Органічна обліпиха: золоті ягоди для людини на ціну золота

 Органічна обліпиха: золоті ягоди для людини на ціну золота

Дрібні вітамінні бомби, що обліпили колючу гілочку, не так вже й просто виростити, а тим паче зібрати, аби вони не втратили свою цілющу силу. Можливо, саме тому обліпиха, яку широко застосовують у царині здоров’я та краси, не надто поширена на вітчизняних промислових плантаціях. Однак культура ця перспективна і рентабельна, впевнений керівник СП ТОВ «Агро Органік» Олександр СУКАЛО, потрібно тільки добре вивчити її пріоритети в живленні, забезпеченні водою та догляді. Органічний спосіб вирощування додає завдань, які потрібно вирішити, але й очікуваний результат неабиякий: золоті ягоди для людини на ціну золота!

НАЙКРАЩЕ НАВЧАННЯ – У ПОЛІ

Для того щоб посадити обліпиху чи іншу культуру, потрібно, звісно, прочитати багато літератури. Але головне, кажуть у компанії «Агро Органік», побачити, як рослина росте в реальних умовах, поспілкуватися з практиками. Тож певний час у господарстві зважували, чи варто займатись обліпихою. Одним із факторів на користь культури стало те, що біля річки, яка живить навколишні поля вологою, росла дика обліпиха.

Вирішивши вирощувати цю культуру, відразу посадили демополе – 12 саджанців просто біля офісу. Кожна деталь має значення, і ягідівники почали приділяти увагу деталям. Найперше, упродовж двох років працівники «Агро Органік» багато разів відвідували промислові насадження, порівнювали побачене з тим, як розвиваються їхні кущі на експериментальній ділянці. Вони спілкувалися з науковцями, виробниками, приглядалися до розсадників, які пропонують саджанці обліпихи, вивчати сорти, їхню здатність плодоносити в умовах, схожих до місцевих.

Працювати над землею треба в будь-якому разі, – наголошує Олександр Сукало. – Не буває, що прийшов і зразу вирощуєш. Коли заходимо на нове поле, то півтора-два роки робимо його підготовку. А щодо обліпихи, то треба брати лопату, копати землю на півтора метра вглиб, щоб подивитись, як ідуть шари, чи є там глина. І з цього робимо розрахунки залежно від ґрунтів. Якщо маємо глину, то це одне питання, якщо пісок, супісок – інше. Треба це розуміти.

Продовження статті читайте у друкованому журналі “Ягідник”.

Оформити передплату журналу «Ягідник» можна за телефонами:
+38 (0362) 60 88 21,
Альона Данчук, тел.: +38 097 65 43 126
Анна Панкратенкова, тел. +38 097 75 92 583, reklama.nti@gmail.com
Лариса Товкач, тел.+38 097 968 95 16, sad.nti@ukr.net
Ірина Калюжна, тел.: +38 096 458 76 82, reklama.nti@ukr.net
Ірина Петронюк, тел.: +38 096 49 16 692
або надіслати заявку на e-mail: sad2017@ukr.net

Передплату на журнал можна оформити як через редакцію, так і в будь-якому поштовому відділенні. Передплатний індекс 60218.

Журнал «Ягідник»

Останні статті