Олег Науменко, СВК «Ягідки»: «Ягідний бізнес вимірюється досягненням цілей, а не грошима»

 Олег Науменко, СВК «Ягідки»: «Ягідний бізнес вимірюється досягненням цілей, а не грошима»

Багато початківців агробізнесу хотіли б почути відповідь досвідченого спеціаліста, як заробити свої перші сотні тисяч у ягідному бізнесі. Однак директор і засновник СВК «Ягідки» Олег НАУМЕНКО вважає, що абсурдно говорити про багаторічні насадження у форматі «мільйон з гектара». Навпаки, каже він, щоб розраховувати на сталий прибуток, треба розробити чітку стратегію і не один рік інвестувати у підприємство.

ШЛЯХ НЕПРОСТИЙ, АЛЕ НИМ ВАРТО ЙТИ

Вирощуючи багаторічні технологічні насадження, як-от та ж чорниця високоросла, на переконання Олега Науменка, не варто сподіватися на «швидкі гроші». У цьому разі доречніше говорити про «довгі» капіталовкладення і стабільний розвиток підприємства. Маючи вже 55 га високотехнологічних насаджень лохини в Київській області, у СВК «Ягідки» систематично впроваджують новітній світовий досвід догляду за ягідними плантаціями.

Так, саме в цьому господарстві встановлено першу комплексну автоматизовану систему управління поливом і фертигацією на плантації лохини. Нещодавно виробництво СВК «Ягідки» стало ще більш прогнозованим завдяки інсталяції метеостанції від компанії «Ай Метіас». Цьогорічні кліматичні стреси вкотре продемонстрували, що таке обладнання необхідне будь-якому ягідному господарству. Через весняні заморозки цього сезону час збирання та відвантаження лохини розпочався на два тижні пізніше. До речі, за попе- редніми підрахунками, втрати підприємства становитимуть 10–12% від обсягу (а це орієнтовно 10 тонн готової продукції). Щоправда, порівняно з деякими колегами, котрі втратили до 40% врожаю, київські виробники постраждали некритично, в тому числі й завдяки впровадженим технологіям.

Кожну інвестицію тут розглядають як ще один крок до досягнення стратегічної цілі. У лохиновому бізнесі стратегія підприємства чітка і зрозуміла: щосезону виробляти по 500–600 тонн органічної лохини преміумкласу, закріпитися на українському ринку та виходити на зовнішні, поступово шукаючи партнерів для поширення органіки. Йдеться про виробництво продукції з доданою вартістю. Для цього потрібні власні холодильно-складські потужності, гарне пакування ягоди, виважений маркетинг. Завершивши цикл виробництва лохини, розповідає Олег Науменко, можна буде інвестувати в інші проєкти, як от вирощування суниці садової, малини та інших ягід найвищого класу. Оскільки, зауважує підприємець, продукція преміумякості становить лише 3–5% від загального виробництва вітчизняних ягід, то є простір для розвитку.

НОВИЙ РІВЕНЬ АВТОМАТИЗАЦІЇ ПРОЦЕСІВ ЯГІДНОГО ГОСПОДАРСТВА

Важливим кроком став запуск комплексної системи управління сільськогосподарським підприємством. Наразі її запускають у тестовому режимі, а повністю налаштувати та відпрацювати розраховують до кінця року.

– Протягом двох років ми розробляли цю програму разом з компанією «БІЗНЕС ЕВОЛУШН». Наші фахівці безпосередньо описали логіку всіх процесів у галузі ягідництва, а колеги цю послідовність відточували та адаптували під свій it-продукт, – розповідає керівник СВК «Ягідки» Олег Науменко. – Головною перевагою цього програмного продукту є те, що орієнтований він саме на підприємства, які працюють у ягідному бізнесі. Система складається із понад 5 модулів, які можуть варіюватися, виходячи з потреб компанії. Вона виконує всебічне адміністрування діяльності підприємства, а програмне забезпечення оперує такими поняттями, як сезонність, квартали тощо. Такого немає не тільки в Україні: настільки вузькопрофільних систем я не зустрічав і в Польщі.

