Орендж Революшн: революція у вітчизняному вирощуванні обліпихи

 Орендж Революшн: революція у вітчизняному вирощуванні обліпихи

Що поєднує обліпиху сортів з інтригуючими назвами Солодка Жінка та Орендж Революшн? Поки триває інтрига, зауважу, що, до речі, Солодка Жінка була першим вітчизняним сортом обліпихи, введеним до національного Реєстру сортів рослин. Отже, ці два оригінальні сорти єднає найперше країна походження – Україна – та ім’я їхнього автора – Володимира Меженського. Чим же приваблива українська обліпиха та чи помандрує вона світом? Про тонкощі справ селекційних – інтерв’ю з Володимиром МЕЖЕНСЬКИМ, доктором сільськогосподарських наук, професором кафедри садівництва ім. проф. В. Л. Симиренка Національного університету біоресурсів і природокористування України.

– Пане Володимире, обліпиха – культура не нова, однак не дуже поширена. Чи зумовлено це особливостями її вирощування в українському кліматі?

– Почнемо з того, що погодні умови України дуже різні. Полісся, Лісостеп, Степ різняться за кількістю опадів і різноманіттям ґрунтів. Як показали попередні дослідження, більшість сортів російської селекції на українських чорноземах почуваються не дуже добре. Приблизно на четвертий-п’ятий рік у них починається всихання. Захворювання призводить до закупорювання судинної системи, і рослина в’яне. У кращому разі ці сорти рік-два плодоносять, і потім рослина може швидко частково або повністю загинути. Що робити? Є два виходи: або шукати ґрунти з більш легким механічним складом (супіщані), або вирощувати
сорти, стійкі до мікозного зів’янення.

Саме Орендж Революшн вирізняється стійкістю до мікозного зів’янення. Він показав себе з найкращого боку за умов Донбасу, Київщини, Молдови.

Достоїнства сорту. Насамперед це висока урожайність, значно більша, ніж в інших сортів обліпихи. Сама назва «обліпиха» походить від того, що гілки щільно обліплені плодами. Якщо звичайний сорт обліпихи має урожайність 10–15 тонн із гектара, то Орендж Революшн може давати 20 тонн і більше. Зокрема це спричинено значно більшим розміром плодів. Кращі сорти російської селекції, які почали вирощувати в нас з 1988 року, мали масу плодів до 0,7 грама, то в Оренж Революшн середня їхня маса понад 1 грам.

Останнім часом через зміну клімату в нас дуже часто трапляються сильні і тривалі посухи. Особливо вони сильні в липні-серпні, саме в той час, коли наливаються плоди обліпихи. Через це урожайність культури може різко зменшуватися. Тому покладатися на природні опади тепер не варто.

Обов’язковою умовою є облаштування системи штучного зрошування. Це стосується не тільки обліпихи, а й будь-якої плодової культури. Часто запитують про наявність вологи в ґрунті. У природних умовах обліпиха найчастіше росте уздовж річок, різних водойм. У нас є багато ділянок із близькими ґрунтовими водами. Люди запитують, чи можна там садити обліпиху. Ні. Тому що обліпиха любить проточну воду, а не стоячу. Якщо ґрунтові води розташовані на глибині менш як 2 метри, то такі ділянки вважаються непридатними для вирощування більшості плодових культур. Треба проводити меліорацію, якщо немає можливості знайти іншу площу. Але краще все ж таки дібрати гарну ділянку, інакше можна втратити рослини. Різкі підйоми ґрунтових вод можуть бути, наприклад, ранньої весни внаслідок танення снігів, якщо вони будуть достатньо тривалими, то корені рослин можуть загнитися.

Щодо вирощування ще треба знати, що коренева система обліпихи поверхнева. Шнуроподібні корені розташовані у верхніх шарах ґрунту. І коли ми проводимо догляд за рослинами, наприклад у приватному саду, де кущі часто обкопують, або на плантаціях, де проводиться механізоване культивування в міжряддях, ці корені пошкоджуються, що викликає появу великої кількості кореневої порослі. Утворення порослі в міжрядді небажане, проте в деяких випадках поросль може мати позитивний ефект. Наприклад, якщо рослина захворіла або загинула, то її може замістити (замінити) поросль.

