Основи збереження якості плодів ягідних порід упродовж тривалого періоду

 Основи збереження якості плодів ягідних порід упродовж тривалого періоду

Ягоди збагачують раціон людини життєво необхідними вітамінами, мікроелементами та іншими корисними речовинами. Їх біологічна цінність обумовлена високим умістом і співвідношенням цукрів, органічних кислот та мінеральних з’єднань. Багато вітамінів, що містять плоди, наділені антиоксидантними властивостями і здатні інгібірувати і регулювати окислення ліпідів та нуклеїнових кислот. Окрім внутрішніх показників якості, важливими для споживача є смак, аромат, консистенція, а також зовнішній вигляд: форма, розмір та забарвлення продукції. Але в силу своїх біологічних та фізіологічних особливостей плоди ягідних культур неспроможні зберігати названі показники якості тривалий час. І лише грамотний підхід до системи вирощування, передзберігальної підготовки та самої технології зберігання дозволить подовжити період споживання населенням якісної продукції ягідництва.

Кожній ягоді – свій спосіб збору та зберігання

Основними факторами, котрі впливають на лежкість ягід, є: біологія сорту, стан стиглості плоду, агротехніка вирощування, погодні умови під час збору та вирощування, швидкість охолодження зібраного врожаю і технологія зберігання. Для зберігання в охолодженому стані придатними є плоди суниці зі щільною ягодою, понад 0,1 кг/ см2, зернівки ягід ожини та малини повинні бути міцно закріплені між собою, а плоди смородини чорної, порічок, аґрусу і лохини мати міцну шкірочку та сухий відрив. Збирати ягоди необхідно в технічній стадії стиглості в сухий та бажано прохолодний час доби. При вирощуванні плодів для тривалого зберігання варто нормувати використання азотних добрив, вносити останні у вигляді нітрату кальцію, а фосфорні та калійні – використовувати відповідно до схеми живлення на певній ділянці. На поливних плантаціях за 3-4 доби до збору урожаю слід знижувати полив до мінімуму. Щоб уникнути розвитку хвороб та пошкодження ягід шкідниками, не можна допускати засмічення ділянки бур’янами. Також необхідно проводити обробку препаратами, що пригнічують розвиток фітопатогенів.

Головною складовою якості продукції є її безпечність, тому використання пестицидів слід суворо нормувати, – це дозволить уникнути їх надлишку у майбутній продукції. Однією зі складових сучасних технологій вирощування ягідних культур є мульчування міжрядь органічними матеріалами. Між тим, із часом вони стають джерелом додаткового азотного живлення рослини і, як результат, – появи надлишкових кількостей нітратів у продукції. Виробникам варто зважати на таку особливість органічної мульчі та регулярно проводити її заміну.

ЗА+Airocide technology – новітня та екологічно безпечна технологія зберігання органічної продукції, суть котрої полягає в методі біоконверсії – розщепленні на молекулярному рівні мікроміцетів та бактерій, що містяться в сховищі та на продукції, яка там зберігається.

Як правило, плоди ягідних культур для тривалого зберігання збирають вручну. Механізований збір варто проводити лише на плантаціях із певними параметрами. Так, понад 85% ягід чорної смородини, порічок, аґрусу і малини має бути віддалено від основи куща не менше, ніж на 0,3 м, і не більше, ніж на 1,8 м; у обліпихи верхня межа – 2,7 м. Обов’язковою умовою є одночасне достигання ягід (не менше 90% стиглості для смородини, аґрусу; 70% – для суниці та 60% – для малини. Коефіцієнт відносної щільності ягід повинен перевищувати 0,8. Нелімітуючі параметри: кущ від прямостоячого до розлогого з основою 0,3 м та висотою понад 1,2 м, відсутність полеглих гілок. Тривалість технічної стиглості плодів смородини, аґрусу та обліпихи – понад тиждень.

Тривалість зберігання залежить від упаковки…

Складовою будь-якої технології зберігання є сортування та пакування зібраного урожаю. Згідно з гігієнічними нормами, тара для пакування повинна бути чистою, міцною, сухою, без сторонніх запахів, виготовленою з матеріалів, придатних для зберігання харчових продуктів. Ягоди збирають у пластикові або картонні контейнери ємністю від 0,25 до 1 кг. За бажанням покупців контейнери можуть бути меншими або більшими, з кришкою або без неї. Обов’язкова вимога до кришки – наявність отворів. Контейнери з ягодами встановлюють у лотки різної ємності, з яких формують піддони, де може знаходитися до 100 одиниць, залежно від їх розміру та міцності. Лотки і піддони формують за принципом: один помологічний і один товарний сорт. Ягоди, що підлягають сортуванню, збирають у ящики-лотки ємністю до 5 кг, далі їх сортують і пакують одразу після вивезення з поля, або ж перед відправкою в торгівельну мережу (температура у сортувальних цехах не повинна перевищувати +15оС).