Програма здійснюватиме моніторинг, контроль та аналіз усіх підрозділів роботи підприємства: від обороту та залишків тари, інструментів, агротехніки, препаратів на складі – до нарахування зарплат персоналу, виставлення рахунків кінцевим контрагентам і контролю їхнього виконання.

– Наприклад, наше підприємство має багато зовнішніх партнерів, підрядників. І через те, що вся робота з ними проводиться у напівручному режимі, її стає складно адмініструвати, непросто вести облік залишків на складах. Нове програмне забезпечення дозволить все це врахо вувати, розуміти, де що міститься, що відпрацювало свій термін, на якій стадії тривають процеси. І це тільки частина функціоналу, – резюмує співзасновник господарства.

Завдяки співпраці з розробниками програма до кінця року вже буде протестована та доступна для членів першого лохинового кооперативу на пільгових умовах, для інших виробників – на вигідних, проте ринкових.

СВК «ЯГІДКИ» ПІДТВЕРДЖУЄ СТАТУС ЛОКОМОТИВА КООПЕРАТИВНОГО РУХУ В ЛОХИНОВОМУ БІЗНЕСІ

Відпрацювання всіх процесів відбувається й у кооперативі, створеному BigBlue Organic Blueberry Farm, ФГ «Грасс Авеню» з ТМ StarBerries під керівництвом Олега Воробйова та підприємцем Віктором Дитинком (СВК «ОБОЛОНІЯ»). Партнери обрали стратегію розвитку step by step: маленькими кроками йдуть до порозуміння одне з одним у всіх питаннях і взаємної поваги. Мета – реалізувати бізнес-моделі з продажів, економії коштів, спільних закупівель. За словами Олега Науменка, прозора співпраця за узгодженим планом вже дозволила фермерам зекономити близько 20–30% вартості добрив, запилювачів, тари тощо й пролонгувати оплати на досить довгий період.

– Кооперативна тема працює! – наголошує він. – Наші підрядники, за що ми їм дуже вдячні, йдуть назустріч, розуміючи, що у майбутньому кооператив згенерує значно більші обсяги закупівель. Всі сприймають нашу ініціативу як логічну та перспективну. Маємо багато запитів від фермерів, які хочуть долучитися до кооперативу. Проте ми з партнерами визначилися: поки не відпрацюємо стратегію тим колективом, який вже сформувався, не прийматимемо нових членів. Важливо відпрацювати механізми.

СВК «Ягідки», окрім вже відомої торговельної марки BigBlue, разом із партнерами запускають у 2020 році ще дві нові: одну у співпраці з ритейлером, другу – власну кооперативну. Це великий успіх, вважає Олег Науменко, адже вивести на ринок відразу два нові бренди – достатньо складний процес, в який і варто інвестувати. Цінності бренду та продукції кооперативу додасть якісне сортування і пакування в актуальні види тари. Це стало можливим завдяки придбанню сортувальної лінії партнерами компанії – ФГ «Грасс Авеню». Крім того, в цьому сезоні кооператив вивчає можливість відкрити новий для України напрямок експорту і новий спосіб логістики – морем.

До цього партнери активно експортували до Європи. Вже наприкінці року члени кооперативу хочуть проаналізувати свої спільні набутки та презентувати їх у цифрах і прикладах. А поки що вони кожного дня роблять все можливе, щоб цей досвід став стабільно успішним та корисним для колег, підкреслює Олег.

– Маємо реалізувати ще багато спільних ідей, кроків. Плануємо впроваджувати загальну систему аудиту GlobalG.A.P. та GRASP, що в комплексі дасть економію коштів для всіх учасників кооперативу. Поступово уніфіковуємо агротехнології та агрономічні підходи, можливо, скористаємось аудитом провідного агронома. Прагнемо системно налаштувати всі ці підходи, щоб члени кооперативу сплачували небагато, а отримували значно більше. І мали змогу не перейматися тим, як продати лохину, розуміючи, що їхнє головне завдання – виробити якісну продукцію й забезпечити оптимальний графік її відвантаження. Кооператив дає багато переваг, – переконаний Олег Науменко, – але передбачає і спільну відповідальність, і, звісно ж, дотримання спільно напрацьованих технологій та правил співпраці задля досягнення реальних результатів.

Журнал «Ягідник»

Останні статті