Спеціального формування куща, обрізування не проводять, тільки санітарне. Вирізують сухі й поламані гілки. Коли постає питання збирання врожаю в умовах приватної садиби, то ви можете спокійно обірвати плоди вручну по ягідці. В умовах промислової плантації за дефіциту робочої сили зібрати урожай складно. Бо людина таким способом може обірвати впродовж робочого дня не більше ніж 20 кг плодів, а дуже часто значно менше. Тому в нас і за кордоном практикують механізоване збирання, тобто повне скошування наземної частини разом із плодами, які потім відправляються на заморожування. Заморожені плоди струшуванням легко відокремлюються від гілок і листків. Так, комбайнами скошують обліпиху в Німеччині. В інших країнах, як-от Румунія, практикують напівмеханізоване збирання, коли плодоносні гілки зрізають секатором вручну, з подальшим заморожуванням. Багато наших фермерів орієнтується на румунський спосіб збирання.

Коли ми зрізуємо гілки для збирання плодів, то заодно видаляємо однорічний приріст, на якому формується основна частина майбутнього врожаю. Тобто наступного року зрізані кущі будуть тільки відростати, але не плодоноситимуть. Це система збору врожаю із дворічним циклом. Рік – плодоношення, рік – відростання. Але за цей час ми повинні забезпечити рослину найкращими приростами. У цьому особливість Оренж Революшн, яка, на відміну від сортів російської селекції, має хороший приріст і підходить для механізованого й напівмеханізованого збирання краще, ніж сорти селекції Інституту садівництва Сибіру, де в радянські часи був основний центр створення сортів цієї культури.

– Доводилося бачити досить щільно висаджені кущі обліпихи. Чи може вона добре розвинутися в таких умовах? Як її краще садити?

– Я рекомендую, і до мене рекомендували, схему посадки 4 х 2 метри з подальшим ручним збиранням плодів. Такі міжряддя застосовували для проходження техніки, котра враховувала розміри крони кущів. Якщо ж ми будемо через рік крони обрізати, то в такому разі можлива щільніша посадка. Ми можемо посадити дерева на відстані не 2, а 1–1,5 метра. А міжряддя потрібно робити відповідно до техніки, яка є в господарстві.

Обліпиха – рослина дводомна, тому їй треба сорт-запильник. Тобто плодоносить жіночий сорт, а чоловічий висаджується у співвідношенні 8–10% від загальної кількості рослин. Це зазвичай роблять у шаховому порядку. Або в кожному третьому ряді обліпихи кожне десяте місце відводять чоловічим рослинам, щоб вони повністю покривали площу, а пилок переносився вітром. І тому, враховуючи напрям вітрів під час квітування, десь наприкінці квітня – на початку травня треба садити чоловічі рослини у крайніх рядах із того боку, звідки дме вітер під час цвітіння.

Продовження читайте у друкованому номері журналу. Ознайомитися зі змістом видання, а також придбати його ви зможете тут.

Оформити передплату журналу «Ягідник» можна за телефонами:
+38 (0362) 60 88 21,
Альона Данчук, тел.: +38 097 65 43 126
Анна Панкратенкова, тел. +38 097 75 92 583, reklama.nti@gmail.com
Лариса Товкач, тел.+38 097 968 95 16, sad.nti@ukr.net
Ірина Калюжна, тел.: +38 096 458 76 82, reklama.nti@ukr.net
Ірина Петронюк, тел.: +38 096 49 16 692
або надіслати заявку на e-mail: sad2017@ukr.net

Передплату на журнал можна оформити як через редакцію, так і в будь-якому поштовому відділенні. Передплатний індекс 60218.

Журнал «Ягідник»

Останні статті