Кожна одиниця пакування має бути маркована відповідно до діючих нормативних документів. Зокрема, на плоди суниці в Україні діють два національних стандарти: ДСТУ 7653:2014 Суниця свіжа. Технічні умови (ТУ) та ДСТУ ЕЭК ОНН FFV-35:2007 Настанови щодо постачання і контролю якості.

Відповідно до вимог першого з названих ДСТУ, суниця поділяється на два товарних сорти, згідно з нормами останнього – на три. На стільки ж товарних сортів поділяють і плоди лохини – відповідно до ДСТУ ЕЭК OOH FFV – 07:2007 Чорниця та лохина. Настанови щодо постачання та контролю якості. Ягоди чорної смородини, порічок, ожини, аґрусу та малини потрібно сортувати також на два товарних сорти. Вимоги щодо їх якості зазначені у стандартах: ДСТУ 8319:2015 Смородина чорна свіжа. ТУ; ДСТУ 4722:2007 Порічки червоні та білі свіжі. ТУ; ДСТУ 7022:2009 Аґрус свіжий. ТУ; ДСТУ 692:2004 Ожина свіжа. ТУ; ДСТУ 7179:2010 Малина свіжа. ТУ.

Згідно з нормативними вимогами, плоди ягідних культур повинні бути без механічних пошкоджень, не перестиглі, не уражені хворобами, не пошкоджені шкідниками і без сторонніх запахів.

Основними факторами, що впливають на лежкість ягід, є: біологія сорту, стан стиглості плоду, агротехніка вирощування, погодні умови під час збору, швидкість охолодження зібраного врожаю та технологія зберігання.

…та технологій зберігання

За два тижні до початку зберігання урожаю камери попереднього охолодження та камери для зберігання плодів обов’язково дезінфікують з ціллю знищення шкідливої мікрофлори. Це можна робити за допомогою як хімічних речовин, так і відповідного обладнання.

Головною умова існуючих технологій зберігання – попереднє охолодження ягід, котре потрібно проводити не пізніше 4 годин після їх збору. Суницю рекомендовано охолоджувати впродовж 1-2 годин, малину, ожину, чорну смородину, порічки та лохину – впродовж 2-3 – до температури + 2-3оС. Процес відбувається в окремих камерах попереднього охолодження або в приміщеннях із установленими мобільними модулями. При охолодженні повітря повинне протягуватися через продукцію, а не обдувати її.

На сьогодні у світі (та й в Україні) існує декілька основних технологій зберігання. Головною і базовою є зберігання в умовах охолоджуваної атмосфери (ЗА), де контролюються температура та відносна вологість повітря. В таких умовах, залежно від різновиду та сорту, ягоди можуть зберігатися від однієї до 15 діб.

Умови регульованої атмосфери (РА) дозволяють зберігати плоди ягідних порід більш тривалий час. Така атмосфера може створюватися, як штучним так і природнім шляхом. Контролюючими факторами в технології РА (або модифікованій атмосфері) є температу ра, відносна вологість повітря, вміст кисню і вуглекислого газу. Залежно від культури, газовий склад може змінюватися, але тенденція низької кількості кисню та високої – двоокису вуглецю однакова для всіх. Так, збереження показників якості (до 15 діб) плодів суниці забезпечить вміст О2 – 3%, СО2 – 5-8% при t – 0…+2оС і ВВП 95%. Чорна смородина має добру лежкість – 60 діб у сховищі зі вмістом О2 – 5-7% та СО2 – 9-10%.

Локалізація осередків уражень – шлях до тривалого зберігання органічної продукції

Головною причиною псування плодів ягідних порід при зберіганні є її ураження фітопатогенною мікрофлорою, котра спричинює гниття, і, як наслідок, утрати продукції. Джерело зараження може знаходиться в сховищі або потрапляти з саду разом із ягодами. В таких випадках важливим заходом є локалізація осередків ураження. Лише одна з нині діючих технологій зберігання спроможна виконати подібне завдання це ЗА+Airocide technology. Суть котрої полягає в методі біоконверсії, тобто розщепленні на молекулярному рівні мікроміцетів та бактерій, що містяться в сховищі та на продукції, яка там зберігається. Дана технологія є новітньою та екологічно безпечною і може використовуватися при зберіганні органічної продукції.

Підсумовуючи вищевикладене, приходимо до висновку, що тривале та якісне зберігання плодів ягідних культур можливе лише за умови дотримання всіх технологічних процесів, а саме технології вирощування, котра має бути спрямована на виробництво продукції з відповідними показниками якості, які забезпечать добру її лежкість, а також післязбиральної доробки, а саме сортування, пакування, охолодження, та власне самої технології зберігання.

Людмила ШЕВЧУК, доктор с.-г. наук, завідуюча лабораторією технології зберігання і переробки плодів та ягід Інституту садівництва НААН України

Журнал «Ягідник»

0 Reviews

Написати відгук

Останні статті

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *