вирощування кущів можна отримати 2,5–3,5 тонни лохини з гектара вже на другий рік після садіння.

ПРАВИЛЬНА ОБРІЗКА

– Багато фермерів зі мною не погоджується, що обрізку потрібно проводити в перший рік вирощування лохини. Дехто це робить аж на третій рік. Проте я вважаю, що обрізати лохиновий кущ найкраще восени в перший рік після висадки, коли ми вже можемо побачити, як сформувати саджанець, на 3–4 роки вперед, – розповідає Ігор Галак.

Перед обрізкою лохини потрібно промоніторити, як розвивається коренева система. Зрізати пагони так, щоб у майбутньому можна було добре сформувати крону.

ПІДБІР ГОРЩИКІВ ДЛЯ ВИРОЩУВАННЯ ЛОХИНИ

Тим, хто вирощує лохину в горщиках, важливо знати, як правильно підібрати посудину, аби забезпечити нормальний розвиток куща. Ігор Галак стверджує: найкраще висаджувати лохину в 25- або 35-літрові горщики, адже пересадки можуть нашкодити рослинам.

Переймаючи досвід ягідництва від успішних компаній, таких як FieldStone, важливо вибудувати свою стратегію догляду за лохиною, враховуючи всі особливості своєї плантації.

Катерина ОЛАР

FieldStone

Ігор Галак: +48 885 800 441, viber: +48 785 729 617

e-mail: igalak@fieldstone.pl

Більше матеріалів читайте у друкованому журналі «Ягідник».

Оформити передплату журналу «Ягідник» можна за телефонами:
+38 (0362) 60 88 21,
Альона Данчук, тел.: +38 097 65 43 126
Анна Панкратенкова, тел. +38 097 75 92 583, reklama.nti@gmail.com
Лариса Товкач, тел.+38 097 968 95 16, sad.nti@ukr.net
Ірина Калюжна, тел.: +38 096 458 76 82, reklama.nti@ukr.net
Ірина Петронюк, тел.: +38 096 49 16 692
або надіслати заявку на e-mail: sad2017@ukr.net

Передплату на журнал можна оформити як через редакцію, так і в будь-якому поштовому відділенні. Передплатний індекс 60218.

Журнал «Ягідник»

Останні статті